Elektronik Faturada İptal ve İade İşlemleri

Elif Ekiciler
Elif Ekiciler
1 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Resmileştirilmiş ve karşı taraf tarafından onaylanmış e-fatura ile resmileştirilip gönderilmiş e-arşiv faturalarında değişiklik yapılamaz. Yalnızca iptal veya iade işlemleri yapılabilir. Bu anlamda matbu faturalardan farklı yoktur.

Henüz resmileştirilmemiş faturalarda ise düzenleme yapabilirsiniz. Bu nedenle bir elektronik faturayı resmileştirmeden önce doğru olduğunu tekrar kontrol etmekte fayda vardır.

İPTAL İŞLEMİ

Göndermiş olduğunuz e-fatura’nızın iptal edilebilmesi için karşı tarafın 7 gün içerisinde bu faturayı “reddetmesi” gerekiyor. 7 gün içerisinde reddedilmeyen e-faturalar onaylanmış sayılır.

Göndermiş olduğunuz e-arşiv faturaları ise gönderen tarafından Paraşüt hesabı üzerinden iptal edilebilir. Bu iptal işleminin nasıl yapıldığını görmek için "Fatura İptal Etmek" konulu makalemize göz atın.

İADE İŞLEMİ

Elektronik fatura kullanıcısı iseniz iade işlemlerinizi matbu fatura iadesi ile aynı şekilde yapabilirsiniz (bkz. İade Faturası Oluşturmak).