Müşteriden alınan çeklerin yönetimi

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
2 dk

Müşterinizden aldığınız, tedarikçinize verdiğiniz, bankada veya faktoring yoluyla vaktinde ya da vaktinden önce bozdurduğunuz, ciroladığınız bütün çeklerinizi Paraşüt ile kolayca takip edebilirsiniz.

Tüm çeklerinizi Paraşüt hesabınız içerisinden NAKİT > Çekler sayfasından yönetebilirsiniz. Bu sayfadan henüz yeni bir çek kaydedemezsiniz ancak diğer sayfalardan Paraşüt'e eklediğiniz çekleri, tahsilat ve ödemelerini buradan takip edebilirsiniz.

Müşterinizden aldığınız bir çeki müşterinin veya ilgili satış faturasının görüntülenme sayfasından TAHSİLAT EKLE butonuna tıkladıktan sonra ÇEK TAHSİLAT sekmesinden aşağıda gösterildiği şekilde ekleyebilirsiniz.

müşteri üzerinden çek tahsilatı eklemek

Herhangi bir satış faturasına veya müşteriye çek ile tahsilat eklediğinizde faturanızın ve müşterinizin bakiyesi güncellenir ancak ayrıca tahsilat eklemediğiniz sürece bu çek, Alınan Çek olarak NAKİT > Çekler sayfasında görünecektir.

alınan çek
Paraşüt'e girilen çek

Bu çekin vade tarihi geldiğinde çekin görüntülenme sayfasından TAHSİLAT EKLE diyerek bu çeki tahsil edildi olarak işaretleyebilir ve ilgili meblağın hangi kasa veya banka hesabına aktarılacağını seçebilirsiniz.

alınan çeken tahsilat eklemek

Müşteri sayfasından çek eklerken farklı bir döviz türünde de çek ekleyebilirsiniz.

farklı bir dövizde çek eklemek

Alternatif olarak satış faturası üzerinden de çek ile tahsilat ekleyebilirsiniz. Öte yandan, satış faturası üzerinden en fazla fatura tutarı kadar tahsilat ekleyebilirken, müşteri üzerinden herhangi bir kısıtlama olmadan tahsilat ekleyebilirsiniz. Bu bilgi dahilinde hangisi kolayınıza geliyorsa o şekilde işlem yapabilirsiniz.

satış faturası üzerinden çek tahsilatı eklemek