Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

Hizmet veya ürünlerinizi Paraşüt'e kaydetmek

Hizmet veya ürünlerinizi Paraşüt'e kaydederek o ürünlerle alakalı yaptığınız alış veya satışlar ile ürünlerinizin stok hareketlerini kolayca takip edebilirsiniz. İrsaliyeli ya da irsaliyesiz faturalarınızı oluşturup yazdırabilir, sevk irsaliyelerinizin takibini Paraşüt ile yapabilirsiniz. Sürekli verdiğiniz bir hizmet (örn. aylık bakım, yıllık abonelik pakedi, temizlik ücreti vs.) veya sattığınız ürünleri (örn. 13" Notebook, 12'li çay bardağı, siyah ince makara, 17 kg çimento çuvalı vs.) Paraşüt'e kaydederek fatura oluştururken onları kolayca listeden çağırabilir ve bu sayede işlem sürenizi bir hayli kısaltabilirsiniz.

 

 Fatura veya gider oluştururken bu ürünleri ismiyle ya da bilgisayarınıza bağlı bir barkod okuyucu ile faturaya çağırabilirsiniz. Ayrıca, Paraşüt mobil uygulamasında (Android fatura oluştururken telefonunuzun kamerasını barkod okuyucu yerine kullanabilir ve telefonunuzu kullanarak kolayca barkod okutabilirsiniz. 

 

Paraşüt'e hizmet veya ürün kaydetmek

Paraşüt'e 2 şekilde hizmet veya ürün kaydedebilirsiniz:

 

1. Tek tek

Paraşüt hesabınız içerisinden `STOK` > `Hizmet ve Ürünler` sayfasından `HİZMET / ÜRÜN EKLE` butonuna tıklayarak açılan sayfada aşağıdaki bilgilerin tamamını veya kullanacağınız kadarını doldurarak yeni bir hizmet veya ürün ekleyebilirsiniz.

 • Hizmet / Ürün Adı
 • Ürün / Stok Kodu
 • Barkod Numarası
 • Kategorisi
 • Ürün Fotoğrafı
 • Alış / Satış Birimi
 • Stok takibi yapılıp yapılmayacağı
 • Yapılacaksa Başlangıç Stok Miktarı, Kritik Stok Uyarısı ve Seviyesi
 • Vergiler dahil veya hariç alış ve satış fiyatları
 • KDV oranı
 • Varsa diğer vergiler.
 • Paraşüt'e hizmet veya ürün kaydetmek title: Paraşüt'e hizmet veya ürün kaydetmek 

   

  Paraşüt'e hizmet veya ürün eklemek title: Paraşüt'e hizmet veya ürün eklemek 

   

  Bu bilgilerden gerekli gördüklerinizi doldurup `KAYDET` butonuna tıklayarak hizmet veya ürünü kaydedebilirsiniz. Aşağıda örnek bir ürünün Paraşüt'e nasıl eklendiğini görebilirsiniz: 

   

  hizmet ürün kaydetmek

   

  2. İçeri aktarmak yoluyla

  Ürünlerinizi Paraşüt'e tek seferde ve toplu olarak aktarmak isterseniz `STOK` > `Hizmet ve Ürünler` sayfası altından `İÇE/DIŞA AKTAR` ve sonrasında `Yeni Ürünleri İçeri Aktar` butonlarına tıklayarak içe aktarım için özellikle hazırlanmış excel dosyasını bilgisayarınıza indirin. 

   

  Stoklarınız Paraşüt'e nasıl aktarılır title: Stoklarınız Paraşüt'e nasıl aktarılır 

   

  Dosyaya, Paraşüt'e ilk defa eklemek istediğiniz ürünleri ekleyip dosyayı Paraşüt'e tekrar yükleyerek ürünlerinizi içeri aktarabilirsiniz. 

   

  Ürünleri toplu olarak Paraşüt'e kaydetmek title: Ürünleri toplu olarak Paraşüt'e kaydetmek 

   

  Ayrıca, Paraşüt'te herhangi bir satış faturası veya gider fiş/faturası oluştururken listeden bir hizmet veya ürün adı seçebileceğiniz gibi yeni bir tane kayıt da oluşturabilirsiniz. Ancak stok takibi yapmak istiyorsanız öncelikle ürünlerinizi başlangıç stok miktarları ile birlikte yukarıda belirtilen iki yöntemden birisiyle Paraşüt'e kaydetmenizi tavsiye ederiz.
   

   

  Filtre ve arama işlemleri

  Paraşüt uygulaması içerisindeki hizmet ve ürünler sayfası içerisinde listelenmiş olan içerikleri filtreleyerek veya arama yaparak aradığınız içeriklere hızlıca ulaşabilirsiniz. Benzer içerikleri filtreleyebilmek için sol üst köşedeki filtrele satırını kategori bazında kullanabilirsiniz. Veya aradığınız ürüne doğrudan ulaşmak isterseniz arama satırına aradığınız ürüne ait kelimeyi yazmanız yeterli olacaktır. 

   

  Hizmet ve ürünleri kategorilendirme

  Hizmet veya ürünleri kategorilendirebilmek için her ürünün detay sayfasında daha önceden kayıtlı bir kategoriyi seçebilir veya yeni bir kategori oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde aynı kategori içinde olmasını istediğiniz ürünler varsa bu ürünleri seçerek toplu işlemler aracılığıyla aynı kategoriyi ekleyebiliriz.

   

  Birim alış ve satış fiyatı ekleme

  Ayarlar menüsü altından uygulamalar sayfası içerisinde stok takibini kullanmaya başla butonuna tıklayınız. Daha sonra hizmet ve ürünler sayfasına gittiğinizde listeye stok miktarının eklendiğini göreceksiniz. Ürüne ait stok takibi yapılıp yapılmayacağını düzenlemek için ilgili ürün sayfasını açtıktan sonra stok takibi kısmından ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Yine aynı sayfadan ürüne alış ve satış fiyatı ekleyebilirsiniz. 

  Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

  Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

  Bizi Arayın

  Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

  0212 963 00 20

  Bize Yazın

  Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

  iletisim@parasut.com

  Canlı Sohbet Başlatın

  Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

  Hesabınıza giriş yapın

  Mutlu Patronlar 
  Paraşüt'ü anlatıyor

  Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Ayşe Nur Yılmaz

  Marka Store Reklam Pazarlama

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Mehmet Emin

  Marka Store Reklam Pazarlama

  Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.