Stok takibi sistemi nedir? Ne iş yapar?

Stok takibi yapmak işletmeniz için hayati önem taşır. Ürün stok takibinin önemini anlattığımız bu yazımızda Paraşüt üzerinden nasıl kolay stok yönetimi yapabileceğinize de değindik.

6 dk
Stok Takibi Nasıl Yapılır

Stok takip sistemi; stok miktarınızı, stok girişinizi, stok çıkışınızı takip etmenizi sağlar.

Stok nedir?

Bir işletmenin satmak, tüketmek ya da üretimde kullanmak üzere edindiği hammadde, malzeme, yan mamul, mamul, artık, hurda vs. gibi satılacak ya da işlenecek işleme giren varlıklardır.

Stok, Vergi Usul Kanunu’nda emtia olarak adlandırılmıştır.

Stok takibi nedir?

Stok takibi; tedarik edilerek ya da üretilerek elde edilen, kullanılmadan ya da müşteriye arz edilmeden önce belli bir süre bekletilen ürünlerin miktarıdır. Dolayısıyla bir işletmenin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde işleyişi için oldukça önemlidir.

Stok takibi neden önemlidir?

Stok takibi, bir işletmenin faaliyetini yürütebilmek için satmak üzere aldığı ya da satılacak ürünü üretmek için kullandığı malzemelerin kaydıdır. Bu kaydın amacı işletmenin karlılığını arttırmak için stok ve üretim maliyetlerini en aza indirecek stoklama seviyesini tutturmaktır. Stok takibi, müşterilerin hangi dönemlerde ne gibi taleplerinde artışlar olduğunu analiz etmenize de yardımcı olur.

  • İş organizasyonunuzu profesyonel bir şekilde yapabilmeniz,
  • Sisteminize yapılan giriş ve çıkışların dengelenmesi rahatça sağlayabilmeniz
  • Gereksinimlerinizi belirleyerek hangi ürün için ne zaman sipariş vermeniz gerektiğini netleştirmeniz açısından stok takibinin önemi büyüktür.

Stok yatırımları en aza indirilerek müşteriye de talep edilen ürün eksiksiz olarak arz edilmeye çalışılır. Bunun yanında arz hızını yükseltmek, etkin bir tedarikçi zinciri kurmak, devamlı ve düşük maliyetli tedarik sağlamak stok takibinin amaçlarındandır.

Stok takip programı nedir?

İşletmelerin ürünlerinin miktarını gözeterek mağaza ve depolarındaki durumu takip eden programdır. İş akışının daha düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olan bu programlar, satış yapılabilecek miktarı belirlemenize ve takip etmenizi sağlar.

Örneğin, ayakkabı satışı yapan bir firmasınız. Yaz sezonuna girerken elinizdeki kışlık ürünlerinizin stoklarını değerlendirerek kampanya düzenleyebilir; aynı şekilde yeni sezon öncesinde hangi ürünlerden ne miktarda stoklar oluşturacağınızı belirleyebilirsiniz.

Bir başka örneği de e-ticaret mağazalarının tuttuğu stok takibi üzerinden verelim. Giyim alanında faaliyet gösteren bir firmasısınız. Elinizdeki kazak modellerini, o modellerin farklı beden ve renklerinin adedini ve tüm bu çeşitliliğin hangi depolarınızda bulunduğunu bilmeniz gerekir. Yani, stoklarınıza dair organizasyonunuzu depo takibi ile birlikte yürütmeniz önemlidir. Bu nedenle e-ticaret sitenizde sergilediğiniz ürünlerinize ait alışveriş stok takibi aşamalarını detaylandırmanız işinizin önemli bir kısmını oluşturur.

Tüm bu işlemleri yaparken kullandığınız yöntem, iş hızını da doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle kullacağınız programı seçerken yüksek verim alabileceğiniz özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Stok takibi nasıl yapılır?

