"Nihayet aradığımız adayı bulduk!" Peki, Ya Sonra?

Uzun süredir aramakta olduğunuz adayı nihayet buldunuz ve sıra iş teklifini yapmaya geldi. Doğru adayı bulduğunuzdan emin olmak ve ona “evet” dedirtecek bir teklifi sunmak için nelere dikkat etmeli, nasıl bir yol izlemelisiniz?
Gelin yanıtları birlikte arayalım.

5 dk
İnsan Kaynakları

Benzer Sektördeki Benzer Pozisyonlar için Ödenen Ücretlerle Bir Karşılaştırma Yapın.

Sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren ve hatta rakibiniz olan firmaların benzer pozisyonlarda görev yapan benzer nitelikteki çalışanlara ne kadar ücret ödediklerini araştırmak yararlı olacaktır. Böylelikle piyasa koşullarına uygun bir ücret belirleyebilirsiniz.

Bu yaklaşımla adayla uygun bir rakam üzerinde uzlaşmanız daha kolay olacaktır. Hatta bir adım ileriye giderek bir danışmanlık firması ile anlaşabilir ve şirketiniz için rekabetçi bir ücretlendirme sistemi yaratabilirsiniz.

Ön Muhasebenizin Yönetimi Kimde?

Faturalama, stok takibi ve cari hesap takibinden e-ticaret ve CRM entegrasyonlarına birçok özellik Paraşüt'te. Paraşüt'le ön muhasebenizi emin adımlarla yönetin, diğer işlerinize daha çok vakit ayırın, mutlu olun.
Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Kişiye Göre Değil, Pozisyona ve Şirketinizin Ücret Politikasına Göre Bir Ücret Belirleyin.

Adayın özgeçmişi ve nitelikleri çok etkileyici olabilir. Haliyle beklentisine uygun bir ücret vererek bu kişiyi kurumunuza kazandırmak isteyebilirsiniz. Ancak piyasa ederinin üzerinde bir rakam sunmak zaman içinde kurum içindeki ücret dengelerini alt üst edebilir. Ayrıca bu rakam, hâlihazırda kurumda çalışanların maaşları ile dengeli olmadığı takdirde, içerideki adalet algısını zedeleyebilir. Şirket içinde motivasyon kaybı, işten ayrılma niyetinin artması veya takım ruhunun bozulmasına yol açabilir.

Şirketlerde çalışanlar arasında ücretlerin konuşulmasının uygun görülmemesi, hatta bazı durumlarda yasaklanmasına rağmen böylesi bir bilgi mutlaka ve bir şekilde duyulmaktadır.

Pozisyonun gereklerini karşılayacak nitelikte bir aday bulmak elbette önemlidir. Ancak adaya teklif sunmadan önce kişinin şirket içindeki takım ortamına ne kadar uyum gösterebileceğini de tekrar gözden geçirmenizde yarar var. Kişilik özellikleri, kişisel hedefleri ve çalışma tarzı iç dengelerinizle uyum gösterecek bir adayı seçtiğinizden emin olun.

Adayın Beklentileri ile Ona Uzun Vadede Sunabileceğiniz Kariyer Planını Karşılaştırın.

Adayın uzun vadeli hedefleriyle ona sunabileceğiniz olanakları karşılaştırın. Ücret ve yan hak paketini sunarken, arka planda kariyer anlamında kişiye sunabileceklerinizi de değerlendirin.

Kişiyi hangi pozisyonlar için yetiştirebilirsiniz? Bu pozisyonlara hazırlamak için onu işbaşı eğitimleriyle ya da farklı gelişim programlarıyla nasıl destekleyebilirsiniz? Bu kişiyi uzun süreli veya en azından beklediğiniz katma değeri sağlayacak kadar şirketinizde tutabilecek misiniz?

Eğer üst düzey bir yönetici ile el sıkışıyorsanız bu kişinin size ne kadar sürede nasıl bir fayda sağlamasını beklediğinizi gözden geçirin. Şirkete bağlılığını nasıl sağlayabileceğinizi değerlendirmenin yanı sıra, kendisine bağlayacağınız astlarla nasıl bir işbirliği kuracağını sorgulamanız yararlı olabilir. Bu kişi ekibi motive edecek ve hedeflere koşturacak yetkinliklere sahip mi?

