İrsaliyeler ile Gelen Değişiklikler Hakkında

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
7 dk

Paraşüt’e ileride eklenecek özellikler için bir altyapı çalışması yaptık. Bu bağlamda uygulamanın “STOK” bölümünde önemli bazı değişiklikler oldu:

  1. “STOK” menüsü altında “İrsaliyeler” adında yeni bir sayfa bulacaksınız.
  2. Eskiden aynı menüde bulunan “Stok Hareketleri” adındaki sayfanın yerine tüm stok hareketlerine artık “İrsaliyeler” sayfasından erişebileceksiniz.
  3. Ayrıca, tüm stok giriş ve çıkışlarını bir zaman çizelgesine (timeline) oturtan “Stok Geçmişi” adında yeni bir sayfaya yine aynı menüden ulaşabileceksiniz.

Bu değişiklikler ile irsaliye, irsaliyeli fatura ve irsaliyesiz faturaları nasıl yönetmelisiniz?

Bu altyapı çalışması ile birlikte:

Özetle karşımızda 2 ayrı senaryo var:

  1. İrsaliyeli Fatura: Bu senaryo irsaliyeli fatura kesen ve ürününü faturası ile birlikte gönderen firmaların izlemesi gereken yoldur.
  2. İrsaliyesiz Fatura + İrsaliye: Bu senaryo ise fatura ve irsaliyeyi iki ayrı belge olarak düzenleyip gönderen firmaların izlemesi gereken yoldur.

NOT: Gerçek hayatta stok takibi yapmıyor ve irsaliye düzenlemiyorsanız işlemlerinizin daha yalın olması açısından Ayarlar > Uygulamalar sayfasından Stok Takibi özelliğini kapatabilirsiniz.

Her iki senaryoda da unutmamak gerekir ki, stok geçmişi ve stok hareketleri yalnızca gelen veya giden irsaliye ile irsaliyeli faturadan etkilenir. Yani, tek başına irsaliyesiz bir fatura ürünlerin stok miktarını etkilemez. Bu durumun sonucu olarak dikkat edilmesi gereken şu noktalar vardır:

Faturanın irsaliye durumunu düzenleyebilme

İrsaliyeli veya değil, herhangi bir Satış Faturası oluşturduktan sonra fatura görüntüleme sayfasından Düzenle butonuna tıklayıp faturanın irsaliye durumunu düzenleyebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken iki nokta vardır:

  1. İrsaliyeli Faturayı İrsaliyesiz Fatura olarak düzenleyip kaydettiğinizde stok hareketleri de Paraşüt’ten silinir.
  2. İrsaliyesiz Faturayı İrsaliyeli Fatura olarak düzenleyip kaydettiğinizde ise stok takibi yapılan ürünler için stok hareketleri oluşturulur.

Ancak yukarıda da açıkladığımız üzere, faturanın irsaliye durumunu değiştirmeden yalnızca fatura üzerindeki hizmet/ürün kalemlerini değiştirerek faturayı yeniden kaydederseniz, irsaliyesiz faturada yaptığınız değişiklik o faturaya ilişkili oluşturulmuş irsaliyeyi etkilemez.

Paraşüt’te kayıtlı verileriniz bu değişiklikten nasıl etkilenecek?

Paraşüt’te kayıtlı verilerinizi eski yapıya uygun şekilde yeni yapıya transfer ettik.

Sonuç olarak gerçek hayatta;

  1. İrsaliyeli fatura kullanıyorsanız (yani ürün çıkışları da satış faturası ile beraber yapılıyorsa ve satış faturası aynı zamanda ürün sevkiyatının da belgesiyse) satış faturası oluştururken İrsaliyeli Fatura seçeneği ile ilerleyeceksiniz. Paraşüt'teki işlemleriniz açısından sizin için bir değişiklik olmayacak. İrsaliyeli faturada yapılan ürün değişiklikleri stok miktarlarını da etkileyecek.

  2. İrsaliye ve satış faturasını 2 ayrı belge olarak kullanıyorsanız (yani mal gönderimi için irsaliye belgesi kullanıyorsanız ve satış faturası mal gönderiminin kaydı değilse), satış faturası oluştururken İrsaliyesiz Fatura seçeneği ile ilerlemeniz gerekmektedir.

Mal gönderiminin kaydını girmek (yani irsaliye oluşturmak) ve yazdırmak için ise faturanın görüntülenme sayfasından İrsaliye Oluştur diyerek satış faturasına ilişkili bir irsaliye oluşturabilirsiniz. Bu durumda fatura satışın, irsaliye sevkiyatın belgesi olur ve oluşturulan ilişkili irsaliye ile ürünlerin Paraşüt’ten stok çıkışı yapılır. Faturada yapılan düzenlemeler ilişkili irsaliyeye yansımaz ve gerçek hayatta olduğu gibi fatura ve irsaliye iki ayrı belge şeklinde yönetilir.

İlk önce irsaliye, sonra fatura oluşturulan durumlar için ise yukarıda anlattığımızın tam tersi sırada belgelerinizi oluşturabilirsiniz. Yani önce İrsaliyeler sayfasından Yeni Giden İrsaliye belgesi oluşturup ürünlerin bu belge ile sevkiyatını sağlayabilirsiniz. Fatura oluşturma zamanı geldiğinde ise irsaliyenin görüntülenme sayfasından Fatura Oluştur diyerek irsaliye ile ilişkili satış faturası oluşturup yazdırabilirsiniz.

İrsaliyeyi satış faturasından ayrı bir belge olarak kullanıyorsanız unutmamanız gerekir ki eskiden stok hareketi satış faturası ile birlikte otomatik olarak oluşturuluyor ve ürün çıkışları yapılıyordu. Şimdi ise satış faturası üzerinden irsaliye oluştur diyerek ilişkili irsaliyeyi (ve dolayısıyla stok hareketini) sizin oluşturmanız gerekiyor.

Değişikliklerle alakalı soru ve yorumlarınız için bize iletişim sayfamızdaki telefon ve e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.