blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
mülakat teknikleri
Blog-hero
ŞİRKET BÜYÜTME

KOBİ'ler işe alım yaparken nelere dikkat etmeli?

Mülakatlarda nasıl davranılması gerektiği ve seçim kriterlerinin neler olduğu, adaylar kadar İK deneyimi olmayan ancak işe alım sürecinde aktif rol alan yöneticiler için de geçerli. İnsan Kaynakları birimi olmayan bir şirketiniz varsa ve işe alım yapıyorsanız nelere dikkat etmelisiniz? Gelin birlikte inceleyelim...

Sibel Aydın, İnsan Kaynakları Yöneticisi

Ortalama okuma süresi 4 dk

Yazımızı okumayı tamamladığınızda, gelecekteki mülakatlarınızı daha verimli yönetebilecek ve aradığınız adayları daha kısa sürede bulabileceksiniz.

1. Uygun ortamı yaratın

Mülakata çağırdığınız adaylar için olumlu bir görüşme ortamı yaratın. Karşılıklı oturup sohbet edebileceğiniz bir toplantı odası ayarlamak çok yararlı olacaktır. Odanızda, bilgisayarınızın başında iken mülakat yapmaya çalıştığınızda işle bölünmeniz, hem adayı olumsuz etkileyebilir hem de sizin adayı etkin dinlemenizi zorlaştırabilir. Görüşme için belirlediğiniz saat aralığını sadece görüşme ile geçirin.

Adayla ilgili kararınızı vermeden önce ona yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olun. Tek bir davranış, tavır veya sözle karar vermemeye çalışın. Dış görünüş ve ilk izlenim yanıltıcı olabilir. Adayı iyi dinlemek, ipuçlarını yakalamanızı ve doğru yerde doğru sorular sormanızı kolaylaştırabilir. Aynı zamanda adayın kendisine değer verildiğini hissetmesini sağlayabilir. Şunu aklınızdan çıkarmayın; olumlu bir mülakat süreci geçiren her aday, başka adaylar için referansınızdır.

Adaya söz verdiğiniz saatte mülakata başlayın. Şirketinizle ve pozisyonla ilgili ne kadar bilgi topladığını, karşınıza neleri merak ederek geldiğini değerlendirin. Mülakata zamanında gelmesi, mülakat için gerekli hazırlığı yapmış olması, şirketinize ve pozisyona gösterdiği ilgi, şüphesiz ki adayla ilgili ilk izlenimlerinizi oluşturacaktır. Ancak bu göstergeler tek başına yeterli değildir.

2. Kriterlerinizi belirleyin

Mülakata girmeden önce şunları bildiğinizden emin olun:

  • Pozisyondan ne bekliyoruz? Aday kabul edilirse sorumlulukları neler olacak ve hangi yetkileri alacak?
  • Adaydan hangi kişilik özelliklerini bekliyoruz? Şirketimizde çalışanların ortak özellikleri neler? Pozisyon, adayın hangi özelliklere sahip olmasını gerektiriyor?

Pozisyondan beklentinizi netleştirmeniz, aday nezdinde güvenilir bir izlenim yaratacaktır. Neyi neden istediğini bilen bir kişi daima olumlu ve güçlü bir etki bırakır. Ayrıca, adayın bu beklentileri ne ölçüde karşılayabileceğini çok daha rahat sorgulayabilirsiniz. Bu işin biraz daha teknik tarafına dokunuyor.

İşyerinizdeki çalışanlarınızın birbiri ile ortak yönlerini mutlaka gözlemleyin. Kurum içinde ortak bir davranış modeli oluştuğunu da fark edebilirsiniz. Bu yapıya hangi kişilik özelliklerine sahip bir kişinin uyabileceğini sorgulamak, adayı değerlendirirken size yol gösterecektir. Şirket kültürü için biz vizyonunuz varsa, yaratmak istediğiniz kültürü destekleyecek kişilik özelliklerine sahip adayları tercih edebilirsiniz. Rekabet odaklı mı, takım oyuncusu mu? Süreç odaklı mı, sonuç odaklı mı?

Peki pozisyon hangi özellikleri gerektiriyor? Bir satış personeli arıyorsanız temsil yeteneğine, ikna kabiliyetine, hedef odaklı olup olmadığına bakarken; bir muhasebe personeli için kurallara uyumunu, detaycılığını ve planlamadaki etkinliğini sorgulayabilirsiniz.

3. Mülakatı hedef odaklı yönetin

Mülakata başlarken, adaydan hangi bilgileri almak istediğinizi ve sorularınızı belirlemeniz mülakatı yönetmenizi de kolaylaştıracaktır. Bunlar olmadığında günlük bir sohbetin ötesine geçilemediği gibi aslında öğrenmek istediklerinizi öğrenemeden odadan ayrıldığınızı fark edebilirsiniz.

Konudan saptığınızı ve almakta olduğunuz bilgilerin amacınıza hizmet etmediğini fark ederseniz, başa alın. Ara yoldan ana yola dönün ve adayın da dağılmasına izin vermeyin. Konudan sapan, ara yollarda vakit kaybettiren ve amaçsız bir sohbete dönüşen mülakat, her iki taraf için de verimsizlik yaratacaktır.

4. Adayı doğru bilgilendirin

Tek mülakatta karar vermeyin. Adayın olumlu olduğunu düşünüyorsanız bir görüşme daha yaparak kararınızı netleştirin. İkinci görüşmeyi çalışma koşulları, ücret ve yan haklarla ilgili konuşmak için değerlendirin.

Adaya işe alım süreci ile ilgili net ve doğru bilgi verin. Her aday kendisine ne kadar sürede dönüş yapılacağını bilmek ister. Bir dönüş süresi belirtin ve buna uyun. Pozisyonla ilgili tüm bilgileri açıklıkla paylaşın ve adayın görüşlerini alın, karşılıklı beklentilerin uygunluğunu tartın.

5. Referans kontrolünü doğru yapın

İşe almayı düşündüğünüz adaya teklif vermeden önce mutlaka referans kontrolünü yapın. Daha önce çalıştığı iş yerlerindeki yöneticileri ve çalışma arkadaşlarını referans gösterebilir. Bu kişileri arayarak özellikle gözlemlediğiniz ve sizin için kritik olan konularla ilgili sorular sorun. Gözlemlerinizi teyit edin.

Doğru adayı işe almak size elbette zaman ve para kazandıracak, şirketinizin verimliliğini artıracaktır. Bunun yanı sıra, iyi yapılandırılmış bir işe alım süreci ve düşük personel devir oranı şirketinizin potansiyel çalışanlar gözündeki itibarını da yükseltecektir.

İnsan Kaynakları ile ilgili yeni yazılarımız ve şirketinizi büyütürken size katkıda bulunacak farklı alanlardaki daha birçok bilgi için Paraşüt Blog'u takip edebilirsiniz.

Blogu Takip Edin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?