Temel e-fatura ile ticari e-fatura arasındaki fark nedir?

Blog yazılarımızla ve düzenlediğimiz online eğitimlerle e-dönüşüm ve e-fatura hakkında sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda da daha önce değinmediğimiz bir konu olan e-faturanın kendi içindeki türleri, temel e-fatura ile ticari e-faturadan bahsetmek istiyoruz.

4 dk
Temel eFatura mı Ticari eFatura mı?

e-Fatura sistemine geçiş yapıp fatura kesmeye başladıktan sonra karşınıza çıkacak iki terim bulunuyor: temel e-fatura ve ticari e-fatura. Tam bu noktada temel e-fatura ve ticari e-fatura adı verilen iki seçenek ile karşılaşırsınız. Peki bu iki terim ne anlama geliyor?

Öncelikle e-Fatura nedir?

Kısaca hatırlayacak olursak, e-fatura elektronik ortamda hazırlanan ve karşı taraf ile paylaşılan bir fatura türüdür. Faturanızı oluşturduktan sonra sistem, faturayı göndereceğiniz tarafın e-fatura kullanıcısı olup olmadığını tanımlar ve e-fatura ona göre gönderilir.

e-Fatura mükellefi olduğunuzda faturanızı kestikten sonra yazdırma ve kargolama gibi operasyonel süreçlerden ve masraflardan kurtulursunuz.

e-Fatura hazırlarken de iki farklı senaryo uygulayabilirsiniz:

  • Temel e-fatura
  • Ticari e-fatura

Temel fatura nedir?

Temel e-fatura, faturanın göndericiden alıcıya ulaşmasını esas alan e-fatura senaryosudur. Fatura alıcısı fatura üzerinde herhangi bir teknik problem olmadığı müddetçe faturayı kabul etmekle yükümlüdür.

Alıcının temel e-faturayı reddetme seçeneği yoktur.

e-fatura-gecis-kampanyasi

Temel e-fatura örneği


temel fatura kesme


Ticari fatura nedir?

Ticari e-fatura senaryosunda e-faturayı alan kişi, bu faturayı red, kabul ya da iptal etme hakkına sahiptir. Anlayacağınız e-fatura sistemi alıcının faturayı kabul edip etmeyeceğine dair bir cevap vermesini bekler.

Ticari e-fatura örneği


ticari fatura kesme


Temel e-fatura ile ticari e-faturanın farkları nelerdir?

e-Faturada temel fatura ve ticari fatura arasındaki farkı şu şekilde özetleyebiliriz:

Temel e-fatura Ticari e-fatura
Temel e-fatura seçimi yapıp faturanızı karşı tarafa bu şekilde gönderirseniz, faturanız karşı tarafın onayını beklemeden otomatik olarak ‘onaylanmış/kabul edilmiş’ olarak algılanır. Ticari e-fatura gönderdiğinizde, karşı tarafa onay ve red seçenekleri sunulur. Bu durumda firma faturayı inceleyip onaylayabilir ya da ikinci bir seçenek olarak red yanıtı verebilir.
Otomatik olarak kabul edilen e-faturada hata olması ya da karşı tarafın e-faturayı kabul etmemesi durumunda e-fatura iptal ya da iade edilebilir. e-Faturaya verilen bu yanıt ‘onaylandı’ ya da ‘reddedildi’ olarak faturayı gönderen tarafın paneline düşer.

Bu iki durumu göz önünde bulundurarak temel ya da ticari e-fatura gönderimi yapabilirsiniz. Bu noktada müşterinizle yapacağınız alışveriş öncesi temel e-fatura mı yoksa ticari e-fatura mı keseceğiniz konusunda kendi aranızda anlaşabilirsiniz.

Böyle bir konuşma ortamınız yoksa ve hangi e-fatura türüyle ilerleyeceğinizden emin değilseniz kendi kullanıcı deneyimlerimizden yola çıkarak ticari e-fatura gönderiminin müşterinizle çalışmanızda rahatlık sağlayacağını söyleyebiliriz.

Reddetme özelliğinin bulunması bakımından da ticari faturanın, ticaret ile uğraşan kişiler için en uygun senaryo olduğunu söyleyebiliriz.

"Küçük işletmeler e-faturaya geçebilir mi?" diye merak ediyorsanız, bu soruya gönül rahatlığıyla "Evet" diyebiliriz.

Temel e-faturaların iptaline yönelik ayrıntılı bilgi için ilgili yazımıza göz atabilir, henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

e-Fatura mükellefi nedir? Nasıl e-fatura mükellefi olunur?

e-Fatura Hakkında 20 Soru 20 Cevap

Mali Mühür ve e-İmza Nedir?

Anahtar Teslim e-Fatura Nedir?

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!