Fatura yazdırmak

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
5 dk

Paraşüt'te tanımlı yazdırma şablonunuzu kullanarak matbu faturanızın üzerine kolayca fatura yazdırabilirsiniz. Bu sayede Excel üzerinden fatura yazdırma, elle fatura doldurma gibi operasyonel anlamda uzun süreçlerden kurtulabilirsiniz.

Paraşüt'te fatura yazdırmak için öncelikle AYARLAR > Yazdırma Şablonları sayfasından matbu faturanızın formatına göre bir kereye mahsus olmak üzere yazdırma şablonu oluşturmanız gerekmektedir.

(Matbu faturanıza göre fatura şablon ayarlarını nasıl yapacağınızı Fatura veya irsaliye yazdırmak için şablon oluşturmak adlı makalemizden inceleyebilirsiniz.)

Faturalarınızı toplu olarak tek seferde yazdırmak için bu makalenin Toplu fatura yazdırmak bölümünü inceleyebilirsiniz.

Fatura yazdırmak için

Bu işlemi yaptıktan sonra SATIŞLAR > Faturalar sayfasından yeni bir fatura oluşturup (veya daha önce oluşturduğunu bir faturayı görüntüleyip) sağ tarafta bulunan menüden YAZDIR butonuna tıklayarak fatura yazdırma işlemine başlayabilirsiniz.

Birden fazla yazdırma şablonunuz varsa açılan pencereden kullanmak istediğiniz şablonu seçebilirsiniz.

Yazdırma şablonunuzda fiili sevk tarihi, saati gibi ibareler varsa (örneğin irsaliyeli fatura yazdırıyorsanız) yazdırma işlemi esnasında sevk tarihi ve saati bilgisi (bilgisayarınızın tarih ve saat bilgisini esas alarak) karşınıza çıkacaktır. Bu bilgileri düzenleyebilir veya DEVAM ET diyerek mevcut bilgilerle ilerleyebilirsiniz.

Yazdırma şablonunuza "Yazdırmaya özel not" alanı eklediyseniz yazmak istediğiniz not bir sonraki aşamada sorulacaktır, eklemek istediğiniz notu girebilir ya da hiçbir not girmeden devam edebilirsiniz.

Faturanız yazdırılmaya hazırlandığında FATURAYI İNDİR butonuna tıklayarak .pdf uzantılı dosyayı indirin.

Faturanızdaki bilgileri kontrol edin. Bilgiler doğruysa Windows için Ctrl + P, MacOS için Cmd + P tuşları yardımıyla bilgisayarınızın yazdırma diyalogunu açıp faturanızı yazdırabilirsiniz.

UYARI: Faturanızın bire bire matbu formunuza uyması açısından dosyayı yazdırırken "Sayfaya sığdır (Fit to page)" seçeneğinin seçili olmadığından emin olun.

Yazdırma işlemi bittikten sonra Paraşüt ekranına döndüğünüzde sıradaki adımda matbu faturanızın numarasıyla Paraşüt'teki fatura kaydının numarasının tuttuğundan emin olup faturanızı "yazdırıldı" olarak işaretleyebilirsiniz.

Böylece, yazdırdığınız ve yazdırmadığınız faturaların takibini çok daha kolay biçimde yapabilirsiniz. SATIŞLAR > Faturalar sayfasından yazdırılma durumuna göre faturalarınızı filtreleyebilirsiniz.

Faturanızı görüntülediğiniz sayfadan ise faturanızın yazdırılma tarihi ile -varsa- sevk tarihi ve yazdırmaya özel notunuzu görebilirsiniz.

Toplu fatura yazdırmak

SATIŞLAR > Faturalar sayfasından yazdırılmamış ve belli bir döneme ait bütün faturalarınızı filtreleyip toplu olarak yazdırabilirsiniz. Özellikle internet üzerinden satış yapıp toplu olarak faturalayan veya belli periyotlarda fatura kesen firmalar bu yolu kullanabilirler.

Yukarıdaki örneğe göre önce YAZDIRILMA DURUMU, sonra da DÜZENLEME TARİHİne göre faturalarınızı filtreleyin. Yazdırmak istediğiniz faturaları seçmek için uygun filtreleri kullanarak işlem yapabilirsiniz.

FATURA AÇIKLAMASInın hemen solundaki kutucuğu işaretleyerek listelenen tüm faturaları seçebilir (1) ve YAZDIR butonuna tıklayarak yazdırma işlemini başlatabilirsiniz (2).

Birden fazla yazdırma şablonunuz varsa bir sonraki adımda şablon seçimini yapmanız ve bir faturadan kaç nüsha yazdırmak istiyorsanız belirtmeniz gerekmektedir.

DEVAM ET dediğinizde açılan sayfada -varsa- faturanızdaki eksik bilgileri (müşteri bilgileri, adres, sevk tarihi, saati vs.) girmeniz istenecektir.

Eksik bilgileri girip kaydettiğinizde faturalarınız toplu olarak yazdırılmaya hazır olacaktır. DEVAM ET butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Açılan pencereden FATURALARI İNDİR butonuna tıklayarak faturalarınızı yazdırılmaya hazır olarak .pdf formatında bilgisayarınıza indirebilir, dosyayı açıp yazdırabilirsiniz.

Yazdırma işlemi bittiğinde faturalarınızı YAZDIRILDI olarak işaretleyip takibini daha kolay yapabilirsiniz.