Paraşüt ile e-serbest meslek makbuzu başvurusu nasıl yapılır?

Büşra Çildaş
Büşra Çildaş
3 dk

e-Serbest meslek makbuzu kullanıcısı olmak için GİB’in sistemine kayıt olmanız ve e-SMM aktivasyon adımlarını tamamlamanız gerekir. Tek başınıza yapmak istediğinizde uzun sürebilecek bu zorlu sürecin detaylarını ve dikkat etmeniz gereken adımları rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

<p<Öncelikle e-SMM başvurusu yapabilmeniz için Paraşüt hesabınızı açarken evrak türü olarak makbuzu seçmeniz gerekir. Hesabınızı makbuz hesabı olarak açmadıysanız, gerekli değişim işleminin yapılması için müşteri hizmetleri ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Hesabınızı açtıktan sonra aktivasyon işlemine başlamak için sol menüde yer alan UYGULAMALAR bölümüne tıklamanız gerekir. Açılan sayfada “e-Mikro Elektronik Serbest Meslek Makbuzu” bölümüne tıklayıp, işlemlere başlayabilirsiniz.

Paraşüt hesabınızda yapacağınız e-SMM başvurusu sırasıyla 3 temel adımdan oluşur:

  1. Mali mühür/e-İmza temini
  2. Online başvuru
  3. e-SMM aktivasyonu

Mali mühür veya e-imza temini

e-SMM başvurunuzu şahıs firmasıysanız mali mühür veya e-imza ile, tüzel firmaysanız mali mühür ile yapabilirsiniz. Bu alanda hizmet veren herhangi bir markadan e-imza alıp e-SMM sistemine geçiş yapabilirsiniz.

Mali Mühür Sertifikası ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği bir elektronik mühürdür. Bu mührü alabilmek için TÜBİTAK’a bağlı Kamu Sertifikasyon Merkezi (KSM)’nin internet sitesinden mühür için başvuru yapmanız ve TÜBİTAK’a mali mühür sertifikası ücretini ödemeniz gerekir.

Bu başvuruyu yaparak ücreti göndermenizin ardından mali mühür sertifikanızın elinize ulaşması KSM'deki yoğunluğa bağlı olarak 3 ila 10 gün arasında sürebilir. Mali mühür sertifikası ücretini Kamu Sertifikasyon Merkezi'nin sayfasından öğrenebilirsiniz.

<p<Bu adımdayken başvuru rehberini adım adım takip etmenizi özellikle tavsiye ederiz. Başvuru rehberinde yardımcı bilgiler ve dikkat edilmesi gereken önemli noktaları belirtiyoruz.

Online başvuru

Başvuru rehberini adım adım takip edip mali mührünüzü ya da e-imzanızı sisteme tanımladıktan sonra e-dönüşüm çözüm ortağımız Mikro’ya gönderilecek online başvuru formunu doldurmanız gerekir.

Bu adım, Mikro'ya başvurunuzu içerir ve Paraşüt ile e-SMM gönderip alabilmeniz için Mikro'nun tarafınızca yetkilendirilmesini sağlamaktadır.

e-SMM aktivasyonu

Son olarak e-serbest meslek makbuzu gönderip alabilmeniz için hesabınızın aktivasyonunu tamamlamanız gerekir. Öncelikle ilk adım olarak e-SMM başvuru rehberinde bulunan bir programı bilgisayarınıza indirip çalıştırmanızı ve mali mührünüzü kullanmanız gerekir. e-SMM aktivasyon işlemi sonrası başvuru süreciniz tamamlanmış olur.

Bütün bu süreci kendi başınıza yürütmek istemezseniz Anahtar Teslim e-SMM hizmetimizden faydalanabilir ve sizin yerinize bu işlemleri gerçekleştirecek bir e-dönüşüm uzmanından destek alabilirsiniz.