Elektronik Faturada İptal ve İade İşlemleri

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
3 dk

Elektronik faturanın iptal ve iade prosedürü teknik olarak matbu fatura ile aynıdır ancak pratikte yapılan işlemler değişiklik gösterir.

İPTAL İŞLEMİ

Ticari e-fatura için: Ticari e-faturayı siz iptal edemezsiniz. Ticari e-fatura, müşterinizin sistemine düştükten sonra 7 gün içinde müşteriniz tarafından reddedilmelidir. Red işleminden sonra yeni bir e-fatura oluşturmaksızın reddedilen fatura üzerinden düzenleme yaparak yeniden e-fatura gönderebilirsiniz. Dilerseniz reddedilen faturaya dokunmadan yeni bir e-fatura oluşturup resmileştirmenizde de bir sakınca yoktur; reddedilen e-fatura sisteminizde iptal edilmiş bir fatura gibi görünür.

Temel e-fatura için: Temel e-fatura gönderdiyseniz müşterinizin bu faturaya karşılık bir iade e-faturası oluşturup tarafınıza iletmesi gerekir. Bu işlem her iki faturanın birbirini mahsuplaştırması için yeterlidir.

e-Arşiv fatura için: Resmileştirmiş olduğunuz bir e-arşiv faturayı resmileştirilme tarihinden itibaren 7 gün içinde iptal edebilirsiniz. Bunun için, Paraşüt hesabınız içerisinden fatura görüntüleme ekranını açıp faturanın sağ üst köşesinde bulunan DÜZENLE butonunun altındaki İPTAL ET seçeneğine tıklayarak iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Resmileştirilmesinin üzerinden 7 günden fazla bir süre geçtiyse e-arşiv faturayı iptal etmemelisiniz. Onun yerine, temel e-faturanın iptal işleminde olduğu gibi müşterinizin tarafınıza iade faturası kesmesi gerekir. Şayet müşteriniz bir firma değilse, o size iade faturası kesemeyeceği için sizin Gider Pusulası oluşturmanız gerekmektedir.

İADE İŞLEMİ

Tedarikçiniz tarafından size gelen bir faturaya (yani gider faturasına) iade faturası oluşturmak için yapmanız gereken GİDERLER > Gider Listesi sayfasına tıklayıp iade etmek istediğiniz faturayı seçmek (Bu faturayı henüz kaydetmediyseniz bu sayfadan önce gider faturasını kaydedip sonrasında iade işlemlerine başlamanızı öneririz).

Sonrasında ilgili faturanın görüntüleme sayfasının sağ üst tarafında bulunanDİĞER butonuna tıklayıp İADE OLUŞTURseçeneğini seçin.

Bir gider faturasına karşılık kaydettiğiniz iade faturası SATIŞLAR> Faturalar sayfasına kaydolacaktır. Elektronik fatura kullanıcısı olduğunuz için bu faturayı resmileştirip e-fatura veya e-arşiv fatura olarak tedarikçinize iletmeniz gerekmektedir.

Sizin kestiğiniz bir satış faturasına karşılık müşterinizin keseceği iade faturaları ise size 2 şekilde gelebilir. Müşteriniz e-fatrua kullanıcısı ise size e-fatura gönderecektir ve bu e-fatura Paraşüt hesabınız içerisine, GİDERLER sayfasına düşecektir. Müşteriniz matbu fatura kullanıcısı ise size matbu fatura iletecektir. Bu matbu faturanın Paraşüt hesabınıza kayıt edilme işlemini iade faturasına karşılık gelen satış faturası üzerinden İADE OLUŞTUR özelliği ile yapmanızı tavsiye ederiz.

ELEKTRONİK FATURADA DEĞİŞİKLİK

Resmileştirdiğiniz elektronik faturalarında değişiklik yapılamaz. Bu anlamda elektronik faturanın matbu faturalardan farkı yoktur. Henüz resmileştirilmemiş faturalarda ise düzenleme yapabilirsiniz. Bu nedenle bir elektronik faturayı resmileştirmeden önce doğru olduğunu tekrar kontrol etmenizde fayda vardır.