Kullanım Kılavuzu

Müşterilerinizin, yaptığınız satışlara karşılık yaptığı ödemeleri, Paraşüt’te tahsilat makbuzu oluşturarak belgeleyebilirsiniz. Tahsilat makbuzu yazdırabilmeniz için öncelikle, bir ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmeniz ve bu satış sonucunda bir fatura ya da müşteri kaydı üzerinden Paraşüt’e nakit veya çek tahsilat eklemeniz gerekmektedir. 

 

Matbu ya da e-fatura olarak kesilmiş faturanızın tahsilatını Paraşüt’e nasıl kaydetmeniz gerektiği hakkında detaylı bilgiye ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz. Tahsilat makbuzunu, tahsil edilen tutara bağlı olarak oluşturacağınız için makbuzda yer alan tutar, yapılan satış tutarının tümü veya bir kısmı olabilir. Paraşüt’te tahsilat makbuzu yazdırabilmeniz için 3 farklı başlangıç noktası mevcuttur. 

 

`SATIŞLAR` menüsü altında yer alan Faturalar sayfasından, ödemenin banka veya çek yoluyla yapılmasına bağlı olarak `Kasa ve Bankalar` veya `Çekler` sayfasından ya da ödeme gerçekleştiren müşterinin sayfasındaki işlem geçmişinden yola çıkarak tahsilat makbuzu yazdırma adımını başlatabilirsiniz. Aşağıdaki, ekran görüntüleri üzerinden anlatılan işlemleri takip ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

1. Faturalar üzerinden tahsilat makbuzu oluşturmak

 

`SATIŞLAR` > `Faturalar` sayfasına tıkladığınızda kayıtlı olan `Satış Faturaları`nız listelenmektedir. Matbu ya da e-fatura olarak kesmiş olduğunuz satış faturalarınızdan tahsilat makbuzu yazdırmak istediğiniz faturanın sekmesine gelerek, ilgili faturayı seçebilirsiniz. 

 

Seçtiğiniz satış faturasının en alt kısmında bulunan ve bu fatura ile eşleşmiş `MÜŞTERİDEN TAHSİLAT` ismindeki gri sekmeye tıkladığınızda, tahsilat işlemini görüntüleme sayfası açılacaktır. Sayfanın sağ üst kısmında bulunan `TAHSİLAT MAKBUZUNU YAZDIR` butonuna tıklayarak yazdırma işlemini başlatabilirsiniz. 

 

İlgili satış faturasına karşılık çek ile tahsilat almış olsaydınız, faturanın altındaki aynı bölümden ilgili çeke ulaşıp, o çeke istinaden tahsilat makbuzu yazdırabilirdiniz.

 

2. Nakit menüsünden tahsilat makbuzu oluşturmak

 

Tahsilat makbuzunu yazdırmanız için ilgili tahsilata ulaşmanın bir diğer yolu ise `NAKİT` menüsü üzerindendir. Tahsilatınızı nakit veya çek ile yapmış olabilirsiniz. Eğer nakit olarak ödeme aldıysanız, `NAKİT` menüsünün alt sekmesinde yer alan `Kasa ve Bankalar` sayfasına tıklayabilirsiniz. `Kasa ve Bankalar` sayfasında, kasa ve banka hesaplarınız listelenmektedir. 

 

Tahsilatı hangi hesaba eklediyseniz onun üzerine tıklayıp, hesaptaki geçmiş işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Diyelim ki tahsilatı elden yapmış ve kasa hesabınıza eklemiş olun, o halde `Kasa Hesabı`na tıklayabilirsiniz. `Kasa Hesabı`nızdaki işlemlerin listesini görüntülediğiniz sayfadan tahsilat makbuzunu yazdırmak istediğiniz işlemi seçerek, açılan sayfanın sağ üst köşesinde yer alan `TAHSİLAT MAKBUZUNU YAZDIR` butonuna tıklayarak yazdırma işlemini başlatabilirsiniz. 

 

Aynı işlem sırasını çek üzerinden yapılan tahsilatlar için de gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, tahsilatın bir bölümünün çek ile yapıldığı bir satış faturası girdiniz ve bu satışın tahsilat makbuzunu yazdırmak istiyorsunuz. `NAKİT` menüsünün altında yer alan `Çek` sekmesine tıkladığınızda çeklerinizin listesi görüntülenmektedir. 

 

Burada, işlem yapmak istediğiniz çekin üzerine tıkladığınızda çek detaylarının görüntülendiği sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinden `TAHSİLAT MAKBUZUNU YAZDIR` butonuna tıklayarak işleminizi başlatabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz tahsilat makbuzunuzu yazdırılmaya hazır olarak .pdf formatında bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

 

3. Müşteri bilgileri üzerinden tahsilat makbuzu oluşturmak

 

Tahsilat makbuzunu yazdırmanız için ilgili tahsilata ulaşmanın 3. yolu da `SATIŞ` menüsü altında yer alan `Müşteriler` sayfası üzerindendir. Sırasıyla `SATIŞLAR` > `Müşteriler` butonlarına tıkladığınızda kayıtlı olan müşterilerinizin listelendiği sayfaya ulaşırsınız. Tahsilat makbuzu kesmek istediğiniz müşteriye ait sekmeye tıkladığınızda açılan sayfada `AÇIK FATURALAR / ÇEKLER` başlığı altında o müşteriye ait işlemlerin listesini görüntüleyebilirsiniz.  

 

Bu listenin en altında yer alan `İŞLEM GEÇMİŞİNİ GÖSTER` butonuna tıkladığınızda ise, bu müşteri ile aranızda geçen bütün işlemlerin listesini görüntüleyebilirsiniz. Tahsilat makbuzu yazdırmak istediğiniz işlemin sekmesine tıklayarak ilgili nakit veya çek tahsilatının sayfasına geçiş yapabilirsiniz. Bundan sonraki aşamada, yukarıda anlattığımız nakit veya çek üzerinden tahsilat makbuzu oluşturmada gerçekleştirdiğiniz adımları takip ederek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

Bizi Arayın

Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

0212 963 00 20

Bize Yazın

Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

iletisim@parasut.com

Canlı Sohbet Başlatın

Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yapın

Mutlu Patronlar 
Paraşüt'ü anlatıyor

Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Ayşe Nur Yılmaz

Marka Store Reklam Pazarlama

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Mehmet Emin

Marka Store Reklam Pazarlama

Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.