Gelen e-faturaların yönetilmesi

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
2 dk

Tedarikçileriniz, elektronik fatura kullanıcısı olup olmadıklarına bağlı olarak size, e-fatura veya matbu fatura gönderiyor olabilir.

Tedarikçiniz e-fatura kullanıyorsa (dolayısıyla size e-fatura gönderiyorsa), firmaların size kestiği temel veya ticari e-faturalar Paraşüt hesabınız içerisinde GİDERLER > Gelen e-Faturalar sayfası altına içeri alınmayı bekleyen faturalar olarak görünür.

Gelen e-faturaların yönetilmesi

Tarafınıza gönderilen e-faturaları giderlerinize yansıtmak için yapmanız gereken, ilgili faturaya tıklayıp faturayı içeri alma işlemidir.

Gelen e-faturayı içeri almak

İçeri alma adımı esnasında e-faturaya bir açıklama girebilirsiniz.

e-Fatura açıklaması

Bu esnada hizmet/ürün kalemlerini içe aktarıp aktarmamayı seçebilirsiniz. Daha önceden kayıtlı hizmet/ürün kalemleri varsa bu esnada o kalemlerin eşleştirilmesi işlemini de yapabilirsiniz.

Hizmet/ürün içe aktarmak

İçe aktardığınız e-fatura aşağıdaki gibi görünecektir. Eğer bu fatura ödendiyse ödemesini girebilir, ödenmediyse vade tarihini belirterek nakit akışınızda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gelen e-fatura

Tarafınıza gönderilen temel e-faturalar direkt olarak onaylanmış görünecektir. Ticari e-faturaları ise, tarafınıza ulaştıktan sonra 7 gün içerisinde onaylayabilir ya da reddedebilirsiniz.

Tedarikçiniz e-fatura kullanmıyorsa (dolayısıyla size matbu fatura gönderiyorsa), bu faturayı GİDERLER > Gelen e-Faturalar bölümünden hızlı veya detaylı fiş/fatura olarak hesabınıza siz kaydedebilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi için Hızlı fiş/fatura oluşturmak ve Detaylı fiş/fatura oluşturmak adlı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.