Hizmet veya ürünlerinizi Paraşüt'e kaydetmek

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
6 dk

Hizmet veya ürünlerinizi Paraşüt'e kaydederek o ürünlerle alakalı yaptığınız alış veya satışlar ile ürünlerinizin stok hareketlerini kolayca takip edebilirsiniz. İrsaliyeli ya da irsaliyesiz faturalarınızı oluşturup yazdırabilir, sevk irsaliyelerinizin takibini Paraşüt ile yapabilirsiniz.

Sürekli verdiğiniz bir hizmet (örn. aylık bakım, yıllık abonelik pakedi, temizlik ücreti vs.) veya sattığınız ürünleri (örn. 13" Notebook, 12'li çay bardağı, siyah ince makara, 17 kg çimento çuvalı vs.) Paraşüt'e kaydederek fatura oluştururken onları kolayca listeden çağırabilir ve bu sayede işlem sürenizi bir hayli kısaltabilirsiniz.

Fatura veya gider oluştururken bu ürünleri ismiyle ya da bilgisayarınıza bağlı bir barkod okuyucu ile faturaya çağırabilirsiniz. Ayrıca, Paraşüt mobil uygulamasında (iOS veya Android) fatura oluştururken telefonunuzun kamerasını barkod okuyucu yerine kullanabilir ve telefonunuzu kullanarak kolayca barkod okutabilirsiniz.

Paraşüt'e hizmet veya ürün kaydetmek

Paraşüt'e 2 şekilde hizmet veya ürün kaydedebilirsiniz:

1. Tek tek

Paraşüt hesabınız içerisinden STOK > Hizmet ve Ürünler sayfasından HİZMET / ÜRÜN EKLE butonuna tıklayarak açılan sayfada aşağıdaki bilgilerin tamamını veya kullanacağınız kadarını doldurarak yeni bir hizmet veya ürün ekleyebilirsiniz.

Paraşüt'e hizmet veya ürün kaydetmek
Paraşüt'e hizmet veya ürün eklemek

Bu bilgilerden gerekli gördüklerinizi doldurup KAYDET butonuna tıklayarak hizmet veya ürünü kaydedebilirsiniz.

Aşağıda örnek bir ürünün Paraşüt'e nasıl eklendiğini görebilirsiniz:

hizmet ürün kaydetmek

2. İçeri aktarmak yoluyla

Ürünlerinizi Paraşüt'e tek seferde ve toplu olarak aktarmak isterseniz STOK > Hizmet ve Ürünler sayfası altından İÇE/DIŞA AKTAR ve sonrasında Yeni Ürünleri İçeri Aktar butonlarına tıklayarak içe aktarım için özellikle hazırlanmış excel dosyasını bilgisayarınıza indirin.

Stoklarınız Paraşüt'e nasıl aktarılır

Dosyaya, Paraşüt'e ilk defa eklemek istediğiniz ürünleri ekleyip dosyayı Paraşüt'e tekrar yükleyerek ürünlerinizi içeri aktarabilirsiniz.

Ürünleri toplu olarak Paraşüt'e kaydetmek

Ayrıca, Paraşüt'te herhangi bir satış faturası veya gider fiş/faturası oluştururken listeden bir hizmet veya ürün adı seçebileceğiniz gibi yeni bir tane kayıt da oluşturabilirsiniz. Ancak stok takibi yapmak istiyorsanız öncelikle ürünlerinizi başlangıç stok miktarları ile birlikte yukarıda belirtilen iki yöntemden birisiyle Paraşüt'e kaydetmenizi tavsiye ederiz.

Ürün ve Hizmetler menüsü ile ilgili videolarımız

Dilerseniz bu bölümü daha detaylı kullanmanıza katkıda bulunacak videolarımızı izleyebilirsiniz.

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Yeni hizmet ya da ürün ekleme

Hizmet ve ürün ekleme yöntemleri

Filtre ve arama işlemleri

Paraşüt uygulaması içerisindeki hizmet ve ürünler sayfası içerisinde listelenmiş olan içerikleri filtreleyerek veya arama yaparak aradığınız içeriklere hızlıca ulaşabilirsiniz. Benzer içerikleri filtreleyebilmek için sol üst köşedeki filtrele satırını kategori bazında kullanabilirsiniz. Veya aradığınız ürüne doğrudan ulaşmak isterseniz arama satırına aradığınız ürüne ait kelimeyi yazmanız yeterli olacaktır.

Hizmet ve ürünleri kategorilendirme

Hizmet veya ürünleri kategorilendirebilmek için her ürünün detay sayfasında daha önceden kayıtlı bir kategoriyi seçebilir veya yeni bir kategori oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde aynı kategori içinde olmasını istediğiniz ürünler varsa bu ürünleri seçerek toplu işlemler aracılığıyla aynı kategoriyi ekleyebiliriz.

Hizmet ve ürünleri içe aktarma

Hizmet ve ürünleri dışa aktarma

Birim alış ve satış fiyatı ekleme

Ayarlar menüsü altından uygulamalar sayfası içerisinde stok takibini kullanmaya başla butonuna tıklayınız. Daha sonra hizmet ve ürünler sayfasına gittiğinizde listeye stok miktarının eklendiğini göreceksiniz. Ürüne ait stok takibi yapılıp yapılmayacağını düzenlemek için ilgili ürün sayfasını açtıktan sonra stok takibi kısmından ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Yine aynı sayfadan ürüne alış ve satış fiyatı ekleyebilirsiniz.