Elektronik Faturada İptal ve İade İşlemleri

Elif Ekiciler
Elif Ekiciler
2 dk

Resmileştirilmiş ve karşı taraf tarafından onaylanmış e-fatura ile resmileştirilip gönderilmiş e-arşiv faturalarında değişiklik yapılamaz. Yalnızca iptal veya iade işlemleri yapılabilir. Bu anlamda elektronik faturanın matbu faturalardan farkı yoktur.

Henüz resmileştirilmemiş faturalarda ise düzenleme yapabilirsiniz. Bu nedenle bir elektronik faturayı resmileştirmeden önce doğru olduğunu tekrar kontrol etmekte fayda vardır.

İPTAL İŞLEMİ

Ticari e-fatura için: Ticari e-faturayı siz iptal edemezsiniz. Ticari e-faturanın müşterinizin sistemine düştükten sonra 7 gün içinde onun tarafından reddedilmesi gerekir. Red işleminden sonra yeni bir e-fatura oluşturmaksızın reddedilen fatura üzerinden düzenleme yaparak yeniden e-fatura gönderebilirsiniz.

Temel e-fatura için: Temel e-faturayı siz de müşteriniz de iptal edemez. Temel e-fatura gönderdiyseniz müşterinizin bu faturaya karşılık bir iade e-faturası oluşturup tarafınıza iletmesi gerekir. Bu işlem yeterlidir.

E-arşiv fatura için: Resmileştirmiş olduğunuz bir e-arşiv faturayı, resmileştirilme tarihinden itibaren 7 gün içinde iptal edebilirsiniz. Bunun için, Paraşüt hesabınız içerisinden fatura görüntüleme ekranını açıp faturanın sağ üst köşesinde bulunan ‘Düzenle’ butonunun altındaki ‘İptal Et’ seçeneğine tıklayarak iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Resmileştirilmesinin üzerinden 7 günden fazla bir süre geçtiği takdirde e-arşiv faturayı iptal etmemelisiniz. Onun yerine, müşterinizin size iade faturası kesmesi gerekir. Şayet fatura kesilen taraf bir firma değil ise size iade faturası kesemeyeceği için sizin Gider Pusulası oluşturmanız gerekmektedir.

İADE İŞLEMİ

Elektronik fatura kullanıcısı iseniz iade işlemlerinizi Paraşüt'te matbu fatura iadesi ile yapmalısınız.

GİDERLER sayfasının altında Gider Listesi bölümüne tıkladığınızda, iade faturası oluşturmak istediğiniz e-faturayı seçtikten sonra ilgili faturanın görüntüleme sayfasında olacaksınız.

Sonrasında açılan sayfanın sağ tarafında bulunanDİĞER butonuna tıklayıp İADE OLUŞTURseçeneğini seçin.

Satış faturasına karşılık kaydettiğiniz iade faturası GİDERLER altına kaydolacaktır. Aynı şekilde, bir alış faturasına karşılık kaydettiğiniz iade faturası da SATIŞLAR altına kaydolacaktır.