Parçalı Ürün Gönderim Senaryosu

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
3 dk

Satışa istinaden faturası peşinen kesilip gönderilen ancak ürün gönderimleri parçalı olarak yapılan senrayolar için bu metodu izleyerek fatura ve sevk irsaliyesi takibi yapabilirsiniz. Benzer şekilde tarafınıza gelen tek bir alış faturası için ürün gönderimleri birbirinden farklı irsaliyelerle ayrı zamanlarda oluyorsa onların da fatura ve irsaliye girişini benzer şekilde yapabilirsiniz.

Parçalı ürün gönderim senaryosu

 1. Faturalandırmasını önce, gönderimlerini parça parça sonradan yapacağınız bir satış işlemi için satış faturasını irsaliyesiz olarak oluşturup kaydedebilirsiniz. Bunun için SATIŞLAR > Faturalar sayfası altından YENİ FATURA OLUŞTUR diye başlayarak İRSALİYESİZ SATIŞ senaryosu ile ilerleyebilirsiniz.

  Satış faturası oluşturmak
  İrsaliyesiz satış faturası oluşturmak
 2. Sonrasında, oluşturduğunuz satış faturasının görüntülenme ekranını açın. İlişkili irsaliye yok bilgisinin altında yer alan İRSALİYE OLUŞTUR butonuna tıklayın.

  İrsaliye oluşturmak
 3. İlgili satış faturasında yer alan hizmet/ürün kalemleri baz alınarak irsaliye oluşturma formu açılacaktır. Bu form üzerinden sevkiyatı yapılacak ürünler ve miktarları ile gönderim adresi, form düzenleme tarihi ve fiili sevk tarihi gibi bilgileri düzenleyebilirsiniz.

  Parçalı gönderim için irsaliye oluşturmak
 4. Gerekli düzenlemeleri yapıp irsaliyeyi kaydedin.

  irsaliye tarihi değiştirmek
 5. Oluşturduğunuz irsaliyeyi görüntülediğiniz ekrandan YAZDIR butonuna tıklayıp irsaliye yazdırma şablonunuzu seçebilir ve irsaliyenizi yazdırabilirsiniz.

  irsaliye yazdırmak
 6. İlişkili satış faturasına git butonuna tıklayarak ise ilgili satış faturasını görüntüleyebilirsiniz.

  irsaliyeyle ilişkili faturayı görüntülemek
 7. Aynı satış faturası ile ilişkili yeni irsaliyeler oluşturmak için aynı yolu izleyebilir ve fatura görüntüleme ekranından İRSALİYE OLUŞTUR diyerek işlem yapabilirsiniz.

  ilişkili irsaliyeyi görüntülemek
 8. Oluşturacağınız bütün ilişkili irsaliyeler, satış faturasını görüntülediğiniz ekrandan ulaşılabilir olacaktır.

  satış faturasıyla ilişkili irsaliyeleri görüntülemek
  irsaliye görüntülemek