Banka mutabakatı yapmak

Eran Filiba
Eran Filiba
7 dk

Bankanızdan belirli aralıklarla aldığınız hesap ekstresini Paraşüt'e aktarıp Paraşüt'teki işlemlerle eşleştirme yaparak Paraşüt'teki banka hesabınız ile gerçek banka hesabınızın mutabakatını yapabilirsiniz.

Banka hesabınızın mutabakatını üç sebeple yapmak isteyebilirsiniz:

Banka Mutabakatı adımlarını aşağıda görebilirsiniz:

1. Bankanızdan aldığınız hesap ekstresini Paraşüt’e yükleyin.

Mutabakatını yapmak istediğiniz banka hesabının son döneme ait hesap hareketlerini bankanızdan excel formatından indirdikten sonra Paraşüt’te aynı isimli banka hesap sayfasına giderek BANKA MUTABAKATLARI butonuna tıklayın. Açılan sayfada göreceğiniz YENİ BANKA EKSTRESİ YÜKLE butonu ile hesap ekstrenizi Paraşüt’e yükleyin.

Bu özelliği kullanmaya başlarken size tavsiyemiz , son 1-2 ay için banka mutabakatı yapmanız. Eğer geçtiğimiz 1 veya 2 ayın mutabakatını yapıp bundan sonra da periyodik olarak mutabakat yaparsanız Paraşüt’teki banka hesabınız her zaman doğru ve güncel olacaktır.

banka mutabakatı nasıl yapılır

2. Paraşüt’e yüklediğiniz ekstrenin sütunlarını tanımlayın.

Banka mutabakatı için aktaracağınız işlemlerin Paraşüt tarafından otomatik tanınması için 4 adet bilgiyi Paraşüt için tanımlamanız gerekmektedir.

Bunlar İşlem Tarihi, Açıklama, İşlem Tutarı, Hesap Bakiyesi bilgileridir. Bu bilgilerin bulunduğu kolonların üstlerindeki kolon başlıklarını seçerek tanımlamaları yapabilirsiniz. Bu 4 kolon dışındaki bilgileri tanımlamanıza gerek yoktur.

Banka mutabakatı için Paraşüt'e tanımlanması gereken bilgiler

Kolonların eşleşmeleri tamamlandıktan sonra Paraşüt içeri aktaracağı işlemleri yeşile boyayacaktır. DEVAM ET butonuna basarak işlemlerin Paraşüt’e aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

banka mutabakatı yapmak

 3. İçeri aktardığınız işlemleri Paraşüt’teki işlemlerle eşleştirin veya yeni işlem yaratın.

Bu ekranda bankadan aldığınız işlemleri Paraşüt’teki işlemlerle eşleştirebilir ya da Paraşüt’te yeni işlem yaratabilirsiniz. Buradaki amacınız, banka hesap ekstrenizden aktardığınız işlemleri Paraşüt’tekiler ile eşleştirerek banka mutabakatını yapmak.

Karşınıza çıkacak ekranda en üstte bir özet tablosu göreceksiniz. Bu tabloda banka hesap ekstrenizden aldığımız bakiyeniz, Paraşüt’teki bakiyeniz, varsa aradaki fark ve eşleştirme yapmanız gereken işlem adedi bilgisi bulunmaktadır.

Mutabakat tamamlandığında ideal olarak bankanızdaki bakiyeniz ile Paraşüt’teki bakiyeniz arasında fark kalmayacaktır.

İşlem listesinin sol tarafında bankadan alınan hesap ekstrenizden gelen bilgiler, sağ tarafında ise Paraşüt’teki karşılığı bulunmaktadır. İlk işlemin üzerine tıklayarak mutabakata başlayabilirsiniz.

hesap ekstresi

 4. Ekstreniz ile Paraşüt hesabınızın mutabakatını her işlem için gerçekleştirin.

Banka ekstrenizle içeri aktarılan işlemler Paraşüt’ün içerisindeki işlem ve kayıtlarla eşleştirilmeye çalışılacaktır. Paraşüt, benzer bir işlem veya kayıt bulursa bunu size önerecektir. Paraşüt'ün bulduğu işlem doğru bir eşleştirme olacak ise önce EŞLEŞTİR sonra da ONAYLA butonuna tıklayarak bu işlemin mutabakatını tamamlayabilirsiniz.

işlem bilgisi eşleştirme

Eğer Paraşüt’te alakalı bir kayıt bulunamazsa bu işlemi:

Aşağıda banka mutabakatı sırasında karşınıza çıkabilecek örnek durumları listeledik. Paraşüt alakalı bir kayıt bulamaz ve yeni bir kayıt yaratmanız gerekirse aşağıdaki örnekler size yol gösterecektir.

