Fatura arşivlemek veya silmek

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
3 dk

Neden Paraşüt'teki faturalarınızı arşivlemek isteyebilirsiniz?

Paraşüt'te oluşturduğunuz bir satış faturasını şu sebeplerle arşivlemek isteyebilirsiniz:

Neden Paraşüt'te oluşturduğunuz bir faturayı silmek isteyebilirsiniz?

Gerçek hayatta "fatura silmek" gibi bir durum yoktur. Yanlışlıkla bir fatura hazırladıysanız o faturayı yırtıp atamazsınız, iptal etmeniz gerekir. Peki Paraşüt'te oluşturduğunuz bir faturayı ne gibi durumlarda silebilirsiniz?

Gerçek hayatta bir karşılığı olmayan ya da yanlışlıkla oluşturduğunuz ancak henüz yazdırmadığınız bir fatura varsa bu faturayı silebilir ya da düzenleyebilirsiniz.

İşlem adımları

Arşivlemek veya silmek istediğiniz faturanın üzerine tıkladığınızda açılan sayfada, sağdaki V butonuna tıkladığınızda FATURAYI ARŞİVLE ve FATURAYI SİL seçeneklerini göreceksiniz.

Paraşüt'te fatura arşivleme

FATURAYI SİL butonuna tıkladığınızda, bu bir satış faturası ise silme işlemi sonucunda fatura tutarı müşterinizin bakiyesinden, alış faturası ise tedarikçinizin bakiyesiden düşülecektir. Eğer faturaya ait önceden tahsilat veya ödeme sisteme girildiyse bu tutarlar müşteri veya tedarikçinin açık faturaları ile eşlecektir; açık faturaları yoksa hesaplarında avans olarak görünecektir. Bu tahsilat veya ödemeleri de silmek isterseniz bunu ayrıca yapmanız gerekmektedir. Fatura silindikten sonra ilgili fatura numarası, daha sonra Paraşüt üzerinde tekrar kullanılabilir olacaktır; faturaya tekrar ulaşmak mümkün olamayacaktır. Silme işlemi geri alınamaz.

Bir faturayı arşivlemek için o faturanın açık bakiyesinin bulunmaması gerekir. FATURAYI ARŞİVLE butonuna tıkladığınızda arşivlediğiniz faturalar artık satış veya alış listelerinde görünmeyecektir ancak ilgili raporlarda etkisi sürecektir. Müşteri veya tedarikçinizin bu faturaya karşılık yaptığı tahsilat ve ödemeler etkilenmeyecektir ancak bu fatura için artık yazdırma, iptal ve iade işlemlerini yapamazsınız.

Arşivlenmiş kayıtlara SATIŞLAR > Faturalar veya GİDERLER > Gider Listesi sayfalarının altında TÜM KAYITLAR butonuna tıklayarak ve ARŞİVLENMİŞ KAYITLAR'ı seçerek ulaşabilirsiniz. Aynı menüden TEKRARLAMA ŞABLONLARI ve İPTAL EDİLMİŞ KAYITLAR butonlarına tıklayarak ilgili faturalara da ulaşabilirsiniz.

fatura silme

Videolu anlatım

Dilerseniz fiş/fatura iptal, arşiv ve silme işlemleri için hazırladığımız kullanım videosuna da göz atabilirsiniz.

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.