Paraşüt üzerinde tahsilat makbuzu nasıl hazırlanır?

Cansu Meşedilci
Cansu Meşedilci
6 dk

Müşterilerinizin, yaptığınız satışlara karşılık yaptığı ödemeleri, Paraşüt’te tahsilat makbuzu oluşturarak belgeleyebilirsiniz.

Tahsilat makbuzu yazdırabilmeniz için öncelikle, bir ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmeniz ve bu satış sonucunda bir fatura ya da müşteri kaydı üzerinden Paraşüt’e nakit veya çek tahsilat eklemeniz gerekmektedir. Matbu ya da e-fatura olarak kesilmiş faturanızın tahsilatını Paraşüt’e nasıl kaydetmeniz gerektiği hakkında detaylı bilgiye ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tahsilat makbuzunu, tahsil edilen tutara bağlı olarak oluşturacağınız için makbuzda yer alan tutar, yapılan satış tutarının tümü veya bir kısmı olabilir.

Paraşüt’te tahsilat makbuzu yazdırabilmeniz için 3 farklı başlangıç noktası mevcuttur. SATIŞLAR menüsü altında yer alan Faturalar sayfasından, ödemenin banka veya çek yoluyla yapılmasına bağlı olarak Kasa ve Bankalar veya Çekler sayfasından ya da ödeme gerçekleştiren müşterinin sayfasındaki işlem geçmişinden yola çıkarak tahsilat makbuzu yazdırma adımını başlatabilirsiniz.

Aşağıdaki, ekran görüntüleri üzerinden anlatılan işlemleri takip ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

1. Faturalar üzerinden tahsilat makbuzu oluşturmak

SATIŞLAR > Faturalar sayfasına tıkladığınızda kayıtlı olan Satış Faturalarınız listelenmektedir.

1 satış faturaları

Matbu ya da e-fatura olarak kesmiş olduğunuz satış faturalarınızdan tahsilat makbuzu yazdırmak istediğiniz faturanın sekmesine gelerek, ilgili faturayı seçebilirsiniz.

2 satış faturaları detay

Seçtiğiniz satış faturasının en alt kısmında bulunan ve bu fatura ile eşleşmiş MÜŞTERİDEN TAHSİLAT ismindeki gri sekmeye tıkladığınızda, tahsilat işlemini görüntüleme sayfası açılacaktır. Sayfanın sağ üst kısmında bulunan TAHSİLAT MAKBUZUNU YAZDIR butonuna tıklayarak yazdırma işlemini başlatabilirsiniz.

3 müşteriden tahsilat

İlgili satış faturasına karşılık çek ile tahsilat almış olsaydınız, faturanın altındaki aynı bölümden ilgili çeke ulaşıp, o çeke istinaden tahsilat makbuzu yazdırabilirdiniz.

2. Nakit menüsünden tahsilat makbuzu oluşturmak

Tahsilat makbuzunu yazdırmanız için ilgili tahsilata ulaşmanın bir diğer yolu ise NAKİT menüsü üzerindendir. Tahsilatınızı nakit veya çek ile yapmış olabilirsiniz. Eğer nakit olarak ödeme aldıysanız, NAKİT menüsünün alt sekmesinde yer alan Kasa ve Bankalar sayfasına tıklayabilirsiniz. Kasa ve Bankalar sayfasında, kasa ve banka hesaplarınız listelenmektedir.

4 kasalar ve bankalar

Tahsilatı hangi hesaba eklediyseniz onun üzerine tıklayıp, hesaptaki geçmiş işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Diyelim ki tahsilatı elden yapmış ve kasa hesabınıza eklemiş olun, o halde Kasa Hesabına tıklayabilirsiniz.

5 kasa hesabı

Kasa Hesabınızdaki işlemlerin listesini görüntülediğiniz sayfadan tahsilat makbuzunu yazdırmak istediğiniz işlemi seçerek, açılan sayfanın sağ üst köşesinde yer alan TAHSİLAT MAKBUZUNU YAZDIR butonuna tıklayarak yazdırma işlemini başlatabilirsiniz.

6 müşteriden tahsilat

Aynı işlem sırasını çek üzerinden yapılan tahsilatlar için de gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, tahsilatın bir bölümünün çek ile yapıldığı bir satış faturası girdiniz ve bu satışın tahsilat makbuzunu yazdırmak istiyorsunuz.

NAKİT menüsünün altında yer alan Çek sekmesine tıkladığınızda çeklerinizin listesi görüntülenmektedir.

7 çekler

Burada, işlem yapmak istediğiniz çekin üzerine tıkladığınızda çek detaylarının görüntülendiği sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinden TAHSİLAT MAKBUZUNU YAZDIR butonuna tıklayarak işleminizi başlatabilirsiniz.

8 alınan çekler

Ayrıca oluşturduğunuz tahsilat makbuzunuzu yazdırılmaya hazır olarak .pdf formatında bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

3. Müşteri bilgileri üzerinden tahsilat makbuzu oluşturmak

Tahsilat makbuzunu yazdırmanız için ilgili tahsilata ulaşmanın 3. yolu da SATIŞ menüsü altında yer alan Müşteriler sayfası üzerindendir. Sırasıyla SATIŞLAR > Müşteriler butonlarına tıkladığınızda kayıtlı olan müşterilerinizin listelendiği sayfaya ulaşırsınız.

8 müşteri listesi

Tahsilat makbuzu kesmek istediğiniz müşteriye ait sekmeye tıkladığınızda açılan sayfada AÇIK FATURALAR / ÇEKLER başlığı altında o müşteriye ait işlemlerin listesini görüntüleyebilirsiniz.

10 müşteri sekmesi

Bu listenin en altında yer alan İŞLEM GEÇMİŞİNİ GÖSTER butonuna tıkladığınızda ise, bu müşteri ile aranızda geçen bütün işlemlerin listesini görüntüleyebilirsiniz.

11 açık işlemler listesi

Tahsilat makbuzu yazdırmak istediğiniz işlemin sekmesine tıklayarak ilgili nakit veya çek tahsilatının sayfasına geçiş yapabilirsiniz.

Bundan sonraki aşamada, yukarıda anlattığımız nakit veya çek üzerinden tahsilat makbuzu oluşturmada gerçekleştirdiğiniz adımları takip ederek işlemlerinize devam edebilirsiniz.