Kullanım Kılavuzu

Paraşüt'te tanımlı yazdırma şablonunuzu kullanarak matbu faturanızın üzerine kolayca fatura yazdırabilirsiniz. 

 

Bu sayede Excel üzerinden fatura yazdırma, elle fatura doldurma gibi operasyonel anlamda uzun süreçlerden kurtulabilirsiniz. Paraşüt'te fatura yazdırmak için öncelikle `AYARLAR` > `Yazdırma Şablonları` sayfasından matbu faturanızın formatına göre bir kereye mahsus olmak üzere yazdırma şablonu oluşturmanız gerekmektedir. (Matbu faturanıza göre fatura şablon ayarlarını nasıl yapacağınızı Fatura veya irsaliye yazdırmak için şablon oluşturmak Faturalarınızı toplu olarak tek seferde yazdırmak için bu makalenin Toplu fatura yazdırmak bölümünü inceleyebilirsiniz. 

 

Fatura yazdırmak için

 

Bu işlemi yaptıktan sonra `SATIŞLAR` > `Faturalar` sayfasından yeni bir fatura oluşturup (veya daha önce oluşturduğunu bir faturayı görüntüleyip) sağ tarafta bulunan menüden `YAZDIR` butonuna tıklayarak fatura yazdırma işlemine başlayabilirsiniz. 

 

Fatura yazdırma 

 

Birden fazla yazdırma şablonunuz varsa açılan pencereden kullanmak istediğiniz şablonu seçebilirsiniz. 

 

Paraşüt ile faturalama

 

Yazdırma şablonunuzda fiili sevk tarihi, saati gibi ibareler varsa (örneğin irsaliyeli fatura yazdırıyorsanız) yazdırma işlemi esnasında sevk tarihi ve saati bilgisi (bilgisayarınızın tarih ve saat bilgisini esas alarak) karşınıza çıkacaktır. Bu bilgileri düzenleyebilir veya `DEVAM ET` diyerek mevcut bilgilerle ilerleyebilirsiniz. 

 

Paraşüt ile fatura hazırlama 

 

Yazdırma şablonunuza "Yazdırmaya özel not" alanı eklediyseniz yazmak istediğiniz not bir sonraki aşamada sorulacaktır, eklemek istediğiniz notu girebilir ya da hiçbir not girmeden devam edebilirsiniz. 

 

Fatura kesmek 

 

Faturanız yazdırılmaya hazırlandığında `FATURAYI İNDİR` butonuna tıklayarak .pdf uzantılı dosyayı indirin. 

 

faturalama 

 

Faturanızdaki bilgileri kontrol edin. Bilgiler doğruysa Windows için `Ctrl` + `P`, MacOS için `Cmd` + `P` tuşları yardımıyla bilgisayarınızın yazdırma diyalogunu açıp faturanızı yazdırabilirsiniz. UYARI: Faturanızın bire bire matbu formunuza uyması açısından dosyayı yazdırırken "Sayfaya sığdır (Fit to page)" seçeneğinin seçili olmadığından emin olun. 

 

Faturayı şablona sığdırma 

 

Yazdırma işlemi bittikten sonra Paraşüt ekranına döndüğünüzde sıradaki adımda matbu faturanızın numarasıyla Paraşüt'teki fatura kaydının numarasının tuttuğundan emin olup faturanızı "yazdırıldı" olarak işaretleyebilirsiniz. 

 

faturayı yazıcıya gönderme 

 

Böylece, yazdırdığınız ve yazdırmadığınız faturaların takibini çok daha kolay biçimde yapabilirsiniz. `SATIŞLAR` > `Faturalar` sayfasından yazdırılma durumuna göre faturalarınızı filtreleyebilirsiniz. 

 

Paraşüt'te fatura hazırlama 

 

Faturanızı görüntülediğiniz sayfadan ise faturanızın yazdırılma tarihi ile -varsa- sevk tarihi ve yazdırmaya özel notunuzu görebilirsiniz. 

 

fatura tarihi

 

Toplu fatura yazdırmak

`SATIŞLAR` > `Faturalar` sayfasından yazdırılmamış ve belli bir döneme ait bütün faturalarınızı filtreleyip toplu olarak yazdırabilirsiniz. Özellikle internet üzerinden satış yapıp toplu olarak faturalayan veya belli periyotlarda fatura kesen firmalar bu yolu kullanabilirler. toplu olarak fatura yazdırma 

 

Yukarıdaki örneğe göre önce `YAZDIRILMA DURUMU`, sonra da `DÜZENLEME TARİHİ`ne göre faturalarınızı filtreleyin. Yazdırmak istediğiniz faturaları seçmek için uygun filtreleri kullanarak işlem yapabilirsiniz. 

 

toplu fatura yazdırma adımları 

 

`FATURA AÇIKLAMASI`nın hemen solundaki kutucuğu işaretleyerek listelenen tüm faturaları seçebilir (1) ve `YAZDIR` butonuna tıklayarak yazdırma işlemini başlatabilirsiniz (2). 

 

faturaları toplu şekilde yazıcıya gönderme 

 

Birden fazla yazdırma şablonunuz varsa bir sonraki adımda şablon seçimini yapmanız ve bir faturadan kaç nüsha yazdırmak istiyorsanız belirtmeniz gerekmektedir. 

 

fatura yazdırma şablonu 

 

`DEVAM ET` dediğinizde açılan sayfada -varsa- faturanızdaki eksik bilgileri (müşteri bilgileri, adres, sevk tarihi, saati vs.) girmeniz istenecektir. 

 

fatura bilgilerinin kontrolü 

 

Eksik bilgileri girip kaydettiğinizde faturalarınız toplu olarak yazdırılmaya hazır olacaktır. `DEVAM ET` butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz. 

 

fatura bilgi kontrolü 

 

Açılan pencereden `FATURALARI İNDİR` butonuna tıklayarak faturalarınızı yazdırılmaya hazır olarak .pdf formatında bilgisayarınıza indirebilir, dosyayı açıp yazdırabilirsiniz. 

 

faturaları toplu indirme 

 

Yazdırma işlemi bittiğinde faturalarınızı `YAZDIRILDI` olarak işaretleyip takibini daha kolay yapabilirsiniz. 

 

fatura arşivleme

Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

Bizi Arayın

Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

0212 963 00 20

Bize Yazın

Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

iletisim@parasut.com

Canlı Sohbet Başlatın

Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yapın

Mutlu Patronlar 
Paraşüt'ü anlatıyor

Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Ayşe Nur Yılmaz

Marka Store Reklam Pazarlama

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Mehmet Emin

Marka Store Reklam Pazarlama

Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.