18.12.2020

Vergi yapılandırması hangi alanları kapsıyor?

mehmet orhun

Mehmet Orhun

Mali Müşavir

Vergi borçları yeniden yapılandırılıyor. Pek çok vatandaşın merak ettiği konu ise, vergi borçlarının yapılandırılmasıyla ödeyeceği tutarın ne olacağı ve ödeme seçenekleri oluyor. Yapılandırma için başvuru adımlarını anlattığımız bu yazımızda, ödeme yapmanız gereken tutarı örnekler üzerinden ele aldık.

Vergi yapılandırması hangi alanları kapsıyor title: Vergi yapılandırması hangi alanları kapsıyor

17 Kasım 2020 tarihinde alacak yapılandırma kanunu yasalaştı. Bu kanuna göre devlet birçok alacağına yapılandırma fırsatı sunuyor.

Yapılandırma kapsamına giren önemli alacakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: * Vergiler ve vergi cezaları ile bunlara bağlı gecikme faizleri, gecikme zamları, * Sigorta primleri, Bağkur borçları, * Belediyelerin tahsil ettiği vergiler (örneğin emlak vergisi) , gecikme zamları, su ve atık ücretleri, * İdari para cezaları (örneğin trafik cezası), * Gümrük vergileri, gecikme zamları, buna bağlı idari para cezaları, * Üyelerin oda ve barolara olan borçları (TURMOB, Barolar vb. gibi) * İl özel idare alacakları.

Bu yazımızda vergi borçları konusunu ele alacağız.

 

Yapılandırmadan yararlanmanın avantajları neler?

 • Yapılandırmada ilk iki taksit ve yapılandırma dışı borçlar tam ve zamanında ödendiğinde borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.
 • Yapılandırma borçlarına icra takibi ve haciz uygulanmaz.
 • Yapılandırma için teminat yatırılmaz.
 • Yapılandırmayı gerçekleştirdikten sonra borçlarınıza ek bir gecikme cezası veya gecikme zammı doğmaz.
 •  

  Yapılandırma hangi dönemi kapsar?

  Yapılandırma için dikkat edilecek kritik tarih 31 Ağustos 2020’dir. Buna göre kapsama giren en son dönemler beyannamelere göre değişmektedir.

 • Aylık beyanlarda > Temmuz 2020 (Örneğin KDV beyanı)
 • Üç Aylık Beyanlarda > Nisan – Haziran 2020 (Örneğin Geçici Vergi Beyanı)
 • Yıllık Beyanlarda > 2019 yılına ait beyanlar (Örneğin Kurumlar Vergisi)
 •  

  Ödenmesi gereken ve tahsili iptal edilecek tutarlar neler?

  Ödenecek TutarTahsilinden Vazgeçilen Tutar
  Vergi AsıllarıVergi Aslına bağlı cezalar (Gecikme zammı vs)
  Gecikme Zammı yerine YI-UFE hesabıGecikme Zammı, gecikme faizi
  Vergi aslına bağlı olmayan cezalar %50 ( usulsüzlük vs)Vergi aslına bağlı olmayan cezalar %50

   

  Yapılandırmanızı ödeme seçenekleri neler?

  Eğer peşin ödeme tercih ederseniz:

 • Peşin ödeme süresinin son günü 1 Şubat 2021 (bu tarih dahil) tarihine kadar yapılabilecektir.
 • Peşin ödeme yapılandırılan borçlara katsayı çarpanı uygulanmayacaktır.
 • Yapılandırdığınız borcun tamamını 1. taksit ödeme süresinde öderseniz gecikme zammı yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının %90’ı silinir.
 • Taksitli ödeme seçeneği seçerseniz, ilk taksidi zamanında öder ve ardından ikinci taksit ödeme süresinde (31 Marta 2021 e kadar) kalan taksitlerin tamamını öderseniz hesaplanan YI-UFE tutarının yarısı iptal ediliyor.
 • Eğer taksitle ödeme yöntemini seçerseniz YI-UFE ile yapılandırılan borçlarınıza taksit sayınıza göre aşağıdaki katsayı çarpanları uygulanacaktır. Taksitleriniz iki ayda bir ödeneceği için 6 taksit seçeneğinin ödemesi bir senede tamamlanır.
 • TaksitSüreKatsayı
  6 Taksit12 ay1,045
  9 Taksit18 ay1,083
  12 Taksit24 ay1,105
  18 Taksit36 ay1,15

  Örnek: 1.000 TL vergi aslı ve 200 TL gecikme zammı borcunuz var. Yapılandırmaya başvurduğunuzda vergi aslı olan 1.000 TL değişmiyor ve 200 TL ise gecikme zammı daha düşük oranla ile tekrar hesaplanıyor.

