Paraşüt'te toplu işlem yapmak

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
2 dk

Paraşüt’ü kullanırken birden fazla kayıt üzerinde toplu işlem yapmak isteyeceğiniz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Uygulamada Faturalar, Gider Listesi, Müşteriler, Tedarikçiler ve Hizmet ve Ürünler sayfalarında bazı işlemleri toplu olarak yapabilirsiniz.

Örneğin, sol taraftaki menüden SATIŞLAR > Faturalar sayfasına gelip FATURA AÇIKLAMASI başlığının sol tarafındaki kutucuğa tıkladığınızda, bu sayfadaki kayıtlar için yapabileceğiniz toplu işlemleri göreceksiniz.

Paraşüt'te toplu işlem yapmak

Listelenen faturaların tümünü değil de bazılarını seçmek isterseniz, satır başındaki ikonlara tıklayarak istediklerinizi işaretleyebilir ve yapmak istediğiniz işlemi aşağıdaki videoda da gösterildiği gibi toplu olarak yapabilirsiniz.

Dilerseniz bir de Müşteriler sayfası üzerinden toplu işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

Uygulamamızın sol tarafında bulunan menüden Müşteriler sekmesine tıkladığınızda kayıtlı olan müşteri listenize ulaşacaksınız. Bu listenin üst kısmında yer alan Unvanı ifadesinin yan tarafındaki kutucuğu seçtiğinizde listenin tümünün seçildiğini göreceksiniz.

Eğer işleminiz listede kayıtlı olan ve işaretlediğiniz satırlardaki tüm müşteriler ile ilgili ise yeniden bir düzenleme yapmanız gerek bulunmamaktadır. Fakat seçtikleriniz arasında işleme dahil etmek istemedikleriniz varsa ilgili satırdaki kutucuğa tekrar tıklayarak işlemden hariç tutabilirsiniz.

Gerekli işaretlemelerin ardından sayfanın en üstünde bulunan Kategori ve Diğer butonları sayesinde seçili satırları kapsayan bir kategori girebilir ya da Diğer butonuna tıkladığınızda karşılaşacağınız Arşivle ve Sil seçenekleri ile işleminizi sürdürebilirsiniz.

Arşivle seçeneğine tıklayarak devam ettiğinizde;

Sil işleminde ise, dikkatli olmanızı öneririz. Yapılacak işlem sonucunda, ilgili müşteri hesabı sistemden tamamen silinir ve tüm bilgiler kaybolur.