Stok takibi birçok yolla yapılabilir; kağıt kalem ile, Excel benzeri bir program ile, kendi yazılımlarınız ile, stok takibine özel yazılımlar ile. Online stok takip programı Paraşüt ise size fatura takibi, cari hesap takibi, gelir gider takibi, raporlama, e-fatura ve online tahsilat ile entegre bir şekilde stok takibi sunar.

Cari stok takibi

Cari stok takibi, hangi firmadan ve üründen ne kadar miktarda ve tutarda stokların alındığını gösterir. Carilerin stoklarla gerçekleştirdiği hareketlerin dökümü niteliğindeki bu takip, firma bazlı stok değerlendirmesi yapmanıza ve girilen tarihlere göre stokunuz hakkında detaylı bilgiye sahip olmanıza yardımcı olur.

Paraşüt ile kolay stok takibi nasıl yapılır?

Geldik en önemli sorulardan birine... Her işletme sahibi stok takibini nasıl yapacağını bilerek işletmesi için kar ve zarar dengesini doğru bir şekilde kurgulayabilir. Stok fazlası gereksiz maliyete yol açabileceği gibi yetersiz stok da müşteri memnuniyetini birincil dereceden etkileyen unsurlar arasındadır. Bu nedenle stok takibinizi karmaşık programlar ve tablolar üzerinden yapmak yerine son derece anlaşılır, kolay ve verilerinizi net bir şekilde görebileceğiniz bir sistem üzerinden sağlamanız faydalı olacaktır.

Zamanınızı en verimli şekilde kullanabilmek ve olası durumlarda gerekli aksiyonları alabilmek adına stok takibini rahatlıkla kullanacağınız bir program üzerinden yapmanızı tavsiye ederiz. Online ön muhasebe programı Paraşüt’te stoklarınızı takip edebilirsiniz. Bir yandan proforma fatura oluşturur, bir yandan gelir ve giderinizi yönetirken, ürünlerinizin de stok takibini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Uygulamalar altından Stok Takibi’ni etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Paraşüt'te stok etkinleştirme

Stok takibi başlatmak

Paraşüt’te herhangi bir ürünün stok takibini başlatmak isterseniz, sağ menüde yer alan Hizmet ve Ürünler’e girerek istediğiniz ürünü seçin. Sonrasında Düzenle’ye tıklayarak açılan sayfada Stok Takibi: YAPILSIN’ı seçebilirsiniz.

Stok takibi başlatmak

İster fiziki isterseniz de dijital ortamdaki stok durumunuzu Paraşüt ile takip etmeniz mümkündür. Diyelim ki, e-ticaret ile uğraşan bir firmasınız ve gelen siparişlerinizi gözerek talep artışlarını görüyor, ürün satın almalarınızı bu yönde geliştirerek stoklarınızı güncelliyorsunuz. Bu süreçte müşterilerinizden gelen siparişlerin hızına yetişebilmeniz ve sağlıklı bir şekilde stok yönetimini gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir paketimiz var: Paraşüt e-Ticaret.

Paraşüt e-Ticaret paketi kapsamındaki Paraşüt - Shopside entegrasyonu sayesinde yaptığınız her satışın ardından e-ticaret yaptığınız tüm pazaryeri ve web sitenizdeki stok bilgileriniz otomatik olarak güncellenir; böylece stok takibinizin kontrolünü hatasız bir şekilde sağlayabilir ve bu işlemleri tek tek elle yapmaktan kurtulursunuz.

"Stok Yönetimi nedir?" yazımızdan stok yönetimi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Online ön muhasebe programı Paraşüt’ü stok takibi özelliği ile 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Cari Hesap Nedir? Cari Hesabın Takibi Nasıl Yapılır?

Neden web tabanlı ön muhasebe?

Stok takibinin kar zarar tespitinde önemi

Zeynep Özdemir

Zeynep Özdemir

Zeynep Özdemir, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!