Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

İrsaliyeler ile Gelen Değişiklikler Hakkında

Paraşüt’e ileride eklenecek özellikler için bir altyapı çalışması yaptık. Bu bağlamda uygulamanın “STOK” bölümünde önemli bazı değişiklikler oldu: 

1. “STOK” menüsü altında “İrsaliyeler” adında yeni bir sayfa bulacaksınız. 

2. Eskiden aynı menüde bulunan “Stok Hareketleri” adındaki sayfanın yerine tüm stok hareketlerine artık “İrsaliyeler” sayfasından erişebileceksiniz. 

3. Ayrıca, tüm stok giriş ve çıkışlarını bir zaman çizelgesine (timeline) oturtan “Stok Geçmişi” adında yeni bir sayfaya yine aynı menüden ulaşabileceksiniz.

 

Bu değişiklikler ile irsaliye, irsaliyeli fatura ve irsaliyesiz faturaları nasıl yönetmelisiniz?

Bu altyapı çalışması ile birlikte:

 • Eskiden “Satış Faturası” oluştururken sevk irsaliyesi olarak yazdırılabilecek bir “Stok Hareketi” de otomatik olarak oluşturuluyordu. Şimdi ise, “Satış Faturası” oluştururken o faturanın irsaliyeli mi yoksa irsaliyesiz mi olduğunu ilgili kutucuğu işaretleyerek belirtebilirsiniz.
 • Satış Faturası Oluşturma Ekranı title: Satış Faturası Oluşturma Ekranı

 • “İrsaliyeli Fatura” oluşturmayı seçtiğinizde “İrsaliyeler” sayfasında ayrı bir irsaliye kaydı oluşmaz ancak irsaliyeli fatura oluşturduğunuz için stok hareketi var demektir ve “Stok Geçmişi” sayfasında bir stok çıkış hareketi oluşur. Satış faturasının görüntülenme sayfasında faturanın irsaliyeli olup olmadığını görebilirsiniz.
 • Screenshot 2023-12-31 at 18.08.52.png

 • “İrsaliyesiz Fatura” oluşturmayı seçtiğinizde ise yalnızca satış faturası kaydı oluşturursunuz, fatura oluşurken stok ile alakalı herhangi bir hareket oluşmaz.
 • İrsaliyesiz olarak oluşturduğunuz satış faturası ile ilişkili irsaliye oluşturmak için faturanın görüntülenme sayfasında “İrsaliye Oluştur” butonuna tıklayarak bu fatura ile ilişkili irsaliye oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız bu irsaliye “İrsaliyeler” menüsü altında listelenir ve “Stok Geçmişi” sayfasına da bir stok çıkış hareketi olarak yansır.
 • Screenshot 2023-12-31 at 18.11.16.png

   

   Özetle karşımızda 2 ayrı senaryo var: 

  1. İrsaliyeli Fatura: Bu senaryo irsaliyeli fatura kesen ve ürününü faturası ile birlikte gönderen firmaların izlemesi gereken yoldur. 

  2. İrsaliyesiz Fatura + İrsaliye: Bu senaryo ise fatura ve irsaliyeyi iki ayrı belge olarak düzenleyip gönderen firmaların izlemesi gereken yoldur. 

   

  NOT: Gerçek hayatta stok takibi yapmıyor ve irsaliye düzenlemiyorsanız işlemlerinizin daha yalın olması açısından `Ayarlar` > `Uygulamalar` sayfasından `Stok Takibi` özelliğini kapatabilirsiniz. Her iki senaryoda da unutmamak gerekir ki, stok geçmişi ve stok hareketleri yalnızca gelen veya giden irsaliye ile irsaliyeli faturadan etkilenir. Yani, tek başına irsaliyesiz bir fatura ürünlerin stok miktarını etkilemez. Bu durumun sonucu olarak dikkat edilmesi gereken şu noktalar vardır:

 • İrsaliyesiz Faturada ürün kalemlerinde değişiklik (ürün ekleme, çıkarma vs.) yaparsanız ve bu değişiklikten önce faturaya ilişkili olarak oluşturduğunuz bir irsaliye varsa, irsaliye ve stok hareketleri faturadaki ürün kalemi değişikliklerinden etkilenmez. İrsaliyede de düzenleme gerekiyorsa onu ayrıca irsaliye üzerinden yapmanız gerekir. İrsaliyede yapacağınız değişiklik stok hareketlerini etkiler.
 • İrsaliyeli Faturada ise, faturanın kendisi aynı zamanda irsaliye de olduğu için, ürün kalemlerinde yaptığınız değişiklik direkt olarak stok hareketlerine yansır.
 • Eskiden “Satış Faturası” oluşturulduğunda faturadaki ürünlerin stok takibi Paraşüt’te yapılıyorsa o ürünler stoktan da düşüyordu. Şimdi ise yalnızca “İrsaliyeli Fatura” oluşturulduğunda Paraşüt’te stok takibi yapılan ürünlerin stokları eksilecek; “İrsaliyesiz Fatura” senaryosunda ise ürün stokları faturadan etkilenmeyecektir.
 •  

  Faturanın irsaliye durumunu düzenleyebilme

  İrsaliyeli veya değil, herhangi bir `Satış Faturası` oluşturduktan sonra fatura görüntüleme sayfasından `Düzenle` butonuna tıklayıp faturanın irsaliye durumunu düzenleyebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken iki nokta vardır: 1. `İrsaliyeli Faturayı` `İrsaliyesiz Fatura` olarak düzenleyip kaydettiğinizde stok hareketleri de Paraşüt’ten silinir. 

