blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
kullanıcı deneyimi nedir
Blog-hero
ŞİRKET BÜYÜTME

Kullanıcı deneyimi ilkelerini dijital tasarıma uygulamak

Kullanıcı deneyimi ya da user experience kelimelerini son yıllarda sıkça duyuyoruz. Özellikle dijital olarak varlığını gösteren şirketler, mevcut durumlarını devam ettirmek ve yeni müşteri kazanmak için iyi bir tasarım ve yazılımın yanı sıra iyi bir kullanıcı deneyimine de sahip olmak zorunda. Peki kullanıcı deneyimi nedir ve tasarımlarınıza nasıl uygulayabilirsiniz?

Canva Ekibi

Ortalama okuma süresi 5 dk

Kullanıcı deneyimi – UX nedir?

Kullanıcı deneyimi; ürün, sistem ve hizmetlerin, kullanıcıyla buluşması, deneyimlenmesi ve ilişkisinin bitirilmesi arasındaki sürecin oluşturduğu bir deneyimler bütünüdür. İnsanla ilgili her şey, ayakkabı, elbise, televizyon kumandası bile kullanıcı deneyiminin bir parçasıdır. Verimli, üretken ve ön plana çıkan kullanıcı deneyimlerini birçok farklı tasarım prensibi etkiler.

Müşterilerinizin ürününüzü kullanmaktan dolayı memnun olması kullanıcı deneyiminin temelini oluşturur. Ürün, servis ve hizmetlerinizin vazgeçilmez olması için öncelikle gözetilmesi gereken, ürün ya da hizmetinizin kullanılabilir olmasıdır. Kullanılabilirlik şu 5 temel ilkenin sağlanması ile gerçekleşir: öğrenilebilirlik, verimlilik, unutulmazlık, hatalar, memnuniyet ve özelleştirme.

Öğrenilebilirlik

Kullanıcılarınız ürününüzle ilk defa karşılaştığında bir sonraki adıma nasıl geçeceklerine ya da hata yaptıklarında çözüme nasıl ulaşabileceklerine dair ipucu ararlar. Bu durum genellikle gerginlik vericidir. Cihazınızın nasıl çalıştırılacağını veya sisteminizde gezinmeyi öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu göstermek kullanıcıları rahatlatır ve işlem yapmak için cesaretlendirir.

Tasarıma uygula: Karşılama ekranları (onboarding) tasarımları öğrenilebilirlik prensibinin sağlanması için kurgulanır. Kullanıcılarınızın takip etmesi gereken adımları hızlı bir demo ekranında gösterebilirsiniz. Böylece bilinmeyen bir durumla ilgili yaşanan ilk gerginlik atlatılmış olur.

 Verimlilik

Kullanıcılar ürününüzü belirli bir amaçla kullanırlar. Öncelikleri, kullanma amaçlarını en kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirmektir. Kullanıcılarınızın önceliği sizin de önceliğiniz olmalıdır. Sunmak istediğiniz diğer özellikler temel işlevlerin önüne geçmemeli, kullanıcı arzu ettiğinde erişmelidir.

Bu konuda en bilinen örnek, Google’ın ana sayfasına sadece arama çubuğu yerleştirmesidir. Google büyük bir şirket ve başka hizmetleri de olduğunu biliyoruz. Fakat kullanıcıların büyük çoğunluğu Google’ı, en çok arama motoru özelliğine erişmek için tercih ediyor. Google da kullanıcılarının aramalarını hızlıca ve doğrudan gerçekleştirmelerini sağlamak için açılış ekranını diğer özelliklerinden arındırarak sadece büyük bir arama çubuğuna yer vermiş. Google’ın anasayfa tasarımında kullanıcı deneyiminde verimlilik prensibine yer verdiğini rahatça söyleyebiliriz.

Tasarıma uygula: Diğer hizmetlerinizi göstermek konusunda çok hevesliyseniz ve bazı özelliklerinizi geri planda bırakmaktan çekiniyorsanız, kendinizi müşterilerinizin yerine koyun. Örneğin bir banka müşterisisiniz ve ATM’de işlem yapmaya çalışıyorsunuz. Para çekme adımına gelene kadar karşınıza çıkan reklamlar ne kadar ilginizi çeker? Google’ın tasarımı sizi minimalist ve hedef odaklı bir tasarım konusunda yüreklendirebilir.

Unutulmazlık

Kullanıcıların amaç ve hedeflerini gerçekleştirirken etkileşim araçlarının ve gerekli adımların ne kadar hatırlanabilir olduğu çok önemlidir. ‘Bu ekrana nasıl geldim?’ , ‘Bu alet nerden açılıyordu?’ gibi sorular müşterilerinizin yüzündeki gülümsemeyi siler. Sabırsız olanları ise çoktan kaybetmişsinizdir. Kullanıcılarınızın kaybolmuşluk hissi yaşamaması için işlem süreçlerinin durumu tasarıma yansıtılmalıdır.

Tasarıma uygula: Ekrana yerleştireceğiniz adım takip ekranları kullanıcılarınıza nerede olduklarını hatırlatmak ve her şeyin yolunda olduğunu göstermek için iyi bir fikir olabilir.

Hatalar

Kullanıcılar ürününüzü kullanırken hata yapabilirler. Özellikle ilk defa deneyimlenen ürün ve hizmetlerde hata yapmak da deneyimin bir parçasıdır. Böyle durumlarda kullanıcılarına sakin olmalarını, sorunu hemen düzeltebileceklerini ve her şeyin onların kontrolü altında olduğunu hissettiren mesajlar vermelisiniz.

Tasarıma uygula: Kullanıcılar hata yaptığında yapılan hata düzelene kadar diğer fonksiyonları kilitlemek ve tasarım diliyle hatayı işaret etmek, işe yarar bir uyarıcı olabilir. Yine hepimizin bildiği bir örnek verelim; dijital bir formu doldururken, yanlış girilen bir posta adresi olduğunda adres alanının çerçevesi kırmızı gibi uyarıcı bir renge döner. Böylece hatanın o alanda gerçekleştiğini anlarız.

Memnuniyet

Kullanıcı deneyiminin temelinde kullanıcının memnuniyetinin yattığını belirtmiştik. Ürününüzün verimli ve kullanışlı olması tek başına fark yaratmasını sağlamayabilir. İnsan estetik algısına sahip olan bir varlıktır ve kullandığı üründe tasarımsal incelikler görmek memnuniyetini en yüksek seviyelere çıkarılabilir.

Tasarıma uygula: Kullanıcılarınız işlem adımlarını doğru takip ettikçe onları ödüllendirebilir, yaptıkları işlemlerin sonuçlarını beklerken farklı ve eğlenceli ekranlar sunarak dikkatlerini çekebilirsiniz.

Özelleştirme

Kullanıcılarınız eğer ürününüzü veya hizmetinizi beğendiyse, kendisini onunla ilişkilendirmek ve benimseme aşamasına geçmek isteyecektir. Bu noktada özelleştirmeye açık olan tasarımların bir adım önde olma ihtimalleri de yüksektir.

Tasarıma uygula: Kullanıcının zevkine göre değişen renkler, sesler, kullanılmayan işlevlerin çıkarılması ya da tam tersine tercihe göre eklenmesi, kısacası kullanıcılarınız gibi özel olması, müşterilerinizi de özel hissettirir.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?