blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
e-ticaret için e-fatura ve e-arşiv geçiş hadleri
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

e-Ticaret yapanlara e-fatura ve e-arşiv kullanımı zorunlu mu?

E-ticaret sitesi sahibiyseniz faturalamanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu tahmin edebilirsiniz. Peki e-fatura, bu süreçte neleri değiştirebilir? e-Ticarette e-fatura ve e-arşiv uygulamalarının zorunluluk kapsamı nedir?

Elif Ekiciler, İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı

Ortalama okuma süresi 5 dk

Yazımın devamında e-ticaret sektöründe e-fatura ve e-arşiv kullanımı ve 2019 yılı geçiş zorunlulukları ile ilgili aradığınız bilgileri bulabilirsiniz.

e-Ticarette faturalama süreci

e-Ticarete yeni atılacak okurlar için faturalama sürecinden biraz bahsetmek istiyorum.

e-Ticaret yapan kişiler çok iyi bilirler ki internetten satış süreci için fatura yazdırma ve gönderimi diğer işletmelere kıyasla daha sistematik ve olmazsa olmazdır. Söz konusu süreçte alınan siparişler doğrultusunda müşteri bilgileri tanımlanır, fatura şablonu hazırlanır ve eldeki matbu faturalara yazdırılmaya başlanır. Fakat işlem bununla kalmaz.

Hazırlanan faturanın pakete iliştirilerek kargolanması ve doğru adrese gönderilmesi gerekir. Ek olarak, faturanın doğru adrese ulaşmaması halinde işlem yenilenir; tekrar adres bilgileri girilir, fatura kesilir ve tekrar gönderilir. Bu da ciddi anlamda operasyonel işlem ve zaman kaybı demektir.

Tüm bu süreci gözlemlediğim ve sürecin internetten satış yapanlara nasıl bir külfet olduğunu fark ettiğim için size sihirli bir yöntem önermek istedim: e-Fatura!

Tahminimce bir çoğunuz e-faturayı duymuş ya da size iletilen faturalar arasında e-fatura veya e-arşive denk gelmişsinizdir. e-Fatura, son dönemde ciddi anlamda yaygınlaşmaya başlayan ve önemli ölçüde işletmeleri rahatlatan bir sistem. e-Ticaret firmalarının faturalarını hızla hazırlayıp elektronik ortamda gönderebilmelerini sağlayacağı için tüm e-ticaret operasyonlarını bir adım öteye taşıyabilecek bir yapı.

Hemen Başvurmak İster misiniz?

Türkiye'de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden hiç kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun. Üstelik ilk 100 e-faturanız bizden hediye!
e-Faturaya Anahtar Teslim Geçmek İstiyorum

Peki e-ticaret yapanlar neden e-fatura kullanmalı?

  • e-Fatura size, fatura yazdırma, onaylatma, kargolama derdi olmaksızın faturanızı elektronik olarak müşterinize ulaştırabildiğiniz, ayrıca ulaştı mı ulaşmadı mı diye sorgulamaya gerek duymayacağınız bir kolaylık sağlar.
  • e-Fatura mükellefi olsun olmasın, müşterilerinizin e-posta adreslerine faturalarınızı anında ulaştırabilirsiniz. Şayet faturanızı kağıt olarak da iletmek isterseniz e-faturayı düz beyaz A4 kağıda yazdırarak göndermeniz de mümkün. Her iki şekilde de bu faturalar resmi nitelik taşır.
  • e-Fatura ile fatura başına maliyetinizi düşürebilirsiniz.
  • Muhasebecinizle resmi evraklarınızı daha rahat paylaşabilirsiniz.
  • Daha az kağıt kullanacağınız için yeşili korursunuz.

Aynı zamanda eğer Paraşüt abonesi iseniz e-ticaret entegrasyonlarımızı kullanarak:

  • Sahibi olduğunuz e ticaret sitelerinin ya da N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Amazon Türkiye ve Trendyol gibi online pazaryerlerinden yaptığınız satışların bilgilerini Paraşüt’e otomatik olarak aktararak saatlerce fatura doldurma derdinden kurtulabilir,
  • e-Fatura ve e-arşiv uygulaması kullanıyorsanız, faturalarınızın otomatik olarak oluşturulup müşterilerinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Peki 2020 yılında e-ticaret firmaları için e-fatura ve e-arşiv kullanım zorunluluğu ne olacak?

İnternet üzerinden satış yapan firmaların (e-ticaret firmalarının) e fatura ve e arşiv fatura uygulamasına geçiş zorunlulukları diğer sektörlere göre değişiklik gösterir.

e-Fatura ve e-arşiv mükellefi olup olmadığınız ise iki sene önceki yıllık cironuzun ne kadar olduğuna göre değişir. Mesela 2020 yılı Ocak ayında elektronik faturaya geçiş zorunluluğunuz, 2018 yılı cironuza göre belirlenir.

e-Ticaret sektörü için e-fatura geçiş zorunluluğunu özetleyecek olursam:

  • 2018 yılı ciro tutarı 5 milyon lira altında olan firmalar gönüllü olarak e-fatura ve e-arşiv kullanıcısı olabilirler.
  • Cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan firmaların da e-fatura ve e arşiv kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.

Yukarıda bahsettiğim yıllık ciro zorunluluk kapsamına giren tüm mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar sisteme geçiş yapmaları gerekiyor.

GİB tarafından yayınlanan yeni tebliğe mevcut durumda e-fatura mükellefi olan firmaların 1 Ocak 2020'de e-arşiv sistemine de zorunlu geçiş yapması gerekiyor.

Burada dikkate alınması gereken bir nokta da şu ki e-arşiv, e fatura uygulamasına geçiş yapmadan kullanılamıyor. Bu nedenle e-arşiv kullanım zorunluluğu olan işletmelerin e-fatura sistemine geçiş yapmaları gerekir.

e-Fatura başvurusu yapmak ne kadar zamanınızı alır?

Günlük iş yoğunluğunun arasında e-fatura başvuru adımlarını takip etmek zorlayıcı bir süreç olabilir. Bu da e-fatura başvurunuzu sürekli ertelemenize neden olabilir. Bu durumda da başvurunuzu tamamlamanız oldukça uzun sürebilir.

e-Faturaya hızla geçiş yapmak isterseniz Paraşüt’ün sunduğu Anahtar Teslim e-Fatura hizmetinden faydalanarak, tüm başvuru sürecini sizin için yönetmemizi sağlayabilirsiniz. Böylece mali mühür bekleme süreniz hariç iki gün içerisinde e-fatura gönderip almaya başlayabilirsiniz.

Eğer Paraşüt hesabınız yoksa hemen 14 gün ücretsiz deneme sürenizi başlatın, kağıt fatura ile vedalaşın!

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?