Cariye veya çalışana ödeme/tahsilat eklemek

Faturaya değil de bir carinize (yani müşteri, tedarikçiniz veya çalışanınıza) ödeme/tahsilat eklemek isterseniz bunu ikinci sekmeden yaratabilirsiniz. Daha önceden yarattığınız müşteri/tedarikçi veya çalışan kaydını arama kutusundan bulabilir ya da bu esnada yeni kayıt yaratabilirsiniz.

cariye ödeme eklemek
cariye tahsilat eklemek

Döviz alışı veya satışı oluşturmak

Başka bir hesaptan döviz alış veya satışı gerçekleştirerek yapılan para giriş veya çıkışlarını Banka Hareketi Oluştur (veya Banka H. O.) sekmesinden transfer oluşturarak yapabilirsiniz. Bu transferi oluşturduğunuzda diğer hesabınızdan belirttiğiniz miktarda bir para giriş veya çıkışı da yaratılacaktır.

Banka hareketi oluşturma

Kredi kart borcu ödemesi

Eğer kredi kartı hesabınızı Paraşüt’te bir banka hesabı olarak takip ediyorsanız, kredi kartı borcunuzun ödemesini banka hareketi yaratarak işleyebilirsiniz.

Paraşüt'te banka hesabı takibi

Doğrudan para giriş veya çıkışı

Banka kartıyla ATM’den para çekme veya hesabınıza faiz getirisi gibi hesaptan direk para çıkışı ya da hesaba direk para girişi olan işlemleri BANKA HAREKETİ OLUŞTUR sekmesinden DOĞRUDAN PARA GİRİŞİ/ÇIKIŞI OLUŞTUR butonunu kullanarak yapabilirsiniz.

para giriş çıkışı

Banka gideri oluşturmak

Yaptığınız havale veya EFT'lerin ücretleri, bankaların kestiği hesap kullanım ücretleri gibi giderleri ödenmiş bir banka gideri olarak oluşturabilirsiniz. GİDER OLUŞTUR sekmesinden ÖDENMİŞ BANKA GİDERİ OLUŞTUR butonuna tıklayarak yeni gider kaydını oluşturabilirsiniz.

ödenmiş banka gideri oluşturma

5. Mutabakat sonunda hala bakiye farkı varsa işlemlerinizi kontrol edin.

İşlemlerinizi kontrol etmenin en verimli yöntemi mutabakatını yaptığınız Paraşüt’teki banka hesabınıza giderek yanında İşlemin banka hesabı ile mutabakatı yapıldı. onay işareti olmayan işlemleri bularak onları düzeltmenizdir.

banka mutabakatı yapıldı

6. Bakiye farkı sıfırlandıktan sonra gelecek hataları engellemek için bakiyeyi sabitleyin.

Paraşüt’teki banka hesabınızın mutabakatını gerçekleştirdikten sonra bakiyenizin yanlışlıkla yapılan işlemler sonucu bozulmaması için BAKİYEYİ SABİTLE butonuna basın. Bakiye sabitleme yapıldıktan sonra bu tarih ve öncesine eklenen işlemler hesabın bakiyesini bozmayacak, yalnızca işlem geçmişine yansıyacaktır.

Tebrikler! Banka hesabınızın mutabakatını başarıyla gerçekleştirdiniz. Bundan sonra belirli periyodlarla mutabakat yaparak banka hesabınızın doğruluğunu sürekli olarak sağlayabilirsiniz.

Aşağıda tüm bu süreçlerin anlatıldığı ayrıntılı videomuzu izleyebilirsiniz: