e-Arşiv faturası nedir? Nasıl kullanılır?

Bir elektronik fatura türü olan e-Arşiv hakkında en çok duyduğumuz soruları yanıtladık. Sizin de e-Arşiv ile ilgili sorularınız varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz.

7 dk
e-arşiv faturası

e-Arşiv nedir?

e-Arşiv; Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını kapsayan bir uygulamadır.

e-Arşiv faturası nedir?

e-Arşiv faturası bir elektronik fatura türüdür. Bu faturayı e-Arşiv uygulaması aracılığı ile oluşturup müşterinize iletebilirsiniz.

e-Arşiv’in e-Fatura’dan farkı nedir?

Bu iki elektronik fatura türü sıklıkla karıştırılmaktadır. Temelde bu iki fatura şu şekilde ayrılabilir:

e-Fatura'yı, e-Fatura kullanıcısı olan müşterinize,

e-Arşiv'i, e-Fatura kullanıcısı olmayan müşterinize gönderebilirsiniz. Örneğin; e-Fatura'ya geçmemiş bir tüzel kişiye ya da son kullanıcınıza e-Arşiv gönderirsiniz.

Açıklama için videomuzu izleyebilirsiniz:

 

Toparlamak gerekirse:

E-fatura:

 • E-fatura, e-fatura mükellefi olan şirketler arasında elektronik ortamda fatura gönderilebilmesini sağlar.
 • 421 No’lu VUK tebliği ile bazı sektörlere zorunluluk getirilmiştir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı, e-faturaların gönderilip alınmasını sağlayan gönderim merkezini bünyesinde tutar.
 • İsteyen her kurum geçebilir.

E-arşiv:

 • E-arşiv, e-fatura sistemine dahil olmayan kurumlar ve kişilere eletronik ortamda fatura gönderilebilmesini, ayrıca gönderilen faturaların saklanmasını sağlar.
 • Öncelikle, cirosu belirli bir tutarın üzerinde bulunan e-ticaret sitelerine zorunlu tutulmuştur.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’na yalnızca arşivlenen e-arşiv faturalarının raporlaması yapılır.
 • İsteyen her kurum geçebilir. Kurum, öncelikle e-fatura sistemine dahil olmalıdır.

e-Arşiv’i kimlere gönderebilirim?

e-Fatura ve e-Arşiv entegrasyonunuzu tamamladıktan sonra e-Fatura kullanıcısı olmayan tüm müşterilerinize e-Arşiv faturası gönderebilirsiniz.

e-Arşiv kullanmak için e-Fatura kullanıcısı olmalı mıyım?

Evet. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen kurallara göre önce e-Fatura kullanıcısı olmalısınız.

Fakat hiç gözünüz korkmasın. Paraşüt'te iki uygulamaya da aynı anda ücretsiz ve zahmetsizce geçiş yapabilirsiniz. Nasıl mı? Ücretsiz e-Fatura yazımızı okuyabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv'e nasıl başvurabilirim?

e-Fatura ve e-Arşiv'e çeşitli entegratörler aracılığı ile başvurabilirsiniz. Koşullar ve fiyatlar konusunda ilgili firmaların web sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

e-Fatura'ya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Kısa bir süreliğine ücretsiz sunduğumuz anahtar teslim e-fatura hizmetiyle hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun.
Paraşüt'ü Ücretsiz Denemek İstiyorum

e-Fatura ve e-Arşiv, genel ismi ile elektronik fatura, başvurusu ve geçişi Paraşüt'te tamamen ücretsizdir. Paraşüt'e giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz:

elektronik fatura başvurusu

Paraşüt hesabınız yoksa hemen 14 gün ücretsiz deneme sürenizi başlatabilir ve başvurunuzu ücretsiz deneme sürenizde gerçekleştirebilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

e-Arşiv fiyatları nelerdir?

Tercih ettiğiniz entegratöre göre e-Fature ve e-Arşiv faturası kullanmak için bir entegrasyon ücreti ödemeniz gerekir. Eğer e-Arşiv'i Paraşüt'te kullanmaya başlarsanız bu ücreti ödemezsiniz. 

