Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

Sevk İrsaliyesi Oluşturma ve Takibi

Paraşüt üzerinde fatura oluşturmadan sevk irsaliyesi oluşturmak için sol taraftaki menüden sırasıyla `STOK` > `İrsaliyeler` sayfasını seçip satın aldığınız ürünler için `YENİ GELEN İRSALİYE`, satışını yaptığınız ürünler için ise `YENİ GİDEN İRSALİYE` butonları ile işlemlere başlayabilirsiniz. 

 

undefined 

 

Diyelim ki; satışını gerçekleştirdiğiniz ancak henüz faturasını kesmediğiniz bir ürün için irsaliye oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için `YENİ GİDEN İRSALİYE` butonuna tıklayın. 

 

undefined 

 

Yukarıda gördüğünüz irsaliye oluşturma ekranında;

 • `AÇIKLAMA` alanına, bu irsaliyeyi daha sonra hatırlamanızı ve aramanızı kolaylaştıracak bir açıklama yazabilirsiniz. Böylece, bütün sevk irsaliyelerinin listelendiği `İrsaliyeler` sayfasında bu açıklamayı görür, `AÇIKLAMA` veya `MÜŞTERİ / TEDARİKÇİ` adıyla arama yapabilirsiniz.
 • Müşteri / Tedarikçi takip etmek istiyorsanız stok hareketleri oluşturma sayfasındaki `MÜŞTERİ` satırını doldurabilirsiniz. Bu noktada, hesabınızda kayıtlı bir müşteriyi listeden seçebilir veya yeni bir müşteri kaydı yapabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz müşteri için Paraşüt'te kayıtlı bir adres varsa `ADRES` alanına otomatik olarak gelecektir. Dilerseniz bu alandan irsaliyeye özel yeni bir adres girişi de yapabilirsiniz. Bu alanda girişini yapacağınız adres bilgileri irsaliye kaydına özeldir, `MÜŞTERİ / TEDARİKÇİ` kaydındaki adres bilgilerinde bir değişiklik olmayacaktır.
 • `DÜZENLENME TARİHİ` bölümünden sevk irsaliyesinin oluşturulma tarihi girdikten sonra isteğe bağlı olarak stok hareketinize `İRSALİYE NO` ve `FİİLİ SEVK TARİHİ` ekleyebilirsiniz.
 • `ÜRÜN` başlığı altına yeni satırlar ekleyebilirsiniz.
 • Sevk irsaliyesi oluşturma aşamasında, daha önce `STOK` > `Hizmet ve Ürünler` sayfası altında kaydetmiş olduğunuz bir ürünü listeden seçebileceğiniz gibi, ürün adı, adedi ve birim gibi bilgileri girerek yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Dilerseniz daha sonra bu bilgileri `Hizmet ve Ürünler` sayfası altından düzenleyebilirsiniz.
 •  

  İrsaliye bilgileri 

   

  Bir irsaliyeyi kaydettikten sonra onu görüntülediğiniz sayfadan bu irsaliyeyi silebilir, düzenleyebilir veya bu irsaliyeye bağlı yeni bir `SATIŞ FATURASI` veya `ALIŞ FİŞ/FATURASI` oluşturabilirsiniz. Dilerseniz yine aynı sayfadan bu irsaliyeyi yazdırabilirsiniz. Bunun için bir kereye mahsus olmak üzere, matbu irsaliyenize uygun bir yazdırma şablonunu Paraşüt'te tanımlamanız gerekmektedir. 

   

  Matbu satış faturanız veya irsaliyenize göre Paraşüt'te nasıl yazdırma şablonu oluşturabileceğinize ilgili makalemizden ulaşabilirsiniz. Bu irsaliye ile ilişkili satış faturası oluşturduktan sonra, irsaliye görüntüleme sayfasından ilgili faturaya veya faturadan ilgili irsaliyeye sağ paneldeki linkler aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz. 

   

  stok hareketine bağlı fatura 

  stok hareketine bağlı fatura 

   

  `İrsaliyeler` sayfası altından ihtiyaç duyduğunuz filtreleri kullanarak faturalandırılmış veya değil bütün stok hareketlerinizi düzenleme tarihi ve/veya başka kriterlere göre kolayca listeleyebilir veya arayabilirsiniz. 

   

  stok hareketleri filtreleri 

  stok hareketleri ekranı

  Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

  Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

  Bizi Arayın

  Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

  0212 963 00 20

  Bize Yazın

  Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

  iletisim@parasut.com

  Canlı Sohbet Başlatın

  Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

  Hesabınıza giriş yapın

  Mutlu Patronlar 
  Paraşüt'ü anlatıyor

  Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Ayşe Nur Yılmaz

  Marka Store Reklam Pazarlama

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Mehmet Emin

  Marka Store Reklam Pazarlama

  Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.