İade faturası oluşturmak

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
3 dk

Paraşüt üzerinde oluşturmuş olduğunuz satış veya alış faturaları için iade faturası oluşturabilirsiniz. Herhangi bir alış faturasına karşılık oluşturacağınız iade faturasını yazdırabilirsiniz.

 1. İade faturası oluşturmak için, hangi faturaya karşılık iade faturası oluşturmanız gerekiyorsa o faturayı görüntüleyin.
 2. Faturanın sağ üst köşesinde bulunan DÜZENLE butonunun sağındaki aşağı doğru ok işaretine (v) tıklayın ve açılan menüden İADE OLUŞTUR seçeneğine tıklayın.
  Paraşüt'te iade faturası oluşturmak
  iade faturası
 3. Satış faturasına karşılık iade faturası oluşturuyorsanız bu faturayı müşteriniz size ya matbu fatura ya da e-arşiv fatura olarak iletmiştir. Bu faturanın kaydını Paraşüt'e yaparken yukarıda açıklandığı gibi satış faturası ekranı üzerinden iade faturası oluşturarak yapmanız takip açısından çok daha kolay olacaktır. Bu şekilde işlem yapınca yeni bir gider oluşturma sayfası açılacaktır. Açılan sayfada asıl faturadaki hizmet ve ürünler bulunur. Bu hizmet/ürünlerden iade etmek istediğiniz ürünleri iade etmek istediğiniz miktarlarda faturada bırakarak diğerlerini x işareti ile silebilirsiniz ya da miktarlarını düzenleyip iade faturasını kaydedebilirsiniz.
 4. Alış faturasına karşılık iade faturası oluşturuyorsanız önce bu alış faturasını GİDERLER > Gider Listesi sayfası altından DETAYLI FİŞ/FATURA olarak Paraşüt'e kaydetmenizi tavsiye ederiz. Yukarıda anlatıldığı şekilde iade faturası oluştur dediğinizde yeni bir satış faturası oluşturma ekranı açılacaktır. 3. maddede anlatılana benzer şekilde iade edeceğiniz himzet/ürün kalemlerini düzenleyip iade faturasını oluşturup kaydedebilirsiniz.
 5. Satış faturasına karşılık kaydettiğiniz iade faturası GİDERLER > Gider Listesi sayfası altına kaydolacaktır.
 6. Benzer şekilde, alış faturasına karşılık kaydettiğiniz iade faturası da SATIŞLAR > Faturalar sayfası altına kaydolacaktır. Bu faturayı matbu faturanızın üzerine yazdırıp iade faturası olarak tedarikçinize iletebilirsiniz.
 7. Fatura logosunun tepesinde dönen ok işaretinden bu faturanın artık bir iade faturası olduğunu ayırt edebilirsiniz. Ayrıca faturanın sağ tarafındaki menüde bulunan İade edilen faturaya git butonu ile iadeye edilen asıl faturaya da kolayca ulaşabilirsiniz.
  iade edilen faturayı inceleme

Videolu anlatım

Dilerseniz iade faturası oluşturma ile ilgili videolarımıza göz atabilirsiniz.

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Satış faturaları için iade faturası oluşturma


Alış faturaları için iade faturası oluşturma