blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
e-Serbest meslek makbuzu (e-SMM) nedir, nasıl kullanılır?
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

e-Serbest meslek makbuzu (e-SMM) nedir, nasıl kullanılır?

2019 yılının son haftalarında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte, serbest meslek erbaplarının 1 Haziran 2020’den itibaren e-serbest meslek makbuzu kullanması zorunlu hale getirildi.

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 4 dk

Böylece vergi mükellefi olan serbest meslek erbapları da ciro limitine bakılmaksızın elektronik belge kapsamına alınmış oldu. Eğer siz de zorunluluk kapsamına giriyor ve bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, e-SMM kullanımı ile ilgili sık sorulan soruları yazımızın devamında sizin için cevaplıyoruz.

e-SMM nedir? Kağıt makbuz ile farkı nedir?

En kısa tanımı ile e-serbest meslek makbuzu, matbu serbest meslek makbuzunun elektronik ortamda düzenlenmiş halidir. Hukuki nitelikleri bakımından, matbu serbest meslek makbuzu ile aynı özelliklere sahiptir.

Yazımıza devam etmeden önce matbu makbuz ve serbest meslek kazancı gibi konular hakkında bilgi almak isterseniz ilgili blog yazımıza göz atabilirsiniz.

e-Serbest meslek makbuzu kullanımı kimler için zorunlu?

e-Serbest meslek makbuzu zorunluluğu, kendi nam ve hesabına, mutat meslek halinde faaliyette bulunan;

 • Avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, noter, serbest öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen, ebe, sünnetçi, arzuhalci, rehber ve sağlık memuru vb. serbest meslek erbaplarını kapsamaktadır.

Bu bağlamda 1 Şubat 2020 tarihinde faaliyetine devam eden serbest meslek erbaplarının 1 Haziran 2020’de e-SMM’ye geçiş yapması gerekiyordu. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında e-İmza ya da Mali Mühür başvurusunu tamamlayamayan ya da yaptığı halde mühürleri eline ulaşmayan serbest meslek erbapları için bu süre 30 Haziran’a kadar uzatıldı.

1 Şubat 2020 tarihinden itibaren faaliyet göstermeye başlayacak mükelleflerin ise işe başladıkları tarihi takip eden üç ayın sonuna kadar e-serbest meslek makbuzu uygulamasına geçiş yapması gerekiyor.

e-Serbest meslek makbuzu muhatabına nasıl iletilir?

e-SMM belgesi, karşı tarafın talebine göre çıktısı alınıp ıslak imzalı olarak ya da elektronik ortamda (e-posta veya SMS) muhatabına teslim edilir. Makbuzun çıktısını alıp imzalamaya alternatif olarak, mükellef dilerse imzasını notere tasdik ettirebilir ve makbuzlarını hazır imzalı olarak düzenleyip teslim edebilir.

e-Serbest meslek makbuzu nasıl muhafaza edilir?

Mükelleflerin, e-serbest meslek makbuzunu elektronik ortamda muhafaza ve ibraz etmesi gerekir.

Kendisine e-SMM düzenlenen kişilerin ise teslim edilme yöntemine göre makbuzların kağıt çıktısını ya da elektronik ortamdaki halini saklamaları ve gerektiğinde ibraz etmeleri gerekir.

e-Serbest meslek makbuzu üzerinde bulunması gereken bilgiler neler?

e-SMM düzenlerken, aşağıdaki bilgilere yer verilmesi gerekir:

 • Serbest meslek erbabının isim, adres, vergi dairesi bilgileri,
 • Serbest meslek erbabının vergi kimlik numarası ya da TC kimlik numarası,
 • Müşterinin isim ya da unvanı, adresi, kişi vergi mükellefi ise vergi dairesi bilgisi, vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarası,
 • Alınacak ödemenin miktarı, KDV ve stopaj bilgileri,
 • Belge numarası,
 • Saat ve dakika dahil olmak üzere belgenin düzenlenme tarihi.

Gerekli durumlarda mükellef makbuz üzerinde farklı bilgilere de yer verebilir.

e-Serbest meslek makbuzuna başvuru yöntemleri neler?

e-SMM uygulamasına üç farklı yöntem ile geçiş yapabilirsiniz:

 • Özel entegratör aracılığıyla,
 • GİB Portal aracılığıyla,
 • Kendi sunucularınızdan GİB’e direkt entegre olarak.

e-Serbest meslek makbuzuna geçiş yapmak için mali mühür gerekir mi?

e-Serbest meslek makbuzu uygulamasına geçiş yapmak için e-fatura başvurularında olduğu gibi e-imza ya da mali mühür almanız gerekir.

Mali mührü, firmanızın kaşesinin elektronik ortamdaki hali gibi düşünebilirsiniz. Mali mühür için Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

e-İmza ise şahsa verilen elektronik imza olarak düşünülebilir. Elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları vasıtası ile alınabilir.

Elektronik serbest meslek makbuzu uygulaması Paraşüt’te!

e-SMM programı için Paraşüt’ü tercih ederek makbuzlarınızı:

 • İnternet bağlantınız olan her yerden kolayca oluşturabilir,
 • Noter onayı, elle doldurma, imzalama, kaşeleme ve kargo ile uğraşmadan müşterileriniz ve mali müşaviriniz ile anında paylaşabilir,
 • Fiziksel olarak arşivlemeye gerek duymadan dijital ortamda saklayabilir ve aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Böylece kağıt makbuzların beraberinde getirdiği matbaa, noter ve kargolama masraflarından tasarruf edebilir, hayatınızdaki evrak yükünü hafifletebilirsiniz.

Üstelik, Anahtar Teslim hizmetimiz ile e-Serbest Meslek Makbuzu başvurunuzu uzman süreç danışmanlarımıza bırakabilir, yerinizden bile kalkmadan 1 gün içerisinde* e-SMM göndermeye başlayabilirsiniz.

Paraşüt’ü e-serbest meslek makbuzu ile kullanmak için deneme süresi başlatma adımlarını takip ederken evrak türü olarak Serbest Meslek Makbuzu'nu seçmeyi unutmayın.

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

* 1 günlük geçiş süresine Mali Mühür veya e-imza bekleme süresi dahil değildir.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?