Sevk İrsaliyesi Oluşturma ve Takibi

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
4 dk

Paraşüt üzerinde fatura oluşturmadan sevk irsaliyesi oluşturmak için sol taraftaki menüden sırasıyla STOK > İrsaliyeler sayfasını seçip satın aldığınız ürünler için YENİ GELEN İRSALİYE, satışını yaptığınız ürünler için ise YENİ GİDEN İRSALİYE butonları ile işlemlere başlayabilirsiniz.

Diyelim ki; satışını gerçekleştirdiğiniz ancak henüz faturasını kesmediğiniz bir ürün için irsaliye oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için YENİ GİDEN İRSALİYE butonuna tıklayın.

Yukarıda gördüğünüz irsaliye oluşturma ekranında;

Bir irsaliyeyi kaydettikten sonra onu görüntülediğiniz sayfadan bu irsaliyeyi silebilir, düzenleyebilir veya bu irsaliyeye bağlı yeni bir SATIŞ FATURASI veya ALIŞ FİŞ/FATURASI oluşturabilirsiniz.

Dilerseniz yine aynı sayfadan bu irsaliyeyi yazdırabilirsiniz. Bunun için bir kereye mahsus olmak üzere, matbu irsaliyenize uygun bir yazdırma şablonunu Paraşüt'te tanımlamanız gerekmektedir. Matbu satış faturanız veya irsaliyenize göre Paraşüt'te nasıl yazdırma şablonu oluşturabileceğinize ilgili makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bu irsaliye ile ilişkili satış faturası oluşturduktan sonra, irsaliye görüntüleme sayfasından ilgili faturaya veya faturadan ilgili irsaliyeye sağ paneldeki linkler aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

stok hareketine bağlı fatura
stok hareketine bağlı fatura

İrsaliyeler sayfası altından ihtiyaç duyduğunuz filtreleri kullanarak faturalandırılmış veya değil bütün stok hareketlerinizi düzenleme tarihi ve/veya başka kriterlere göre kolayca listeleyebilir veya arayabilirsiniz.

stok hareketleri filtreleri
stok hareketleri ekranı