Kişiyi işe almayı bir yatırım olarak görürseniz, yatırımınızın karşılığında nasıl bir geri dönüş beklediğinizi belirlemek önemli olacaktır.

Adayın Bir Önceki Ücret Paketini Göz Önünde Bulundurarak Bir Teklif Sunun.

İş teklif etmeyi düşündüğünüz adayın son işinde ne kadar ücret ile çalıştığına ve bundan sonraki beklentisine dair bilgi alın. Yeni bir işe geçişte adayların %10 ila %30 aralığında bir artış bekleyeceklerini ön görebilirsiniz. Benzer seviyedeki pozisyonlarda, adayın niteliklerine bağlı olarak %10 ille %20 seviyelerinde bir artış motive edici olabilir. Bir üst pozisyon için el sıkışacaksanız %30 gibi bir oran düşünülebilir.

Ancak pozisyon oldukça kendine has ve bu işi yapabilecek kişi sayısı sınırlı ise, adayı transfer etmek için daha yüksek oranlarda bir artış gerekebilir. Elbette bu noktada özellikle 2. maddede belirtilen şartları dikkate almak yararlı olacaktır.
Ücreti belirlerken şirketinizin zam dönemini ve zam oranlarınızı da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yan Hak Paketini Doğru Bir Şekilde Sunmaya Özen Gösterin.

İş teklifinizde hangi yan haklara yer verdiğiniz de son derece önemlidir. Prim sistemi, ikramiyeler, özel sağlık sigortası, bireysel emeklilik sigortası vb. yan haklardan hangilerini adaylara sunacağınız, bunların bir önceki işine göre eksi ve artılarını değerlendirmek de gerekli olacaktır. Rekabetçi ve performansa dayalı bir prim sistemi özellikle satış rollerinde oldukça motive edici olabilir. Eş ve aileyi kapsayan özel sağlık sigortası birçok aday için teklifin kabul edilmesini sağlayabilir.

Adayın teklifi kabul etmemesi halinde, eğer kabul etmeme nedeni ücret seviyesi ise bir defaya mahsus olmak üzere revize bir teklif üzerinde çalışılabilir. Ancak birkaç kere değiştirilen bir teklif karşılıklı güveni en baştan zedeleyecektir. Ayrıca ikinci teklifte, ilk teklifinize göre çok yüksek bir seviyeye çıkmanız da benzer bir etki yaratabilir. Bu nedenle ilk sunuşta tüm detayları hesaplamak karşılıklı güveni oluşturmak anlamında son derece önemlidir.

Yeni yazılarımız için Paraşüt Blog'a abone olabilir, henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

Diğer Yazılarımız:

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

e-İrsaliye Nedir? e-İrsaliyeye Kimler Geçiş Yapabilir?

Sibel Aydın

Sibel Aydın

Sibel Aydın, İnsan Kaynakları alanındaki profesyonel kariyerine 2006 yılında SHL Türkiye bünyesinde başlamıştır. Yetkinlik bazlı ölçme-değerlendirme merkezi uygulamalarının yanı sıra, daha sonraki yıllarda farklı kurumlarda eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, eğitim ve gelişim programlarının uygulanması, performans değerlendirme uygulamaları ve organizasyonel gelişim projeleri üzerine çalışmıştır. 2012 yılından itibaren çalışmaya başladığı Hugent Danışmanlık bünyesinde İnsan Kaynakları Yönetimi alanında küçük ve orta ölçekli firmalara danışmanlık yapmaya başlamıştır.


Marmara Üniversitesi İşletme (İngilizce) Bölümü’nden mezun olan Sibel Aydın, aynı üniversitede Örgütsel Davranış yüksek lisans programına devam etmiştir. 2015 yılından itibaren profesyonel koçluk hizmeti vermektedir. Amatör olarak yoga ve fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!