Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

Paraşüt & Skala Entegrasyonu

 

Skala entegrasyonu ne işe yarar?

Skala tümüyle KOBİ’ler için geliştirilmiş, bulut tabanlı stok, hammadde ve üretim takip yazılımıdır. Skala ile üreticiler tüm üretim süreçlerini en düşük efor ve en düşük maliyetle takip edebilirler.

 

Skala ile neler yapılabilir?

 • Tüm envanter, hammadde ve stok seviyelerinizi 
 • Reçete ve hammadde maliyetlerinizi 
 • İş emri ve üretim aşamalarınızı 
 • Sipariş süreçlerinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz.
 •  

  Paraşüt & Skala Entegrasyonu ne sunuyor?

  Paraşüt - Skala entegrasyonu ile Paraşüt hesabınızda bulunan tüm ürün, müşteri, kategori ve envanter seviyelerinizi otomatik olarak aktarabilirsiniz. Skala üzerinde iş emri oluşturabilir ve üretim ile oluşan stok hareketlerinizi (hammadde, ürün) hem Skala üzerinden takip edebilir hem de Paraşüt hesabınızda bu stok hareketlerinin otomatik olarak oluşmasını sağlayabilirsiniz. Tamamlanan siparişlerinizi kolaylıkla Paraşüt’e aktarabilir ve faturalandırma süreçlerinizi başlatabilirsiniz.

   

  Paraşüt & Skala Entegrasyon Adımları

  Paraşüt hesabınız içerisinde sol altta yer alan UYGULAMALAR sayfasından Skala Entegrasyonu seçeneğine tıklayınız. Açılan pencerede KULLANMAYA BAŞLA butonuna basınız. Bu işlemle beraber, 14 günlük ücretsiz deneme hesabınız oluşturulmuş olacaktır.

   

  Paraşüt & Skala entegrasyonu nasıl çalışır?

  1. Adım: Paraşüt hesabınızda bulunan ürün, cari, kategori ve depo bilgilerinizi Skala ile senkronize ederek tüm bu bilgilerin Skala hesabınızda oluşmasını sağlayın. Bu işlem ile beraber tüm bilgilerinizi hızlıca aktarmış olacaksınız. 

   

  undefined 

   

  2. Adım: Stoklar kısmından üretmek istediğiniz ürünü seçin. Ayrıca bu sayfada tüm stok seviyelerinizi görebilirsiniz.

 • Mevcut, stokta bulunan miktarı,
 • Beklenen miktar, tamamlanacak bir üretim ya da teslim alınacak bir satın alma ile envanterinize girecek olan miktarı,
 • Rezerv miktar ise tamamlanacak bir üretim ya da teslim edilecek bir siparişle beraber envanterinizden düşecek miktarı ifade eder.
 • 3. Adım: Üretmek istediğiniz üründe kullanılan hammadde ve yarı mamülleri, kullanılacak mikatları ve eğer varsa yüzdesel olarak fire miktarlarını girerek ürün reçetesini oluşturun. Bu miktarlar üretilecek ürünün bir birimine karşılık gelecek şekilde oluşturulmalıdır. 

   

  4. Adım: Üretmek istediğiniz ürünün üretim aşamalarını oluşturun. Burada ürünün hangi aşamalardan geçeceğini ve bu aşamaların yaklaşık olarak ne kadar süreceğini girebilirsiniz. Bu sayede ürünün reçete maliyetiyle beraber yaklaşık operasyon maliyetini de oluşturmuş olursunuz. Üretim fiili olarak tamamlandığı zaman bu süreler yerine gerçek süreler ile daha doğru bir maliyet hesaplanacaktır. 

   

  5. Adım: Sipariş oluşturun. 

   

  undefined 

   

  6. Adım: Sipariş ekranında ilgili ürün satırında bulunan Üret butonuna basarak İş Emri oluşturun. Üret butonuna bastığınız zaman siparişteki ürün, adet ve ürün reçetesinde bulunan bilgiler otomatik olarak oluşacaktır. Bu ekranda ürün reçetesini bozmadan bu üretime özel reçete ya da operasyonlarda değişiklik, ekleme ya da çıkarma yapabilirsiniz. 

   

  undefined 

   

  7. Adım: Üretimi gerçekleştirin. İsterseniz Üretim ekranından isterseniz de Skala Operatör Uygulamasından üretim aşamalarını tamamlayabilirsiniz. Herhangi bir veri girişine ihtiyaç olmadan ilgili operasyon başladığı zaman “Başla”, bittiği zaman da "Bitir" butonuna bir defa basarak üretim süreçlerini gerçek zamanlı takip edebilirsiniz. Üretimin tamamlanması ile beraber hem Paraşüt hem de Skala hesabınızda kullanılan hammaddeler envanterinizden düşecek elde ettiğiniz ürün stoğunuza eklenecektir. 

   

  8. Adım: Siparişi Paraşüt Hesabınıza aktararak faturalandırma sürecini başlatın. Sipariş tamamlandığı zaman sağ üstte bulunan Faturalandır butonuna bir defa basarak mükerrer işlem yapmak zorunda kalmadan siparişinizi Paraşüt hesabınıza aktararak faturalandırma sürecine aktarabilirsiniz.

  Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

  Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

  Bizi Arayın

  Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

  0212 963 00 20

  Bize Yazın

  Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

  iletisim@parasut.com

  Canlı Sohbet Başlatın

  Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

  Hesabınıza giriş yapın

  Mutlu Patronlar 
  Paraşüt'ü anlatıyor

  Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Ayşe Nur Yılmaz

  Marka Store Reklam Pazarlama

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Mehmet Emin

  Marka Store Reklam Pazarlama

  Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.