Tedarikçiye verilen çeklerin yönetimi

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
2 dk

Tedarikçinize yazdığınız veya müşterinizden alıp tedarikçinize verdiğiniz (ciroladığınız) çeklerinizi Paraşüt ile kolayca takip edebilirsiniz.

Herhangi tedarikçinize çek ile ödeme yapıyorsanız bu çekleri Paraşüt'e ekleyebilirsiniz. Bunun için iki yöntem izleyebilirsiniz.

1. Tedarikçi kaydı üzerinden ödeme eklemek

Tedarikçinizin görüntülenme sayfasından ÖDEME EKLE butonuna tıkladıktan sonra ÇEK ÖDEME sekmesinden bu işlemi yapabilirsiniz.

Herhangi bir alış faturasına veya tedarikçiye Paraşüt'te çek ile ödeme eklediğinizde faturanızın ve tedarikçinizin bakiyesi güncellenir ancak ayrıca ödeme eklemediğiniz sürece bu çek, Verilen Çek olarak NAKİT > Çekler sayfasında görünecektir.

2. Gider fiş/faturası üzerinden ödeme eklemek

Tedarikçi üzerinden çek ile ödeme ekleyebileceğiniz gibi gider fiş/faturası üzerinden de ekleyebilirsiniz. Aşağıda bu işlemi adım adım görebilirsiniz.

DİKKAT: Bir gider fiş/faturasına çek ile ödeme ekleyebilmeniz için o fiş/faturada tedarikçi takibi yapmanız gerekmektedir.

Çeke ödeme eklemek

Verdiğiniz bir çeke karşılık ödeme yapma işlemi farklı bir işlemdir, bu ödemeyi yapana kadar çekiniz ödenmesi bekleyen bir çek olarak kalacaktır. Çekin vadesi geldiğinde bu çeke aşağıda gösterildiği şekilde ödeme ekleyebilirsiniz.

Aldığınız bir çeki cirolamak

Müşterinizden aldığınız bir çeki tahsil etmeden tedarikçinize veriyorsanız, yani çek cirolama işlemi yapıyorsanız, bu işlemi de Paraşüt'e kolayca işleyebilirsiniz.

Bunun için, çek ile ödeme yapma esnasında YENİ ÇEK seçeneği ile ilerlemek yerine daha önce Paraşüt'e eklediğiniz ve henüz tahsil etmediğiniz çeklerin arasından tedarikçinize vermek istediğinizi seçebilirsiniz.

Müşterinizden alıp tedarikçinize verdiğiniz bu çek NAKİT > Çekler sayfasında aşağıdaki gibi Alınan, Verilen Çek olarak görünecektir.