Stopajlı fatura oluşturmak

Cansu Meşedilci
Cansu Meşedilci
4 dk

Faturadan farklı olarak serbest meslek makbuzunda da stopaj yer almaktadır. Fakat siz, evrak türü olarak fatura kullanıcısı iseniz, Paraşüt’te stopajlı fatura oluşturmanız da mümkündür.

Serbest Meslek Makbuzu kullanıcısı olup SMM oluşturmak istiyorsanız ise şu yazımız size yardımcı olacaktır: Serbest Meslek Makbuzu

Stopaj, gelir ya da kazancın kaynağında kesilen vergidir. Personele yapılan ücret ödemesi, kira ödemesi, kar payı veya gider pusulası ödemelerinde stopaj kesilmesi gerekmektedir.

Buradaki önemli nokta, stopajın brüt tutar üzerinden ve Gelir Vergi Kanunu’nda belirtilen oranda kesilmesidir. Stopaj oranları ve stopaj vergisi ile ilgilli örnek hesaplamalara Mali Müşavir Iraz Rüstemoğlu’nun kaleme aldığı “Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?” adlı yazısından ulaşabilirsiniz.

Paraşüt’te stopajlı fatura düzenlemek için, uygulamanın sol kısmındaki SATIŞLAR menüsü altında bulunan Faturalar sekmesine tıklayınız.

Faturanızı oluşturma aşamasında verilerinizin hepsini girdikten sonra sayfanın alt kısmında bulunan ARA TOPLAM tutarının sağında yer alan artı + butonuna tıklayınız.

stopajlı fatura oluşturma

Karşınıza çıkacak stopaj oranlarından uygun olanı seçiniz.

Stopaj oranını belirledikten sonra ara toplam, stopaj ve toplam KDV’nin ayrı ayrı hesaplanarak en alt satırda genel toplam tutarını oluşturduğunu görebilirsiniz.

stopaj ve KDV hesaplama

Bu aşamadan sonra stopajlı faturanızı sayfanın sağ üstünde yer alan KAYDET butonuna tıklayarak kaydedebilirsiniz.

Stopajlı fatura yazdırmak

Stopajlı faturanızı oluşturup kaydettiniz, şimdi sıra onu yazdırmakta.

Stopajlı fatura yazdırma aşamasında, fatura yazdırma şablonunuza stopaj ögesini eklemeniz gerekmektedir.

Oluşturduğunuz stopajlı faturayı yazdırmak için, halihazırda stopaj ögesinin yer aldığı bir şablonunuz yoksa AYARLAR menüsünün altında yer alan Yazdırma Şablonları sekmesine gidiniz.

Yazdırma Şablonları’nda dilediğiniz kadar şablon oluşturabilir; bir kereye mahsus olmak üzere oluşturduğunuz ve kaydettiğiniz şablon üzerinden diğer faturalarınızı da yazdırabilirsiniz. Bu noktada, “Fatura/irsaliye yazdırma şablonu oluşturmak” adlı makalemiz yararlı olacaktır.

Stopajlı fatura özelinde, yazdırma şablonunuza Toplam Miktar Bilgileri başlığı altında bulunan Stopaj ögesini eklemeniz gerekmektedir. Bunun için Stopaj satırını sürükleyip bırakarak yazdırma şablonunuza ekleyebilirsiniz.

KDV hesaplama

Artık stopajlı fatura yazdırma şablonunuzu da kaydettiğinize göre oluşturduğunuz stopajlı faturayı yazdırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bunun için yine SATIŞLAR menüsünde yer alan Faturalar sekmesine tıklayınız. Satış Faturaları sayfasındaki listeden oluşturduğunuz stopajlı faturanın bulunduğu satırı seçiniz.

Faturanızı görüntülediğiniz sayfanın sağ tarafında bulunan YAZDIR butonuna tıkladığınızda fatura bilgilerinizin yazdırmaya hazır olduğuna dair bilgilendirme ile karşılaşacaksınız.

Bu tabloda da belirttiği gibi, FATURA İNDİR butonuna tıklayarak bilgilerinizi kontrol ettikten sonra indirdiğiniz dosyayı yazıcı üzerine yerleştirdiğiniz boş fatura üzerine yazdırabilirsiniz. Ardından seri numarasını kaydederek faturanızı yazdırıldı olarak işaretleyebilirsiniz.

stopajlı fatura yazdırma şablonu

Başka bir stopajlı fatura oluşturmak ve yazdırmak istediğinizde SATIŞLAR > Faturalar sayfasından YENİ FATURA OLUŞTUR diyerek stopajlı fatura oluşturup kaydedebilir ve faturanızın görüntülenme ekranında YAZDIR butonu yardımıyla daha öncesinde kaydettiğiniz yazdırma şablonu üzerinden işlemlerinizi sürdürerek faturanızın çıktısını alabilirsiniz.