Fatura İptal Etmek

Ladin Uğur
Ladin Uğur
2 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

İptal etmek istediğiniz faturanın üzerine tıkladığınızda açılan fatura detay sayfasında sağdaki DİĞER başlığı altında İPTAL ET seçeneğini göreceksiniz. Bu işlemi sadece yanlış yazdırılan ve dolayısıyla gerçek faturanın üzerine iptal yazdığınız durumlarda kullanmanız gerekmektedir. Bu bir satış faturası ise bu işlem sonucunda fatura tutarı müşterinizin bakiyesinden, alış faturası ise tedarikçinizin bakiyesiden düşülecektir. Eğer faturaya ait önceden tahsilat veya ödeme sisteme girildiyse bu tutarlar müşteri veya tedarikçinin varsa açık faturaları ile eşlecektir veya hesaplarında avans olarak görünecektir. Bu avansların da iptalini isterseniz, tahsilat ve ödemeleri de ayrıca silmeniz gerekmektedir. Fatura iptal edildikten sonra ilgili fatura numarası Paraşüt üzerinde tekrar kullanılamaz. 

İptal edilmiş kayıtlara SATIŞLAR veya GİDERLER sayfalarının altında TÜM KAYITLAR butonuna tıklayarak İPTAL EDİLMİŞ KAYITLAR'ı seçerek ulaşabilirsiniz. Aynı menüden TEKRARLAMA ŞABLONLARI ve ARŞİVLENMİŞ KAYITLAR butonlarına tıklayarak ilgili faturalara da ulaşabilirsiniz.