blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Vergi matrahı artışı nedir? Nasıl yapılır?
Blog-hero
HUKUK/VERGİ

Vergi matrahı artışı nedir? Nasıl yapılır?

Vergi incelemeleri, işletme sahipleri için oldukça önemli bir süreç. Kayıp belgelerin getireceği stres ve harcanan zaman ise işin tuzu biberi. Peki vergi incelemelerinden muaf tutulmanızın bir yolu olduğunu söylesek? Nasıl mı? Cevabı yazımızda...

Yusuf Şahin, SMMM

Ortalama okuma süresi 3 dk

Vergi matrahı artırımı, ek vergi ödeyerek vergi incelemesinden kurtulmanızı sağlayan bir uygulamadır. Şirket satışı düşünüyorsanız ya da hisselerinizi satma planınız varsa en son 2015 yılı ve öncesi için çıkarılan bu uygulamaya başvurmanız faydalı olacaktır.

Vergi matrahı artışı neden önemli?

Vergi incelemelerinin en önemli özelliklerinden biri çok fazla zaman alıyor olmasıdır.. İncelemeler genelde oldukça uzun sürer, geçmiş evrak ve defterleri bulmak, rapor hazırlamak çok zaman kaybına sebep olabilir. Bu durumda matrah artışı ile tüm bu süreçten muaf tutulacağınız için harcayacağınız zamandan tasarruf edebilir ve daha önemli işlerinize odaklanabilirsiniz.

Vergi matrahı artışı nasıl yapılır?

Üç vergi türünde matrah artışı için başvuruyapabilirsiniz: Kurumlar/Gelir vergisi, KDV ve Stopaj vergisi. Her bir vergi türü ve vergi yılı için ödeyeceğiniz tutarlar farklılık göstermektedir.

Dilerseniz bir örnek ile ilerleyelim: Şirketiniz 2012 yılında kurulduysa son 5 yıla ait, yani 2013 yılından itibaren tutulan defterleriniz Maliye Bakanlığı tarafından her zaman incelenebilir. Eğer Kurumlar Vergisi için incelenmek istemezseniz; 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 yılları Kurumlar Vergisi matrah artışına girmeniz gerekir. Ancak isterseniz sadece 2016 yılına ya da 2016 ve 2017 yıllarına katılabilirsiniz. Bu durumda Kurumlar Vergisi için ödeyeceğiniz tutar (zararda iseniz) yıl başında 6000 TL civarında olacaktır.

KDV için matrah artışına katılmak isterseniz, ödeyeceğiniz ek vergi yıllık KDV matrahınızın yaklaşık %2’si ila %3’ü civarında olacaktır.

Ödenecek vergiyi nasıl hesaplayacağız?

Bu hesaplama biraz karışık olduğundan mali müşaviriniz ile beraber çalışmanız faydalı olacaktır. Vergi hesaplanması sırasında izlenecek adımları sıralayacak olursak:

  • Her vergi türünde her yıl ödenecek vergilerin listesini çıkarın.
  • Geçmiş dönem muhasebe ve vergi risklerini detaylı olarak konuşun.
  • Ödenecek ek vergi tutarlarına da bakarak hangi dönemlerde ve hangi vergi türlerinden matrah artışı yapacağınıza karar verin.

Matrah artışına katılmalı mıyız?

Matrah artışı ile geçmiş dönemlere ait olası vergi risklerinizden kurtulmuş olursunuz. Bu sayede yatırımcıların karşısına rahat bir şekilde çıkabilir ve şirketinizi değerini arttırabilirsiniz. Matrah artışına katılmak zorunlu değildir. Eğer exit (çıkış) stratejiniz var ise bu imkanı kaçırmayın.

Matrah artışına katılmak vergi idaresi gözünde olumsuz izlenim yaratır mı?

Aksine, vergi idaresi firmaları matrah artışına katılmaya teşvik ediyor. Matrah artışına katılmak vergi risklerinizin çok olduğu anlamına gelmez. Vergi risklerinizi belli bir tutar karşılığında sigortalıyorsunuz gibi düşünebilirsiniz. Birçok yabancı sermayeli şirket de vergi incelemesine girmemek için matrah artışına başvuruyor. Üstelik vergi idaresi elindeki denetim kadrosunu matrah artışına gitmeyen şirketlere doğru şekilde yönlendirebilir.

Kasa ve ortaklar cari hesap düzeltmesi nedir?

Şirket kayıtlarında kasa ve ortaklar cari hesabı zaman zaman şişebilir. Olası denetimde yüksek bakiyeler canınızı sıkabilir. Denetmen bu bakiyelerin açıktan yapılan ödemeler sebebi ile biriktiğini iddia ederek, yüklü vergiler çıkarabilir. Eğer kayıtlarınızda kasa ve ortaklar cari hesap bakiyeleri yüksek ise mutlaka düzeltme yoluna gidin. Bu tutarların %3’ü kadar vergi ödediğiniz takdirde bu hesapları kayıtlarında silebilirsiniz.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?