Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

Müşteriden alınan çeklerin yönetimi

Müşterinizden aldığınız, tedarikçinize verdiğiniz, bankada veya faktoring yoluyla vaktinde ya da vaktinden önce bozdurduğunuz, ciroladığınız bütün çeklerinizi Paraşüt ile kolayca takip edebilirsiniz.

Tüm çeklerinizi Paraşüt hesabınız içerisinden NAKİT > Çekler sayfasından yönetebilirsiniz. Bu sayfadan henüz yeni bir çek kaydedemezsiniz ancak diğer sayfalardan Paraşüt'e eklediğiniz çekleri, tahsilat ve ödemelerini buradan takip edebilirsiniz.

Müşterinizden aldığınız bir çeki müşterinin veya ilgili satış faturasının görüntülenme sayfasından TAHSİLAT EKLE butonuna tıkladıktan sonra ÇEK TAHSİLAT sekmesinden aşağıda gösterildiği şekilde ekleyebilirsiniz.

müşteri üzerinden çek tahsilatı eklemek

Herhangi bir satış faturasına veya müşteriye çek ile tahsilat eklediğinizde faturanızın ve müşterinizin bakiyesi güncellenir ancak ayrıca tahsilat eklemediğiniz sürece bu çek, Alınan Çek olarak NAKİT > Çekler sayfasında görünecektir.

alınan çek Paraşüt'e girilen çek

Bu çekin vade tarihi geldiğinde çekin görüntülenme sayfasından TAHSİLAT EKLE diyerek bu çeki tahsil edildi olarak işaretleyebilir ve ilgili meblağın hangi kasa veya banka hesabına aktarılacağını seçebilirsiniz.

alınan çeken tahsilat eklemek

Müşteri sayfasından çek eklerken farklı bir döviz türünde de çek ekleyebilirsiniz.

farklı bir dövizde çek eklemek

Alternatif olarak satış faturası üzerinden de çek ile tahsilat ekleyebilirsiniz. Öte yandan, satış faturası üzerinden en fazla fatura tutarı kadar tahsilat ekleyebilirken, müşteri üzerinden herhangi bir kısıtlama olmadan tahsilat ekleyebilirsiniz. Bu bilgi dahilinde hangisi kolayınıza geliyorsa o şekilde işlem yapabilirsiniz.

satış faturası üzerinden çek tahsilatı eklemek

Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

Bizi Arayın

Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

0212 963 00 20

Bize Yazın

Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

iletisim@parasut.com

Canlı Sohbet Başlatın

Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yapın

Mutlu Patronlar 
Paraşüt'ü anlatıyor

Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Ayşe Nur Yılmaz

Marka Store Reklam Pazarlama

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Mehmet Emin

Marka Store Reklam Pazarlama

Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.