e-Ticaret Yapıyorsanız e-Fatura Tam Size Göre

Eğer e-Fatura'ya Paraşüt üzerinden hızlı ve ücretsiz geçmeye karar verdiyseniz, bu işlemler için Paraşüt Ekibinden Elif Ekiciler size yardımcı olmuştur. Şimdi artık blogda tecrübelerini yazıyor.

3 dk
e_ticaret_icin_e_fatura

E-ticaret sitesi olup da online finans yönetimi yapmak isteyen firmalar için mükemmel bir çözümümüz var: e-Fatura.

e-Fatura, e-Ticaret siteleri için neden hayat kurtarıcı?

e-Ticaret sitesi olan bir çok firmayla görüşürken, fatura yazdırmanın onlar için ne büyük bir dert olduğunu farkedip biraz olsun işlerini kolaylaştırmak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.

e-Ticaret yapan kişiler çok iyi bilirler ki, fatura yazdırma ve gönderimi onlar için diğer işletmelere kıyasla daha sistematik ve olmazsa olmaz bir süreçtir. Alınan siparişler doğrultusunda müşteri bilgileri tanımlanır, fatura şablonu hazırlanır ve eldeki matbu faturalara yazdırılmaya başlanır. Fakat işlem bununla kalmaz. Bu faturanın pakete iliştirilerek kargolanması ve doğru adrese gönderilmesi gerekir. Ek olarak, faturanın doğru adrese ulaşmaması halinde işlem yenilenir; tekrar adres bilgileri girilir, fatura kesilir ve tekrar gönderilir. Bu da ciddi anlamda operasyonel işlem ve zaman kaybı demektir.

Tüm bu süreci gözlemlediğim ve işletme sahiplerine nasıl bir külfet olduğunu fark ettiğim için size sihirli bir yöntem önermek istedim: e-Fatura!

Tahminimce bir çoğunuz e-faturayı duymuş ya da size iletilen faturalar arasında e-fatura veya e-arşive denk gelmişsinizdir. e-Fatura, son dönemde ciddi anlamda yaygınlaşmaya başlayan ve önemli ölçüde işletmeleri rahatlatan bir sistem. e-Ticaret firmaları için ise akış biraz daha hızlı ve seri olduğu için özellikle onları bir adım öteye taşıyacabilek bir yapı.

Nasıl diye sorarsanız şöyle:

e-Fatura; fatura yazdırma, onaylatma, kargolama derdi olmaksızın faturanızı dijital ortamda müşterinize ulaştırabildiğiniz, ayrıca ulaştı mı ulaşmadı mı diye sorgulamaya gerek duymayacağınız bir kolaylık sağlar size. e-Fatura mükellefi olsun olmasın, müşterilerinizin e-posta adreslerine faturalarınızı anında ulaştırabilirsiniz. Şayet faturanızı kağıt olarak da iletmek isterseniz e-faturayı düz beyaz A4 kağıda yazdırarak göndermeniz de mümkün. Her iki şekilde de bu faturalar resmi nitelik taşır.

e-Fatura nedir? yazımıza bakarak e-Fatura hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sistemin diğer artıları ise e-Fatura ile fatura maliyetinizi 16 kuruşa kadar düşürmüş, muhasebecinizle daha rahat resmi evraklarınızı paylaşmış ve yeşili korumuş olmanızdır.

Aynı zamanda eğer Paraşüt kullanıcısı iseniz kendi siteniz ve uygulama arasında entegrasyon sağlayarak alışveriş yapan bir müşterinin bilgilerinin otomatik olarak uygulama içerisine çekilmesini ve faturasının oluşturulmasını da sağlayabilirsiniz. Gönderim zamanı geldiğinde yine bu entegrasyon ile faturaların otomatik olarak resmileştirilmesini ve gönderimini sağlamış olursunuz. Paraşüt'ün e-ticaret entegrasyonu hakkında detaylı bilgi almak için e-Ticaret Operasyonlarınızı Yönetmenin Kolay Yolu adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şayet bir e-ticaret işletmecisi iseniz, tüm bu artıları değerlendirmenizi öneririm.

Eğer Paraşüt hesabınız yoksa hemen 14 gün ücretsiz deneme sürenizi başlatabilir, e-fatura kullanmak için ilk adımı atabilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!