Devlet malzeme ofisine fatura gönderme (YENİ)

Zeynep Özdemir
Zeynep Özdemir
10 dk

Paraşüt ön muhasebe çözümlerine bir yenisi daha eklendi. Artık Paraşüt kullanıcıları uygulama içerisinden tedarikçi olarak devlet malzeme ofisine (DMO) fatura kesebilecek.

Paraşüt uygulaması içinden DMO faturalarınızı hızlı, kolay ve eksiksiz bir şekilde kesebilir; bütün fatura operasyonlarınızı tek bir yerden yönetebilirsiniz. Ayrıca irsaliye entegrasyonumuzla süreçlerinizi daha verimli hale getirebilirsiniz.

Devlet malzeme ofisine nasıl fatura kesilir?

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) faturalarınızı nasıl oluşturacağınızı adım adım anlatalım.

DMO, müşteri olarak nasıl eklenir?

Öncelikle DMO’ya gönderilecek faturaların yalnızca e-fatura olarak gönderileceğini hatırlatalım ve ilk aşamamıza geçelim.

Eğer daha önce DMO’yu müşteriniz olarak kaydetmemişseniz ya da DMO’yu VKN bilgileri olmadan müşteriniz olarak kaydetmişseniz, faturayı gönderme aşamasında müşteri VKN bilgileri uygulama tarafından sizden istenir. Böylelikle, DMO VKN’si uygulama tarafından otomatik olarak tanınacak ve faturalarınızı doğru bir şekilde iletebilirsiniz.

İrsaliye bilgileri nasıl girilir?

Not: Eğer taşıt grubu ürün gönderiyorsanız ya da irsaliye bilgileri girmek zorunda değilseniz “irsaliyeli fatura” seçeneğini seçerek faturanızı oluşturabilirsiniz.

DMO Faturaları nasıl gönderilir?

Gönderim türü nasıl belirlenir? 

Gönderim tarihi nasıl belirlenir?

Eğer DMO’ya “tedarikçi” olarak gönderim yapmayı seçerseniz, bu aşamadan sonra faturanızın tarih kontrolleri gerçekleşir.

Not: Eğer girdiğiniz tarihler DMO için uygunsa, bu adım atlanarak, sipariş ve irsaliye bilgilerinin isteneceği ekrana yönleneceksiniz.

Sipariş ve ilişkili irsaliye bilgileri

DMO’ya göndereceğiniz faturalarda, DMO tarafından size verilen sipariş bilgileri alanının göndereceğiniz dosyanın xml formatında olması zorunludur. Yine aynı şekilde eğer taşıt grubu dışında bir ürün gönderimi yapıyorsanız, faturanızda irsaliye bilgilerinin olması zorunludur.

Sipariş bilgileri nasıl girilir?

Gönderim türü ve tarihi aşamalarının ardından karşınıza çıkan ekrandaki “SİPARİŞ BİLGİLERİ” alanına, DMO tarafından size verilen sipariş bilgilerini girmelisiniz. Sipariş Bilgileri alanı, tüm tedarikçiler tarafından zorunlu olarak doldurulmalıdır.

Eğer kendinize ait sipariş bilgilerini girmek istiyorsanız, ilerleyen aşamalarda karşınıza çıkacak olan “Fatura Not” alanından, kendi sipariş bilgilerinizi girebilirsiniz.

İrsaliye Bilgileri nasıl girilir?

Fatura üzerinde irsaliye bilgilerinizi nasıl görebilirsiniz?

Uygulamada faturaları ve irsaliyeleri iki farklı şekilde eşleştirebilirsiniz.

* Faturadan İrsaliye Oluşturma

İrsaliyesiz satış olarak oluşturduğunuz fatura ekranının sağ alanında yer alan “İRSALİYE OLUŞTUR” butonuna tıklayarak faturanıza bağlı irsaliyenizi oluşturabilirsiniz.

* İrsaliyeden Fatura Oluşturma / Fatura Eşleştirme

Oluşturduğunuz irsaliyeyi görüntüleme sayfasına gelerek, sağ alanda yer alan “YENİ FATURA OLUŞTUR” butonuna tıklayarak ilgili irsaliyenizden fatura oluşturabilirsiniz. Ayrıca daha önce DMO için oluşturmuş olduğunuz irsaliyesiz satış faturanızı, irsaliyeniz ile eşleştirebilirsiniz.

Ek Notlar:

Ürün ve barkod numaraları nasıl eklenir?

Fatura Onay Ekranı