blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı
Blog-hero
KOBİ ÖZEL

Kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı

Cumhurbaşkanı kararıyla kısa çalışma ödeneği başvuruları Mart 2020 tarihinde başlamış, 1 Temmuz 2021 tarihinde, normalleşme dönemine girilmesiyle tamamlanmıştı. Bu süreçte yapılan ödemeleri yazının devamında bulabilirsiniz.

Cansu Meşedilci, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 3 dk

Yeni Covid-19’dan kaynaklı zorlayıcı sebepler gerekçesiyle kısa çalışma uygulayan iş yerleri için “Kısa Çalışma Ödeneği” uygulamasının 2 ay daha uzatılmasını öngören karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

O dönemki yeni düzenleme ile,

  1. Kısa çalışma ödeneği süresi 30 Haziran 2020 öncesi başvuru yapanlar için 28 Şubat 2021 tarihine,
  2. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma için başvuru süresi ise 31 Ocak 2021 tarihine ertelenmişti.

Daha sonra gelen düzenleme ile birlikte kısa çalışma ödeneği 3 ay daha uzatılmıştı. Yani, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere 30 Haziran 2021’e kadar kısa çalışma ödeneği devam etti.

2020-2021 yılları arasındaki kısa çalışma ödeneği süreçlerinde şu şekilde ilerlendi:

31 Aralık tarihine kadar kısa çalışma ödeneğine başvurmayan işyerleri 31 Ocak 2021 tarihine kadar başvurmaları durumunda 1 Ocak 2021 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecekler.

Bu iş yerleri daha önce kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan çalışanlarını da bildirerek başvuru yapabilecek. Başvurular, e-Devlet üzerinden İŞKUR’a yapılacak.

30 Aralık 2020 öncesinde yararlananlar ise, 28 Şubat 2021 tarihine kadar kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya devam edecekler.

Ayrıca, kısa çalışma ödeneği olarak ödenen sürelerin işçilerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyecek.

Kısa Çalışma Ödeneği süre uzatımı hakkında Cumhurbaşkanı Kararını buradan inceleyebilirsiniz.

İşçi çıkaran işverenden ödenek geri alınacak

Bir diğer gelişme ise, işçi çıkaran işverenlerin kısa çalışma ödeneği ile ilgili oldu. İŞKUR’un yayımladığı genelgeye göre, işçi çıkaran işverenlerin kısa çalışma ödeneğinin geri alınacağı belirtildi. 31 Ekim 2020 tarihine kadar ödenekten fazla ve yersiz yararlanmış işverenlere ödeneklerini geri ödemeyecek.

Kısa çalışma uygulaması sırasında işçiyi işten çıkarmış olan işverenler, işçilere verilen kısa çalışma ödeneğini faiziyle iade edecek. 1 Kasım’dan sonra yapılan yersiz ödemeler de işverenden geri alınacak. Bu dönemde işverene sağlanmış asgari ücret desteğinin de iadesi istenecek.

Hangi durumlarda ödemeler tahsil edilecek?

İşverenlerin yaptığı hatalı işlemlerden kaynaklanan fazla ve yersiz ödemeler silinecek. Ancak, şu iki durumda fazla ve yersiz ödemeler tahsil edilecek:

  1. Kısa çalışma talebinin uygun bulunmadığına ilişkin denetim raporları hariç, denetim raporlarına istinaden oluşan fazla ve yersiz ödemeler,
  2. Kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 Sayılı İş Kanunu’nun ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri hariç olmak kaydıyla işveren tarafından işçi çıkartılmasından kaynaklanan fazla ve yersiz ödemeler.

Fazla ve yersiz ödemenin geri alınıp alınmayacağı konusunda ortaya çıkan tereddütler, İŞKUR bünyesindeki en az üç kişilik komisyon tarafından sonuçlandırılacak.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?