Fatura Arşivlemek veya Silmek

Ladin Uğur
Ladin Uğur
2 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Arşivlemek veya silmek istediğiniz faturanın üzerine tıkladığınızda açılan sayfada, sağdaki DİĞER butonu altında FATURAYI ARŞİVLE ve FATURAYI SİL seçeneklerini göreceksiniz.

FATURAYI SİL butonuna tıkladığınızda, bu bir satış faturası ise silme işlemi sonucunda fatura tutarı müşterinizin bakiyesinden, alış faturası ise tedarikçinizin bakiyesiden düşülecektir. Eğer faturaya ait önceden tahsilat veya ödeme sisteme girildiyse bu tutarlar müşteri veya tedarikçinin varsa açık faturaları ile eşlecektir veya hesaplarında avans olarak görünecektir. Bu avansların da silinmesini isterseniz, tahsilat ve ödemeleri de ayrıca silmeniz gerekmektedir. Fatura silindikten sonra ilgili fatura numarası, daha sonra Paraşüt üzerinde tekrar kullanılabilir olacaktır; faturaya tekrar ulaşmak mümkün olamayacaktır. Silme işlemi geri alınamaz.

FATURAYI ARŞİVLE butonuna tıkladığınızda, faturanın açık bakiyesi bulunmuyorsa faturayı ARŞİVLENMİŞ KAYITLAR altına almış olursunuz. Arşivlediğiniz faturalar artık satış veya alış listelerinde görünmeyecektir ancak ilgili raporlarda etkisi sürecektir. Müşteri veya tedarikçinizin bu faturaya karşılık yaptığı tahsilatlar/ödemeler de etkilenmeyecektir ancak bu fatura için artık yazdırma, iptal ve iade işlemlerini yapamayacaksınız.

Arşivlenmiş kayıtlara SATIŞLAR veya GİDERLER sayfalarının altında TÜM KAYITLAR butonuna tıklayarak ve ARŞİVLENMİŞ KAYITLAR'ı seçerek ulaşabilirsiniz. Aynı menüden TEKRARLAMA ŞABLONLARI ve İPTAL EDİLMİŞ KAYITLAR butonlarına tıklayarak ilgili faturalara da ulaşabilirsiniz.