  2. `İrsaliyesiz Faturayı` `İrsaliyeli Fatura` olarak düzenleyip kaydettiğinizde ise stok takibi yapılan ürünler için stok hareketleri oluşturulur. Ancak yukarıda da açıkladığımız üzere, faturanın irsaliye durumunu değiştirmeden yalnızca fatura üzerindeki hizmet/ürün kalemlerini değiştirerek faturayı yeniden kaydederseniz, irsaliyesiz faturada yaptığınız değişiklik o faturaya ilişkili oluşturulmuş irsaliyeyi etkilemez.

   

  Paraşüt’te kayıtlı verileriniz bu değişiklikten nasıl etkilenecek?

  Paraşüt’te kayıtlı verilerinizi eski yapıya uygun şekilde yeni yapıya transfer ettik.

 • Oluşturduğunuz tüm satış faturaları eskiden 1 satış faturası ve 1 stok hareketi kaydı demekti; o sebeple yeni yapıya 1 satış faturası ve 1 irsaliye kaydı olarak aktarıldı.
 • Faturadan bağımsız oluşturduğunuz tüm stok çıkış hareketleri de irsaliye kaydı olarak yeni yapıya aktarıldı.
 •  

  Sonuç olarak gerçek hayatta;

  1. İrsaliyeli fatura kullanıyorsanız (yani ürün çıkışları da satış faturası ile beraber yapılıyorsa ve satış faturası aynı zamanda ürün sevkiyatının da belgesiyse) satış faturası oluştururken `İrsaliyeli Fatura` seçeneği ile ilerleyeceksiniz. Paraşüt'teki işlemleriniz açısından sizin için bir değişiklik olmayacak. İrsaliyeli faturada yapılan ürün değişiklikleri stok miktarlarını da etkileyecek. 

  2. İrsaliye ve satış faturasını 2 ayrı belge olarak kullanıyorsanız (yani mal gönderimi için irsaliye belgesi kullanıyorsanız ve satış faturası mal gönderiminin kaydı değilse), satış faturası oluştururken `İrsaliyesiz Fatura` seçeneği ile ilerlemeniz gerekmektedir. Mal gönderiminin kaydını girmek (yani irsaliye oluşturmak) ve yazdırmak için ise faturanın görüntülenme sayfasından `İrsaliye Oluştur` diyerek satış faturasına ilişkili bir irsaliye oluşturabilirsiniz. 

   

  Bu durumda fatura satışın, irsaliye sevkiyatın belgesi olur ve oluşturulan ilişkili irsaliye ile ürünlerin Paraşüt’ten stok çıkışı yapılır. Faturada yapılan düzenlemeler ilişkili irsaliyeye yansımaz ve gerçek hayatta olduğu gibi fatura ve irsaliye iki ayrı belge şeklinde yönetilir. İlk önce irsaliye, sonra fatura oluşturulan durumlar için ise yukarıda anlattığımızın tam tersi sırada belgelerinizi oluşturabilirsiniz. Yani önce `İrsaliyeler` sayfasından `Yeni Giden İrsaliye` belgesi oluşturup ürünlerin bu belge ile sevkiyatını sağlayabilirsiniz. 

   

  Fatura oluşturma zamanı geldiğinde ise irsaliyenin görüntülenme sayfasından `Fatura Oluştur` diyerek irsaliye ile ilişkili satış faturası oluşturup yazdırabilirsiniz. İrsaliyeyi satış faturasından ayrı bir belge olarak kullanıyorsanız unutmamanız gerekir ki eskiden stok hareketi satış faturası ile birlikte otomatik olarak oluşturuluyor ve ürün çıkışları yapılıyordu. Şimdi ise satış faturası üzerinden irsaliye oluştur diyerek ilişkili irsaliyeyi (ve dolayısıyla stok hareketini) sizin oluşturmanız gerekiyor. Değişikliklerle alakalı soru ve yorumlarınız için bize iletişim sayfamızdaki telefon ve e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

  Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

  Bizi Arayın

  Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

  0212 963 00 20

  Bize Yazın

  Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

  iletisim@parasut.com

  Canlı Sohbet Başlatın

  Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

  Hesabınıza giriş yapın

  Mutlu Patronlar 
  Paraşüt'ü anlatıyor

  Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Ayşe Nur Yılmaz

  Marka Store Reklam Pazarlama

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Mehmet Emin

  Marka Store Reklam Pazarlama

  Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.