Temel e-Fatura ile Ticari e-Fatura Arasındaki Fark Nedir?

Blog yazılarımızla ve düzenlediğimiz online eğitimlerle e-dönüşüm ve e-fatura hakkında sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda da daha önce değinmediğimiz bir konu olan e-faturanın kendi içindeki türleri, temel e-fatura ile ticari e-faturadan bahsetmek istiyoruz.

2 dk
Temel eFatura mı Ticari eFatura mı?

e-Fatura sistemine geçiş yapıp fatura kesmeye başladıktan sonra karşınıza çıkacak iki terim bulunuyor: temel e-fatura ve ticari e-fatura. Faturanızı oluşturduktan sonra sistem, faturayı göndereceğiniz tarafın e-fatura kullanıcısı olup olmadığını tanımlar ve e-fatura ona göre gönderilir. Tam bu noktada temel e-fatura ve ticari e-fatura adı verilen iki seçenek ile karşılaşırsınız. Peki bu iki terim ne anlama geliyor?

Şirketler için e-Fatura Rehberini İndirin

e-Fatura kullanırsanız iş hayatınızda ne gibi değişiklikler olacak? Muhasebeciniz ile çalışma şekliniz nasıl değişecek? İndirmek için tıklayın.

Temel e-Faturanın Ticari e-Faturadan Farkı Ne?

Eğer temel e-fatura seçimi yapıp faturanızı karşı tarafa bu şekilde gönderirseniz, faturanız karşı tarafın onayını beklemeden otomatik olarak ‘onaylanmış/kabul edilmiş’ olarak algılanır.

Otomatik olarak kabul edilen e-faturada hata olması ya da karşı tarafın e-faturayı kabul etmemesi durumunda efatura iptal ya da iade edilebilir.

Ticari e-fatura gönderdiğinizde, karşı tarafa onay ve red seçenekleri sunulur. Bu durumda firma faturayı inceleyip onaylayabilir ya da ikinci bir seçenek olarak red yanıtı verebilir. e-Faturaya verilen bu yanıt ‘onaylandı’ ya da ‘reddedildi’ olarak faturayı gönderen tarafın paneline düşer.

Bu iki durumu göz önünde bulundurarak temel ya da ticari e-fatura gönderimi yapabilirsiniz. Bu noktada müşterinizle yapacağınız alışveriş öncesi temel e-fatura mı yoksa ticari e-fatura mı keseceğiniz konusunda kendi aranızda anlaşabilirsiniz.

Böyle bir konuşma ortamınız yoksa ve hangi e-fatura türüyle ilerleyeceğinizden emin değilseniz kendi kullanıcı deneyimlerimizden yola çıkarak ticari e-fatura gönderiminin müşterinizle çalışmanızda rahatlık sağlayacağını söyleyebiliriz.

Temel e-faturaların iptaline yönelik ayrıntılı bilgi için ilgili yazımıza göz atabilir, henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

e-Fatura ile İlgili Yazılarımız:

e-Fatura kullanmalı mıyım?

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

e-Arşiv Kullanımı Zorunlu Hale Getiriliyor!

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!