Kredi kartı ile online tahsilat nedir? Nasıl başvurulur?

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
5 dk

Kredi kartı ile online tahsilat nedir?

Paraşüt'ün iş ortağı iyzico ile entegre bir sistem üzerinden sunduğu, sanal pos veya pos cihazına gerek duymadan müşterilerinizden kredi kartı ile online ödeme almanızı sağlayan bir hizmettir.

Kimler online tahsilat hizmetinden yararlanabilir?

Hemen hemen her şirket bu hizmetten faydalanabilir. Başvurunuz esnasında iyzico sizden vergi levhası, imza sirküleri, banka dekontu ve TC kimlik fotokopisi isteyecektir (bütün bu belgeler Paraşüt hesabınız içerisindenonline başvuru formuna ek olarak sisteme yüklenebilir).

Ayrıca, başvuran firmaların bir web sitesinin olması gerekmektedir. Bu web sitesinde hakkımızda yazısı, firma iletişim ve adres bilgileri ile satış yapılan ürün ya da hizmetlere dair bilgiler bulunmalıdır.

Paraşüt'te kredi kartı ile online tahsilat hizmetini kullanabilmek için;

Paraşüt hesabınıza giriş yaptıktan sonra AYARLAR > Uygulamalar sayfasına gidip entegrasyonlar arasında Kredi Kartı ile Online Tahsilat entegrasyonunu bulup KULLANMAYA BAŞLA butonuna tıklayın.

Kredi Kartı ile Online Tahsilat Başvuru

Ardından yönlendirildiğiniz sayfada mevcut bir iyzico hesabınız varsa onu Paraşüt'e entegre edebilir ya da yeni bir hesap açmak üzere online başvuru yapabilirsiniz.

iyzico Başvuru

Bu bağlamda aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanını seçip kılavuza devam edebilirsiniz:

Mevcut iyzico hesabınızı Paraşüt'e entegre etmek için İYZİCO HESABIM VAR butonuna tıklayın ve açılan sayfadaki yönlendirmeleri takip ederek iyzico hesabınıza ait API ANAHTARI ve GÜVENLİK ANAHTARI bilgilerini Paraşüt'e girin.

Mevcut iyzico hesabını Paraşüt'e eklemek

Mevcut bir iyzico hesabınız yoksa açmak için YENİ İYZİCO HESABI AÇ butonuna tıklayın. Bu durumda yönlendirileceğiniz sayfa aşağıdaki gibidir:

Online tahsilat için iyzico başvurusu

Bu sayfada sizden istenilen firma bilgilerini doldurup gerekli evrakları da sisteme yükleyerek başvurunuzu yaptığınızda iyzico aynı iş günü içerisinde başvurunuzu değerlendirir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda Paraşüt üzerinden müşterinizle satış faturası paylaşırken kredi kartı ile online tahsilat da talep edebilmeye başlarsınız.

Online tahsilat başvuru adımlarını bu videomuzdan da inceleyebilirsiniz.

Bu işlemin nasıl yapıldığını, Kredi kartı ile online tahsilat nasıl yapılır? adlı yazımızda detaylarıyla birlikte görebilirsiniz.

Online tahsilat hizmetinin maliyeti nedir?

Kredi kartı ile online tahsilat hizmetine başvurmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Bu özelliği kullanabilmeniz için herhangi bir teknik entegrasyon ya da kurulum da gerekmemektedir.

Paraşüt'ün iyzico ile yapmış olduğu entegrasyonu kullanarak Paraşüt Ön Muhasebe Programı'nın abonelik bedeli haricinde bir ücret ödemeden bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Kredi kartı ile online tahsilat gerçekleştirdikçe iyzico'nun Paraşüt müşterilerine özel sunduğu uygun komisyon oranlarından yararlanırsınız. iyzico, tahsil edilen tutardan komisyon bedelini kestikten sonra paranızı hesabınıza 7 iş günü içerisinde (hafta boyunca gerçekleşen tüm tahsilatlarınız takip eden çarşamba günü) banka hesabınıza aktarılır.

* Uygulanan komisyon oranları ve blokaj süreleri sektörlere ve firma risk analizine göre farklılık gösterebilir.

Not: 7 iş günü içerisinde hesaba paranın yatırılması Paraşüt platformunu kullanarak online tahsilat yapan müşterilere özeldir. Paraşüt harici bir platformdan iyzico ile online tahsilat yapıyorsanız bu süre 21 gündür.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: