Fatura yazdırmak

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
7 dk

Paraşüt'te tanımlı yazdırma şablonunuzu kullanarak matbu faturanızın üzerine kolayca fatura yazdırabilirsiniz. Bu sayede Excel üzerinden fatura yazdırma, elle fatura doldurma gibi operasyonel anlamda uzun süreçlerden kurtulabilirsiniz.

Paraşüt'te fatura yazdırmak için öncelikle AYARLAR > Yazdırma Şablonları sayfasından matbu faturanızın formatına göre bir kereye mahsus olmak üzere yazdırma şablonu oluşturmanız gerekmektedir.

(Matbu faturanıza göre fatura şablon ayarlarını nasıl yapacağınızı Fatura veya irsaliye yazdırmak için şablon oluşturmak adlı makalemizde adım adım görebilirsiniz.)

Faturalarınızı toplu olarak tek seferde yazdırmak için bu makalenin Toplu fatura yazdırmak bölümünü inceleyebilirsiniz.

Fatura operasyonunuzu hafifletin!

e-Fatura ve e-arşiv kullanarak matbu fatura yazdırma, imzalayıp kaşeleme, kargolama, arşivleme gibi operasyonel süreçlerin para ve zaman kaybından kurtulmak için Paraşüt'te e-faturaya ücretsiz geçebilirsiniz.
e-Faturanın avantajlarını öğrenin

Fatura yazdırmak için

Bu işlemi yaptıktan sonra SATIŞLAR > Faturalar sayfasından yeni bir fatura oluşturup (veya daha önce oluşturduğunu bir faturayı görüntüleyip) sağ tarafta bulunan menüden YAZDIR butonuna tıklayarak fatura yazdırma işlemine başlayabilirsiniz.

Fatura yazdırma

Birden fazla yazdırma şablonunuz varsa açılan pencereden kullanmak istediğiniz şablonu seçebilirsiniz.

Paraşüt ile faturalama

Yazdırma şablonunuzda fiili sevk tarihi, saati gibi ibareler varsa (örneğin irsaliyeli fatura yazdırıyorsanız) yazdırma işlemi esnasında sevk tarihi ve saati bilgisi (bilgisayarınızın tarih ve saat bilgisini esas alarak) karşınıza çıkacaktır. Bu bilgileri düzenleyebilir veya DEVAM ET diyerek mevcut bilgilerle ilerleyebilirsiniz.

Paraşüt ile fatura hazırlama

Yazdırma şablonunuza "Yazdırmaya özel not" alanı eklediyseniz yazmak istediğiniz not bir sonraki aşamada sorulacaktır, eklemek istediğiniz notu girebilir ya da hiçbir not girmeden devam edebilirsiniz.

Fatura kesmek

Faturanız yazdırılmaya hazırlandığında FATURAYI İNDİR butonuna tıklayarak .pdf uzantılı dosyayı indirin.

faturalama

Faturanızdaki bilgileri kontrol edin. Bilgiler doğruysa Windows için Ctrl + P, MacOS için Cmd + P tuşları yardımıyla bilgisayarınızın yazdırma diyalogunu açıp faturanızı yazdırabilirsiniz.

UYARI: Faturanızın bire bire matbu formunuza uyması açısından dosyayı yazdırırken "Sayfaya sığdır (Fit to page)" seçeneğinin seçili olmadığından emin olun.

Faturayı şablona sığdırma

Yazdırma işlemi bittikten sonra Paraşüt ekranına döndüğünüzde sıradaki adımda matbu faturanızın numarasıyla Paraşüt'teki fatura kaydının numarasının tuttuğundan emin olup faturanızı "yazdırıldı" olarak işaretleyebilirsiniz.

faturayı yazıcıya gönderme

Böylece, yazdırdığınız ve yazdırmadığınız faturaların takibini çok daha kolay biçimde yapabilirsiniz. SATIŞLAR > Faturalar sayfasından yazdırılma durumuna göre faturalarınızı filtreleyebilirsiniz.

Paraşüt'te fatura hazırlama

Faturanızı görüntülediğiniz sayfadan ise faturanızın yazdırılma tarihi ile -varsa- sevk tarihi ve yazdırmaya özel notunuzu görebilirsiniz.

fatura tarihi

Fatura yazdırma videomuzu da izleyebilirsiniz

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Toplu fatura yazdırmak

SATIŞLAR > Faturalar sayfasından yazdırılmamış ve belli bir döneme ait bütün faturalarınızı filtreleyip toplu olarak yazdırabilirsiniz. Özellikle internet üzerinden satış yapıp toplu olarak faturalayan veya belli periyotlarda fatura kesen firmalar bu yolu kullanabilirler.

toplu olarak fatura yazdırma

Yukarıdaki örneğe göre önce YAZDIRILMA DURUMU, sonra da DÜZENLEME TARİHİne göre faturalarınızı filtreleyin. Yazdırmak istediğiniz faturaları seçmek için uygun filtreleri kullanarak işlem yapabilirsiniz.

toplu fatura yazdırma adımları

FATURA AÇIKLAMASInın hemen solundaki kutucuğu işaretleyerek listelenen tüm faturaları seçebilir (1) ve YAZDIR butonuna tıklayarak yazdırma işlemini başlatabilirsiniz (2).

faturaları toplu şekilde yazıcıya gönderme

Birden fazla yazdırma şablonunuz varsa bir sonraki adımda şablon seçimini yapmanız ve bir faturadan kaç nüsha yazdırmak istiyorsanız belirtmeniz gerekmektedir.

fatura yazdırma şablonu

DEVAM ET dediğinizde açılan sayfada -varsa- faturanızdaki eksik bilgileri (müşteri bilgileri, adres, sevk tarihi, saati vs.) girmeniz istenecektir.

fatura bilgilerinin kontrolü

Eksik bilgileri girip kaydettiğinizde faturalarınız toplu olarak yazdırılmaya hazır olacaktır. DEVAM ET butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

fatura bilgi kontrolü

Açılan pencereden FATURALARI İNDİR butonuna tıklayarak faturalarınızı yazdırılmaya hazır olarak .pdf formatında bilgisayarınıza indirebilir, dosyayı açıp yazdırabilirsiniz.

faturaları toplu indirme

Yazdırma işlemi bittiğinde faturalarınızı YAZDIRILDI olarak işaretleyip takibini daha kolay yapabilirsiniz.

fatura arşivleme