Paraşüt’te e-fatura iptal ve iade işlemleri nasıl yapılır?

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
5 dk

Paraşüt ön muhasebe programı üzerinde oluşturduğunuz elektronik faturaların (e-fatura veya e-arşiv) iptal ve iade kuralları teknik olarak matbu fatura ile aynıdır ancak pratikte yapılan işlemler değişiklik gösterir.

Paraşüt'te oluşturduğunuz elektronik faturaların iptal işlemi

Ticari e-fatura:
Paraşüt üzerinden ticari e-fatura gönderdiyseniz ve iptal etmek istiyorsanız, müşterinizin sistemine düştükten sonra 7 gün içinde müşteriniz tarafından reddedilebilir. Müşteriniz e-faturanızı reddettikten sonra yeni bir e-fatura oluşturup müşterinize gönderebilirsiniz. Reddedilen e-fatura, sistemde iptal edilmiş bir fatura gibi görünür.

Temel e-fatura:
Paraşüt üzerinden temel e-fatura gönderdiyseniz ve iptal etmek istiyorsanız, faturayı gönderdiğiniz müşterinizin bu faturaya karşılık bir iade e-faturası oluşturup tarafınıza iletmesi gerekir. Bu işlem her iki faturanın birbirini mahsuplaştırması için yeterlidir.

e-Arşiv fatura:
Paraşüt ön muhasebe programı üzerinde oluşturduğunuz e-arşiv faturayı, resmileştirildiği tarihten itibaren 7 gün içinde iptal edebilirsiniz. Bunun için, Paraşüt hesabınız içerisinden fatura görüntüleme ekranını açıp faturanın sağ üst köşesinde bulunan DÜZENLE butonunun altındaki İPTAL ET seçeneğine tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Paraşüt'te e-arşiv faturanın iptal edilmesi

Resmileştirilmesinin üzerinden 7 günden fazla bir süre geçtiyse e-arşiv faturayı iptal etmemelisiniz. Onun yerine, temel e-faturanın iptal işleminde olduğu gibi müşterinizin tarafınıza iade faturası kesmesi gerekir. Şayet müşteriniz bir firma değilse, o size iade faturası kesemeyeceği için sizin Gider Pusulası oluşturmanız gerekmektedir.

İade işlemi

Tedarikçiniz tarafından size gelen bir faturaya (yani gider faturasına) iade faturası oluşturmak için yapmanız gereken GİDERLER > Gider Listesi sayfasına tıklayıp iade etmek istediğiniz faturayı seçmek (Bu faturayı henüz kaydetmediyseniz bu sayfadan önce gider faturasını kaydedip sonrasında iade işlemlerine başlamanızı öneririz).

e-Faturanın iade edilmesi

Sonrasında ilgili faturanın görüntüleme sayfasının sağ üst tarafında bulunanDİĞER butonuna tıklayıp İADE OLUŞTUR seçeneğine tıklayın.

e-Faturanın iade edilme işlemleri

Bir gider faturasına karşılık kaydettiğiniz iade faturası SATIŞLAR> Faturalar sayfasına kaydolacaktır. Elektronik fatura kullanıcısı olduğunuz için bu iade faturasını resmileştirip e-fatura veya e-arşiv fatura olarak tedarikçinize iletmeniz yeterlidir.

Sizin kestiğiniz bir satış faturasına karşılık müşterinizin keseceği iade faturaları ise size 2 şekilde gelebilir:

  1. Müşteriniz e-fatura kullanıcısı ise size e-fatura gönderecektir ve bu e-fatura Paraşüt hesabınız içerisine, GİDERLER menüsü altındaki Gider Listesi sayfasına düşecektir.
  2. Müşteriniz matbu fatura kullanıcısı ise size matbu fatura iletecektir. Bu matbu faturayı Paraşüt hesabınıza kaydederken iade faturasına karşılık gelen satış faturası üzerinden İADE OLUŞTUR özelliği ile yapabilirsiniz. Alternatif olarak GİDERLER > Gider Listesi sayfası altından yeni bir hızlı veya detaylı fiş/fatura oluşturabilir ve iade faturasını direkt olarak Paraşüt'e kaydedebilirsiniz.

Paraşüt'te elektronik fatura iptali videolu anlatım

Paraşüt üzerinden elektronik fatura iptal işlemi konusunda adım adım bir rehber niteliği taşıyan bu videoda e-arşiv tip faturanın iptali örneklendirilmiştir. e-Fatura tipi elektronik faturanın iptali yapılamamaktadır, gönderdiğiniz e-fatura ancak karşı taraftan reddedilirse iptal edilmiş olur. Alternatif olarak, karşı taraf iade faturası kesmelidir.

Video'lu anlatımımızı izlemek için lütfen tıklayınız.

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

e-Faturada değişiklik yapılabilir mi?

Resmileştirdiğiniz elektronik faturalarda değişiklik yapılamaz. Bu anlamda elektronik faturanın matbu faturalardan farkı yoktur. Paraşüt'e kaydettiğiniz ancak henüz resmileştirmediğiniz faturalarda ise düzenleme yapabilirsiniz.

Bu nedenle, bir elektronik faturayı resmileştirmeden önce doğruluğunu tekrar kontrol etmeniz ve Müşteri Ekranı özelliğimizi kullanarak faturayı önce müşterinizle paylaşıp onun onayını almanız ve sonrasında faturayı resmileştirmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır.