Paraşüt üzerinden e-SMM nasıl gönderilir?

Büşra Çildaş
Büşra Çildaş
3 dk

Elektronik serbest meslek makbuzu aktivasyonunuz tamamlandıktan sonra e-SMM gönderebilmeniz için Paraşüt hesabınız aktive edilir. Aktivasyon tarihi sonrası için keseceğiniz yeni satış makbuzlarınızı Paraşüt üzerinden e-SMM olarak göndermeye başlarsınız.

Paraşüt üzerinden e-SMM resmileştirme ve paylaşımı

  1. Öncelikle SATIŞLAR sayfası altında, Makbuzlar sekmesinden yeni satışınıza dair makbuz kaydınızı oluşturun ve kaydedin.
makbuz giriş ekranı
  1. Ardından makbuzu görüntülediğiniz sayfada GÖNDER butonu ile e-serbest meslek makbuzu resmileştirme adımlarını başlatın.
makbuz gönder butonu
  1. GÖNDER butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereden, "Elektronik serbest meslek makbuzu olarak göndermek ister misiniz?" sorusu için Evet seçeneğini işaretleyerek devam edin.
resmileştirme evet seçimi
  1. Ardından açılan ekranda, dilerseniz müşterinizle paylaşmak üzere özel bir not girebilir veya müşteri bakiyesini not olarak paylaşabilirsiniz. Ayrıca, IBAN numarası olan hesaplarınızın bilgilerini notunuza ekleyebilirsiniz.
makbuz notu
  1. Bir sonraki adımda, e-serbest meslek makbuzunuzu resmileştirmeden önce makbuz bilgilerini kontrol edip gerekiyorsa değiştirmeniz için son bir adım daha bulunuyor. Bu adımda, makbuzunuzun ön izleme ekranını açıp herhangi bir hata var mı diye kontrol etmenizde fayda var. Herhangi bir hata varsa girdiğiniz bilgiler üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.
makbuz ekranı önizleme
  1. Makbuzunuzu resmileştirmenizin ardından ekranın sağ tarafında yer alan PAYLAŞ butonuna tıklayıp, makbuzunuzu e-posta yoluyla müşteriniz ile paylaşabilirsiniz. Dilerseniz makbuzunuzun çıktısını alıp ıslak imzanız ile de paylaşabilirsiniz.

Makbuzu resmileştirmeden paylaşma

Makbuzunuzu resmileştirmek üzere GÖNDER butonuna tıkladıktan sonra "Elektronik serbest meslek makbuzu olarak göndermek ister misiniz?" sorusu için Hayır seçeneğini işaretleyin.

resmileştirme ekranı hayır

Böylece açılan pencere üzerinden makbuzunuzu resmileştirme öncesi kontrol etmesi için müşteriniz ile paylaşabilirsiniz. Ardından resmileştirme adımlarını takip edebilirsiniz.

resmileştirmeden paylaşma

Resmileştirilen e-SMM'nin kağıt çıktısı nasıl alınır?

Makbuzunuzu yazdırmak için makbuz kayıt ekranında PAYLAŞ butonunun yanında yer alan ok işaretine tıklayın. Ardından MAKBUZ PDF İNDİR seçeneğine tıklayın. Dilerseniz Pdf formatında indirdiğiniz makbuzunuzun çıktısını alıp imzalayarak müşteriniz ile paylaşabilirsiniz.

makbuz pdf