blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
e-arşiv iptali
Blog-hero
ÖN MUHASEBE REHBERİ

e-Fatura ve e-arşiv nasıl iptal edilir? Nelere dikkat edilmeli?

e-Dönüşüm ile hayatımıza giren e-fatura hızlı ve pratik olduğundan işlerimizi kolaylaştırdı. Fakat bir yanlışlık yaptığımızda ne olacak? e-Fatura ve e-arşiv fatura iptali nasıl yapılır? Cevabı yazımızda…

Damla Sezgin, İçerik Üreticisi

Ortalama okuma süresi 5 dk

Hepimizin dalgın olduğu zamanlar vardır. İnsanlık hali, bazı işleri atlayabilir veya karıştırabiliriz. Bu durum e-fatura gönderiminde de geçerli. Peki, bir yanlışlık yaptık ve e-faturayı iptal etmemiz gerekiyor, bunu nasıl yapacağız? e-Arşiv fatura iptal edilir mi?

e-Fatura iptali

Herhangi bir hata durumunda paniğe kapılmayın, e-faturalar iptal edilebilir. İptal süreci kesilen faturanın türüne ve ne zaman gönderildiğine göre değişiklik gösterebilir. İptal süreci içerisinde ise yanlış gönderilen faturayı sadece gönderici taraf iptal edemez, alıcının da e-faturayı reddetmesi gerekir.

GİB e-fatura iptali

Çoğumuzun bildiği gibi, Gelir İdaresi Başkanlığı e-dönüşüm süreci ile tüm e-belgeleri ve işleyişi kontrol eden ve denetleyen kurum. e-Belge işlemlerini GİB Portal üzerinden yürütenler iptal işlemlerini de yine Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “e-fatura iptal talebi” sayfası üzerinden gerçekleştirebilirler.

Gönderen tarafında iseniz bir iptal talebi oluşturabilir, alıcı tarafında iseniz size ulaşan e-faturaya itiraz edebilirsiniz. Tüm bu işlemler faturanın gönderildiği tarihten itibaren 8 gün içerisinde gerçekleştirilmelidir. 8 günü geçtiği takdirde sistem talep oluşturmaya veya onaylamaya izin vermez.

e-fatura-gecis-kampanyasi

Temel e-fatura nasıl iptal edilir?

Temel e-fatura, faturanın göndericiden alıcıya direkt olarak ulaşmasını amaçlayan fatura tipidir. Alıcı, faturada herhangi bir teknik sorun olmadığı sürece reddetme hakkına sahip değildir. Faturada teknik bir sorun fark edilidiği takdirde ise alıcının itiraz hakkı doğar.

Temel e-fatura için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın iptal ve itiraz portalı üzerinden hem alıcı hem de satıcı tarafından iptal ve itiraz bildirimi işlemi başlatılabilir.

Ticari e-fatura nasıl iptal edilir?

Ticari fatura satıcıdan alıcıya iletildiğinde alıcının kendisine ulaşan faturayı kabul etme, reddetme veya iptal etme hakkı vardır. Temel ve ticari fatura arasındaki en önemli fark; temel fatura gönderildiği andan itibaren onaylanmış sayılırken ticari faturada alıcının onayının gerekli olmasıdır.

Alıcının, fatura gönderildiği tarihten itibaren 8 gün içerisinde bir cevap vermesi gerekir. Herhangi bir yanıt verilmeyen faturalar 8 gün sonunda otomatik olarak onaylanmış sayılır.

Ticari e-fatura için yine Gelir İdaresi Başkanlığı’nın portalı üzerinden hem alıcı hem de satıcı tarafından itiraz işlemi başlatılabilir fakat direkt olarak bir iptal süreci başlatılamaz.

Ticari e-faturanın iptali için alıcının KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) sistemi üzerinden satıcıya bir yazı göndermesi gerekir. Sonrasında alıcı ve satıcı faturada bir yanlışlık olduğu konusunda anlaşır ise fatura iptal edilir.

e-Arşiv fatura nasıl iptal edilir?

e-Arşiv faturalar da diğer fatura tipleri gibi iptal edilebilir. 2023 e-Arşiv fatura iptali faturanın gönderildiği tarihten itibaren 7 gün içinde yapılmalıdır. İptal edildiğinin ertesi günü akşama kadar Gelir İdaresi Başkanlığı’na raporlanmalıdır.

7 günü geçen durumlarda e-arşiv iptal edilemediğinden alıcının satıcıya bir iade faturası kesmesi gerekir. İade faturası satıcıya ulaştıktan sonra yeniden bir fatura düzenlenip alıcıya iletilebilir.

e-Fatura ve e-arşiv fatura en kolay nasıl iptal edilir?

e-Dönüşüm hala bazılarımız için zor ve karmaşık. Dolayısıyla en ufak bir yanlışlık yapma ihtimali bazılarımız için çok korkutucu, fakat buna gerek yok. e-Fatura ve e-arşiv faturaları iptal etmek düşündüğünüz kadar zor değil.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ilgili portalı üzerinden gerekli adımları takip ederek faturalarınızı iptal edebilirsiniz. e-Arşiv portal iptal aşamasında sizlere yardımcı olacak.

Bu süreçte hangi adımları takip edeceğinizden bahsedelim:

  • e-Arşiv fatura portalı üzerinden, adıma düzenlenen belgeler sekmesine tıklanır.
  • Açılan sayfadan belge tarih aralığı seçilir, sorulama yapılır ve gerek duyulan faturalar seçilir.
  • Ardından “İptal talebi oluştur” seçeneğine tıklanır.
  • Açılan sayfa üzerinden iptal gerekçesi yazılarak belirtilir. Onay kutucuğu işaretlenir.
  • İşlem tamamlandıktan sonra “İptal talebi başarıyla oluşturulmuştur” yazısı ekrana çıkacaktır.
  • Talebin durumunu “İptal ve itiraz durumu”ndan kontrol edebilirsiniz.

e-Arşiv fatura iptal süresi geçerse ne olur?

“e-Arşiv nasil iptal edilir?” sorusunu cevapladık. Peki, önemli olan nokta iptal süresini kaçırırsak ne olur? Daha önce de bahsettiğimiz gibi e-arşiv iptal süresi 7 gün. Bu süre geçtiği takdirde alıcının bir iade faturası kesmesi önerilir. Satıcı, alıcısının kestiği iade faturasını takiben alıcısına yeni, doğru bir satış faturası keser ve problem çözülür.

Siz de bir e-fatura mükellefi iseniz ya da e-dönüşümün bir parçası olmak istiyorsanız bulut tabanlı ön muhasebe programı Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?