Mobil Uygulama ile Fatura Yazdırmak

Dorukhan Akkaya
Dorukhan Akkaya
3 dk

Paraşüt iOS ve Android mobil uygulamalarında satış faturalarınızı lazer yazıcı ile yazdırabilirsiniz.

Yazdırma Şablonu Ayarlanması

Paraşüt iOS ve Android mobil uygulamaları ile fatura yazdırmaya başlamak için öncelikle Paraşüt web uygulaması üzerinden fatura yazdırmak için kullacağınız telefona veya tablete özgü bir lazer yazıcı şablonu oluşturmanız gerekiyor.

Web uygulaması üzerinden kullandığınız lazer yazıcı şablonunuz ile mobil uygulamadan fatura yazdırırsanız kaymalar meydana gelecektir, o sebeple bu işlemi ayrıca yapmanızı öneriyoruz.

NOT: iOS mobil uygulaması üzerinden şimdilik sadece A4 kağıt üzerine çıktı alabilirsiniz; Android'in böyle bir kısıtlaması yok. Tabletten fatura yazdırabilmeniz için tabletinizin kişisel erişim ağının ve internet bağlantısının olması gerekmektedir.

Fatura şablonunuzda mobil uygulamalarda yer almayan alanlar olmamalıdır. Örneğin, İrsaliye No, Fiili Sevk Tarihi, Fiili Sevk Saati, Sevk Adresi gibi alanlar henüz mobil uygulama ile fatura yazdırırken kullanılamamaktadır. Şablonda mevcut olsa bile fatura yazdırıldığında bu alanlar boş çıkacaktır.

Yazdırma şablonunuz üzerinde bulunan ögelerin faturaya tam oturduğundan emin olmak için test çıktısı alıp denemenizi ve gerekirse elinizdeki çıktıya göre uyarlama yapmanızı tavsiye ederiz. Örneğin, ürün açıklaması sola doğru kaymışsa tam oturduğundan emin olana kadar şablon üzerinde biraz sağa kaydırıp yazdırmayı tekrar deneyebilirsiniz.

Yazıcı Seçimi

iOS üzerinden çıktı alabilmeniz için iPhone AirPrint özelliği ile uyumlu olan bir yazıcınızın olması gerekiyor. Yeni bir yazıcı almadan önce bu yazıcının telefonunuzun kişisel erişim noktasına bağlanabildiğinden ve telefondan herhangi bir dosya yazdırabildiğinizden emin olmanızı öneririz.

(AirPrint ile uyumlu yazıcılar listesine şuradan ulaşabilirsiniz.)

Android üzerinden çıktı alabilmeniz için ise lazer yazıcınızın marka veya modeline göre Google Play Uygulama Mağazası'ndan yazıcınıza özel bir eklenti indirmeniz gerekmektedir. Eklenti her yazıcı için değişebilir. Örneğin, tüm HP yazıcılar için HP'nin tek bir eklentisi var, onun kurulması yeterli olacaktır. Ancak başka bir marka için o marka ve modele özgü bir eklenti indirmeniz gerekebilir.

Telefon - Yazıcı Eşleştirme

Şablon ayarlaması ve yazıcı seçimi yapıldıktan sonra telefon ya da tabletinizin Ayarlar bölümünden kişisel erişim noktasını açtıktan sonra yazıcınızı bu kişisel erişim noktasına (wireless/kablosuz ağ) bağlamanız gerekmektedir.

Yazdırma İşlemi

Yazıcı eşleştirmesi yapıldıktan sonraki işlemler ise şu şekilde:

  1. Paraşüt iOS veya Android mobil uygulamasından yazdırmak istediğiniz satış faturasını açın.
  2. Sağ üstteki üç noktalı menüden Yazdır butonuna tıklayın.
  3. Varsa faturanızdaki eksik bilgileri (fatura adresi, vergi dairesi, vs.) doldurun. Yazdırma şablonuzda ek alanlar (özel not gibi) varsa onları da doldurun.
  4. Faturanızı yazdırılmak üzere yazıcıya gönderin.
  5. Devamında iOS veya Android'e özel yazdırma ekranı açılacaktır. O ekrandan gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra Yazdırbutonuna tıklayın.
  6. Telefon veya tabletinizin kişisel erişim noktasına bağlanan yazıcı, yazıcı listesinde görünecektir. Telefonunuzla eşleştirmiş olduğunuz yazıcıyı listeden seçerek yazdırma işlemini tamamlayın.