Peki bu geçişin bana maliyeti nedir derseniz, şöyle: 

Elektronik fatura sistemine kayıt olmak için Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden mali mühür sertifikanızı temin etmeniz gerekir. Mali mührün bedeli tüzel kişiler için 220 TL + KDV, gerçek kişiler için ise 120 TL + KDV'dir. Mali mührünüz üç sene boyunca geçerlidir.

Mali mühür bedeli haricinde Paraşüt'ün kullanım bedeli olan ön muhasebe programı bedelini ödersiniz (Paraşüt'te ilk 14 gün herkese ücretsiz).

Elektronik fatura kontörleri hem e-fatura hem e-arşiv gönderiminde kullanılabilir. Gönderilen ve alınan her elektronik fatura birer kontör değerindedir.

Kontör paketlerimizin KDV dahil ücretlendirmesi şu şekildedir:

 • 50 Kontör - 14,99 TL
 • 100 Kontör - 22,49 TL
 • 200 Kontör - 37,49 TL
 • 500 Kontör - 83,99 TL

500 üzeri kontör alımlarınız kontör başına 16 kuruştan hesaplanır.

Nasıl e-Arşiv gönderebilirim?

Eğer Paraşüt üzerinden e-Arşiv faturası gönderecekseniz, süreç şu şekilde ilerler: Başvuru sürecinizin ve aktivasyonun tamamlanmasının ardından elektronik fatura için hesabınız aktive edilir. Aktivasyon tarihi sonrasında oluşturduğunuz yeni satış faturalarını Paraşüt üzerinden elektronik olarak göndermeye başlarsınız. 

Daha detaylı bilgi için "Nasıl elektronik fatura gönderilir ve alınır" yazımıza bakabilirsiniz.

e-Arşiv zorunluluğum var mı?

İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2015 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler en geç 01 Ocak 2017 tarihine kadar e-arşiv uygulamasına geçmek zorundadırlar. E-fatura mükellefi olan ve yukarıda belirtilen şartların dışında olan şirketler de e-arşiv sistemine geçiş yapabilirler.

Fakat e-Arşiv zorunluluğunuz olmamasına rağmen e-Arşiv kullanabilirsiniz. Böylece fatura kesim masraflarınızı %80'e kadar azaltabilirsiniz.

e-Arşiv başvuru kılavuzu nereden görebilirim?

E-fatura ve e-arşiv başvuru sürecini Paraşüt'te tamamen online bir biçimde yönetebilirsiniz. Bilgisayarınızın başından kalkmanıza bile gerek yoktur.

Başvuru süreci için yardımcı olması adına bir başvuru rehberi hazırladık. Başvuru rehberine ve yapmanız gereken bütün işlemlerin yönetim paneline Paraşüt hesabınız içinden AYARLAR > Uygulamalar > Elektronik Faturalama Entegrasyonu başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, başvuru sürecini Elektronik Fatura Hizmeti Başvuru Süreci makalemiz altında özetledik.

Müşterim e-Fatura kullanıcısı değil ve matbu e-Arşiv faturası istiyor. Ne yapmalıyım?

e-Arşiv faturasını matbu iletme zorunluluğunuz bulunmamakta. Fakat müşteriniz matbu fatura konusunda ısrarcı olursa herhangi bir yazıcıdan aldığınız çıktıyı müşterinizle paylaşabilirsiniz. Herhangi bir kaşeye ya da ıslak imzaya gerek yoktur.

Hali hazırda e-fatura kullanıcısıyım, e-arşiv de kullanmak için ne yapmalıyım?

Paraşüt'te, GİB portalda veya bir özel entegratör aracılığıyla hali hazırda e-fatura mükellefi iseniz ve e-arşiv hizmetinden de yararlanmak istiyorsanız [email protected]’dan bizimle iletişime geçip e-arşiv başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

e-Fatura hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz kitap:

ucretsiz e-fatura kitabı

Tüm bu süreç boyunca Paraşüt'ü ücretsiz deneyebilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

İlgili Diğer Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz

e-Fatura ve e-Arşiv Arasındaki Fark Nedir?
Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura / e-Arşiv Kullanmalıdır?
e-Arşiv Nedir? e-Arşiv Kullanımı Zorunlu mudur?

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!