Doğru Ortağı Bulmanın 3 Altın Kuralı

İş hayalinizi hayata geçirdiniz veya geçirmeyi umuyorsunuz. Peki, bu meşakkatli yolculukta yanınızda kimler olacak ya da kimse olmalı mı?

4 dk
doğru ortak

Bir işi kurmak da büyütmek de kolay değil. Pek çok işi gerçekleştirmek, farklı yetenek ve becerilere sahip insanların bir arada çalışmasını gerektiriyor. Sadece stresi paylaşmak bile ortaklarınızın olması için anlamlı bir neden. Ortaklara neden ihtiyacı olduğu konusunda hala ikna olmayanlar aşağıdaki çalışmaya bakarak ortakların bir işin büyümesi için ne anlam ifade edebileceğine dair görüşlerini değiştirebilir. İstatistiklere göre en başarılı start-uplar 2-3 ortakla kurulanlar.

iş ortağı

Kaynak: Techcrunch

İsterseniz verileri bırakıp bir adım geri gidelim ve size Paraşüt’ü kurma sürecinde yaşadıklarımı anlatayım. Paraşüt üstüne çalışmaya başladığımda ortaklarımın olması gerektiği gibi bir düşüncem yoktu ama zayıf yönlerimin de farkındaydım. Sağlam bir finans geçmişim olduğu için finansal yönetimin sorunlarını iyi kavramıştım ve geliştireceğim uygulamanın kimlerin acısını nasıl dindirebileceğini biliyordum. Ama maalesef kodlamayla ilgili hiçbir fikrim yoktu. Ben de kodlama öğrenemeye karar verdim. Tabi sonuç çok içi açıcı olmadı. Kodlama umduğumdan zor bir işmiş☺ Böylece Andaç’a ulaştım. Andaç’la beraber kodlarken ne kadar uğraşsak da uygulamanın istediğimiz gibi gözükmesini sağlayamıyorduk. Böylece yeniden networküme bakmanın vaktinin geldiğini anladım ve Fahri’yle bir araya geldik. Fahri ile daha önce birlikte çalıştığımız projeler olmuştu.

Kural 1: Kendi zayıf ve güçlü yönlerinizi iyi bilin ki sizi kimin tamamlayacağını doğru analiz edin

Fahri ve Andaç’la birlikte çalışırken doğal akış içinde çok uyumlu bir üçlüye dönüştük. Ortak bir hedefe kitlendik: Silikon Vadisi’ni kendimize örnek aldık, start uplara ilgili her şeyi okuduk, araştırdık, öğrendik ve harika bir uygulama yaratmak için soluksuz çalıştık. Rollerimizi her birimizin güçlü yönlerine göre belirledik ve part time çalışıyor olsak da ne kadar çok iş çıkarabileceğimizi gördük. Doğal bir akışta çalışıyorduk: özelliklerin, tasarımın, yazılımın geliştirilmesi ve her hafta sonu toplanıp bir sonraki haftanın planlanması. Birbirimizin fikirleri üstüne çalıştık. Herkes diğerlerinin bir şeyler öğrenmesini sağladı. Olumsuz, amaçsız tartışmalara dalmadık. Ortaklığımız istikrarlı ilerledi. Elbet stresli anlar, uzayan geceler oldu ama tutumumuz hep “Ne olursa olsun bunu çözebiliriz” oldu. Böylece devam eden 7 aylık deneme süresinin ardından tam zamanlı işlerimizi bırakıp kendimizi tamamen Paraşüt’e adadık. Böylece “hayallerimin takımı”nı kurmuş oldum: bir hustler, bir hacker ve bir hipster.

Kural 2: Ekibinizin birlikte çalışma becerisini test edin, aranızda doğal bir uyum olduğundan emin olun

Doğru zamanda doğru kişilerle karşılaştığım için benim şanslı olduğum çok açık. Aslına bakarsanız ben şansa hiçbir zaman çok güvenmem. Networkümü için çok çaba sarf ettim. Paraşüt üstüne çalışmaya başlamadan 2 yıl önce Türkiye’ye geldim. İstanbul’u yeni evim yapabilmek için bu 2 yıl içinde, tanışabildiğim kadar çok insanla tanışmaya çalıştım. Elbet Endeavor’da çalışmamın da networküme ciddi katkısı oldu:) İstanbul’daki start up ortamını sevdim ve ortama hızla adapte oldum. Burada gördüğüm bazı boşlukları da toplantılar ve hackathonlarla doldurmaya çalıştım. Bu etkinlikler birçok insanla bir araya gelmemi sağladı. Network yapmanın belirli bir amaca yönelik olması sığ bir yaklaşım ve insanlar burada samimiyetsizliği hissediyor. Network yaparken amacınız gerçekten insanları tanımak olmalı. O harika insanlardan biri günün birinde size yardım elini uzatırsa ne ala.

Kural 3: Toplantılara, konferanslara, etkinliklere katılın ve harika insanlara tanışarak networkünüzü inşa edin

Paraşüt olarak biz farkı yaratanın doğru ekip olduğuna inanıyoruz. Eğer başarılı bir takım kurmak istiyorsanız ilk işiniz doğru ortakları bulmak olmalı. Network çalışmalarınıza küçük işletme sahipleri ve girişimciler için her ay düzenlediğimiz ücretsiz eğitimlere katılarak başlayabilirsiniz. 

Blog yazılarımızda ilk siz haberdar olmak isterseniz blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Sean X Yu

Sean X Yu

Sean X Yu'nun Paraşüt Blog'da yayınladığı girişimcilik ekosistemi, yatırım almanın incelikleri ve Türkiye'de HoY (Hizmet olarak Yazılım)'lar hakkında yazılarını okuyabilirsiniz.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!