Serbest Meslek Makbuzu kesmek & Stopajlı fatura oluşturmak

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
3 dk

Paraşüt'te serbest meslek makbuzu kesmek, yani stopajlı fatura oluşturup yazdırmak mümkün.

Not: Serbest Meslek Makbuzu ile fatura arasındaki farkları merak ediyorsanız, fatura mı kesmeliyim Serbest Meslek Makbuzu mu diyorsanız "Fatura mı Serbest Meslek Makbuzu mu?" adlı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Serbest Meslek Makbuzu'nda hem KDV hem de Stopaj bulunmaktadır. Net, brüt tutar ve stopaj tutarını hesaplamak konusunda yardıma ihtiyacınız varsa SMMM Yusuf Şahin'in yazdığı "Nasıl Serbest Meslek Makbuzu Keserim?" adlı blog yazımızdaki örneği inceleyebilirsiniz.

Stopajı fatura oluşturmak

Serbest meslek makbuzu kesebilmek için stopajlı fatura oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için, faturanızı oluşturma aşamasında verilerinizin hepsini girdikten sonra ARA TOPLAM tutarının sağında yer alan artı + butonuna tıklayarak işlem yapabilirsiniz.

stopajlı fatura oluşturma

Karşınıza çıkacak stopaj oranlarından uygun olanı seçtiğinizde toplam tutar, stopaj ve KDV ayrı ayrı hesaplanacaktır.

stopaj ve KDV hesaplama
KDV hesaplama

Sonrasında faturanızı kaydedebilirsiniz.

fatura kaydetme

Serbest Meslek Makbuzu yazdırmak

Serbest Meslek Makbuzu olarak bir fatura oluşturup kaydettiniz, şimdi sıra onu yazdırmakta.

Serbest Meslek Makbuzu'nuzun normal bir faturadan biraz farklı bir şablonu vardır. Bu şablonu Paraşüt'e tanımlayıp SMM üzerine fatura yazdırabilirsiniz.

Serbest Meslek Makbuzu yazdırmaya başlamak için AYARLAR > Yazdırma Şablonları sayfasından bir kereye mahsus olmak üzere serbest meslek makbuzu şablonu oluşturup kaydedin. Bu noktada Fatura/irsaliye yazdırma şablonu oluşturmak adlı destek makalemizden yararlanabilirsiniz.

Yazdırma şablonu ayarlarından Toplam Miktar Bilgileri başlığı altından Stopaj ögesini sürükleyip bırakarak yazdırma şablonunuza ekleyebilirsiniz.

stopajlı fatura yazdırma şablonu

Sonrasında, Serbest Meslek Makbuzu oluşturmak ve yazdırmak istediğinizde SATIŞLAR > Faturalar sayfasından YENİ FATURA OLUŞTUR diyerek stopajlı fatura oluşturup kaydedin ve faturanızın görüntülenme ekranında YAZDIR butonu yardımıyla Serbest Meslek Makbuzu'nuzun üzerine faturanızın çıktısını alın.