  Gecikme zammı tekrar hesaplandığında 200 TL’den 100 TL ye düştüğünü varsayalım. Yani borcunuz, ilk aşamada 1200 TL'den 1100 TL'ye düşmüş oluyor. Ardından seçtiğiniz ödeme yöntemine göre değişen tutarları aşağıda görebilirsiniz.

  Ödeme ÇeşidiToplam Tutar TLTaksit Tutar TL
  Peşin1.010,000,00
  6 Taksit1.149,50191,58
  9 Taksit1.191,30132,37
  12 Taksit1.215,50101,29
  18 Taksit1.265,0070,28

   

  Yapılandırma Borçları zamanında ödenmezse ne olur?

  Yapılandırmanızın bozulmaması için, ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi tam ve süresinde ödenmesi gerekmektedir. Süresinde ödenemeyen tutarlar ise en geç izleyen ay sonuna kadar hesaplanacak geç ödeme zammı ile ödenebilecektir.

  Ayrıca, bir takvim yılı içinde en fazla iki tanesi süresinde ödenmemesi ve eksik ödenmesi durumunda yapılandırma ihlali sayılmayacaktır. Böyle bir durumda, diğer taksitler ödenmesi gereken ilgili dönemlerinde ödenebilir.

   

  Vergi yapılandırmasını Internet Vergi Dairesi üzerinden nasıl yapabilirsiniz?

  İnteraktif Vergi Dairesi’nin yapılandırma sayfasına giriş yapabilirsiniz.

  Eğer giriş yapmakta zorlanıyorsanız veya şifrenizi bilmiyorsanız, “Şifremi unuttum” seçeneği ile hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiler giriş yapabilir. Gerçek kişiler e-Devlet şifresi ile de giriş yapabilir.

  İnteraktif Vergi Dairesi'ne Giriş title: İnteraktif Vergi Dairesi'ne Giriş

  Giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüde “Ödeme ve Borç İşlemleri” > “Borç Ödeme ve Detay”dan mevcut borçlarınızı gözlemleyebilirsiniz. Ancak yapılandırma işlemi sekmeden yapılmıyor.

  Yine sol taraftaki ana menüdeki en alt sekme olan “Yapılandırma İşlemleri” > “7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” > “7256 Başvuru Formu”ndan yapılandırma menüsüne girebilirsiniz.

  Yapılandırma sayfasında borçlarınızı görüntüleyip, ödeme yönteminizi seçip gerekli görülen diğer bilgileri doldurduktan sonra onay düğmesine basarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

  Başvuru işleminizin ardından vergi dairesi başvurunuzu değerlendirmeye aldığı için yapılandırma sonucunuzu hemen görüntüleyemiyorsunuz.

  Başvurunuz vergi dairenizce değerlendirildikten sonra ödeme planınızı, “7256 Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” menüsü altında yer alan “7256 Başvurularım” alanından görüntüleyebilirsiniz.

   

  İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

  Vergi borcu yapılandırması nasıl yapılır?

  Vergi mevzuatında yeni düzenlemeler

  e-Arşiv Nedir? e-Arşiv Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yeni Bloglardan Haberdar Ol

  Paraşüt e-bültene abone olun. Bu sayede yeni içerikleri kaçırmayın.
  Sizi haberdar edelim.

  Blog bülten aboneliği kapsamında işlenecek kişisel verileriniz ile ilgili detaylı bilgiye Aydınlatma Metnini okudum.

  Tarafıma blog bültenlerinin gönderilebilmesi için Açık Rıza Metni kapsamında, e-posta adresimin yurt dışına aktarılmasına onay veriyorum.

  Ticari elektronik ileti gönderimi için Açık Rıza Metni kapsamında, e-posta adresimin yurt dışına aktarılmasına onay veriyorum.

  Ön muhasebe programı Paraşüt - Kampanya görsel

  Ayda 55₺'ye e-faturaya kolayca geçin!

  e-Faturaya uygun fiyatlı e-kontör avantajı ve hesaplı çözümler ile geçin.

  En Çok Okunanlar