Gelen irsaliyeleri sistemde yanıtlama

Zeynep Özdemir
Zeynep Özdemir
2 dk

Bu sayfada sağ alanda yer alan tümünü kabul et, kısmi kabul et ve reddet seçenekleri ile tarafınıza gelen irsaliyeye yanıt verebilirsiniz

Tümünü kabul et:
Bu seçenek ile irsaliyenize yanıt verdiğinizde, tarafınıza gelen ürünlerin tamamı için alıcınıza kabul edildiğine dair irsaliye yanıtı gönderilecektir. Kabul etme işleminden sonra irsaliyenizi içeri alarak, stok hareketlerinizi güncelleyebilirsiniz.

Kısmi kabul et:

Tarafınıza gelen ürünlerin bir kısmını kabul etmek istediğinizde, tedarikçinize bu seçenek ile yanıt verebilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda, açılacak modalda teslim alınan, kabul edilmeyen, eksik olan, fazla olan ürün miktarını girebilir ve ürünlerle ilgili notlarınızı ekleyebilirsiniz.

Reddet:

Tarafınıza gelen ürünlerin hiçbirini kabul etmek istemediğinizde, tedarikçinize bu seçenek ile cevap verebilirsiniz. Tedarikçinize bu seçenek ile cevap verdiğinizde, irsaliyede yer alan ürünlerin hepsi reddedilecek, karşı tarafa cevap bu şekilde iletilecektir. Reddedilen irsaliyeler, stok kayıtlarını etkilememesi için içeri alınmaz. Reddettiğiniz irsaliye, gelen irsaliyeler menüsünde “Yanıtlananlar” sayfasının altında listelenir.

Tarafınıza gelen irsaliyelerinizi içeri alırken, tedarikçi, adres, sevkiyat, ürün, depo, miktar bilgileriniz otomatik olarak dolu şekilde gelir. İçeri aldığınız irsaliyeler ise, “İçeri alınanlar” sayfası altında listelenir. İçeri aldığınız irsaliye sayfasının sağ alanında, irsaliyeye dair hareketleri ve irsaliye statüsünü görüntüleyebilirsiniz. Yine bu alanda yer alan “Fatura oluştur” butonuna tıklayarak, gelen irsaliyenize bağlı olarak yeni bir gider faturası oluşturabilirsiniz:

Gelen irsaliyenizi kontrol ettikten sonra tümünü kabul et, kısmi kabul et veya reddet olarak yanıtlayabilirsiniz. 7 gün içerisinde yanıtlanmayan irsaliyeler otomatik kabul edilmiş sayılır. Aynı zamanda gönderilen irsaliyelere de 7 gün içerisinde yanıt gelmezse, yine bu irsaliyeler de kabul edilmiş sayılır. Gelen irsaliyeye verdiğiniz yanıt, gönderene iletilir.