blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
e-Tebligat hakkında bilmeniz gerekenler
Blog-hero
MALİ MÜŞAVİR ÖZEL

e-Tebligat hakkında bilmeniz gerekenler

01.01.2019’dan itibaren e-Tebligat zorunlu hale geldi. Bu nedenle e-tebligat nedir, nasıl olmalıdır soruları da pek çok işletme sahibi için merak konusu. Ben de bu yazımda en çok karşılaştığım soruları sizin için cevaplamak istedim.

Yusuf Şahin, SMMM

Ortalama okuma süresi 3 dk

e-Tebligat konusunun detayına inmeden önce tebligat kavramını açıklamak mantıklı olacaktır. Tebligat; resmi bilgilendirmedir, adınıza açılmış bir dava, haciz, duruşma, satış veya vergi incelemeye başlanılması gibi konularda sizin bilgilendirilmenizdir.

  • Gönderici: Bildirimi yapan kurum, Yargı mercii, mahkeme, vergi dairesi, SGK, Barolar, Noterler, Kamu İdareleri, Düzenleyici ve Denetleyici kurumlar
  • Gönderen: Mesajı ileten aracı, PTT (eskiden postacılar zarf bırakırdı)
  • Muhatap: Mesajın ulaşması gereken kurum, şirket, şahıs

e-Tebligat nedir?

PTT’nin öncülüğünde UETS (Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi) kurulmuştur ve tüm kurum, şirket ve şahıslara ait bilgiler ve e-Tebligat adresleri bu sisteme kaydedilecektir. Tebligatlar artık posta, zarf yerine, UETS sisteminde yer alan e-Tebligat adreslerine yapılacaktır.

Kimler e-Tebligat kapsamındadır?

"Tüm kurum ve şirketler bu kapsamdadır" desek çok yanlış olmaz. Gerçek kişiler ise isteğe bağlı olarak e-Tebligat adresi ve şifre alabilir. UETS’de bilgileri olan kurum, şirket ve şahıslara e-Tebligat yapılacak, sistemde yer almayanlara eski sistemde olduğu gibi posta/zarf yolu ile tebligatlar yapılacak.

e-Tebligat adres ve şifreleri nasıl alacak?

01.01.2019’dan önce kurulan şirketlerin bir şey yapmalarına gerek, onlar adına UETS’de gerekli kayıtlar yapılmış olacak ve şifreler kendilerine ulaştırılacak.

01.01.2019’dan sonra kurulan şirketler ise 30 gün içinde Ticaret Odaları’ndan e-Tebligat adres ve şifrelerini temin edebilecekler.

e-Tebligat adresim yok, sıkıntı yaşar mıyım?

e-Tebligat adresi almadıysanız problem yok, tebligat eskiden olduğu gibi posta/zarf ile yapılacak.

01.01.2019’dan önce kuruldunuz ve e-Tebligat adresi gelmedi ise ilgili ticaret odası, meslek odası, barodan bilgi alabilirsiniz.

UETS sistemini kullanarak müşterilerime e-Tebligat gönderebilir miyim?

Hayır. EUTS sisteminde e-Tebligat üretebilen kurumlar bellidir (Mahkeme, Denetleyici ve Düzenleyici kuruluşlar vs.). Eğer bu kurumlardan değilseniz mesaj gönderemezsiniz, gelen mesajlara cevap veremezsiniz. Zaten e-Tebligat adresleri açık bilgi olmadığı için diğer firmaların e-Tebligat adreslerini göremezsiniz.

Bende KEP var, e-Tebligat için almıştım, kullanabilir miyim?

Hayır kullanamazsınız. 01.01.2019’dan sonra KEP adresleri tebligat için kullanılamayacaktır. UETS sisteminde sizin için oluşturulan e-Tebligat adreslerini kullanacaksınız.

e-Tebligat için ücret ödeyecek miyim?

Hayır ödemeyeceksiniz. Eğer e-Tebligat üretebilen kurumlardan değilseniz, pasif kullanıcısınızdır ve sadece size gönderilen e-Tebligatları görebileceksiniz.

e-Tebligatlarımı görmek için e-İmza (elektronik imza) gerekiyor mu?

Hayır gerekmiyor. UETS sistemine 3 türlü giriş yapılabilir:

  • e-İmza (elektronik imza) ile
  • e-Devlet şifresi ile
  • Şifre ve cep telefonuna gelecek SMS bilgisi ile.

Süreç neden uzadı, e-Tebligat adresi oluşturmak zor olmasa gerek?

e-Tebligat adresi oluşturmada problem yok. Problem; bu e-Tebligat adreslerinin yetkili kişilere teslimi. Teslimi yapılacak firma sayısının da çok olması (yaklaşık 900.000 üzerinde) süreci yavaşlatıyor.

Gelen e-Tabligatları okumasam gene de hüküm ifade eder mi?

Evet. e-Tebligat adresinize gönderilen tebligatlar 7 gün içinde okunmaz ise okunmuş gibi kabul edilir. Bu sebeple arada sırada bu adresleri kontrol etmekte fayda var. Hukukta bazı süreler önemlidir ve bu sürelerin aşılması durumda (şu kadar süre içinde itiraz ya da dava açılması) hak kaybına uğrayabilirsiniz. Uzun tatile gidecekseniz ve gideceğiniz yerde internet erişiminiz olmayacak ise e-Tebligat kontrolünü birine bırakmalısınız.

Tasfiyeye girmiş şirketler e-Tebligat kapsamında mı?

Hayır değil. Bu şirketler eskiden olduğu gibi posta/zarf ile tebligatlarını alacaklar.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?