TeamGram Müşteri ilişkileri yönetim sistemi (CRM) entegrasyonu

Hande Kocabey
Hande Kocabey
5 dk

Paraşüt - TeamGram entegrasyonu ne işe yarar?

TeamGram, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve satış takibi yapabileceğiniz bir uygulamadır.

Paraşüt - TeamGram Entegrasyonu sayesinde TeamGram'da tamamlanan siparişleriniz için faturalarınızı Paraşüt'te oluşturabilir, matbu faturanız üzerine yazdırabilir veya e-fatura/e-arşiv olarak müşterilerinize gönderebilirsiniz. Ayrıca, cari hesap takibi, tahsilat ve nakit takibi, mutabakat süreci, gider ve stok takibi, finansal raporlamalar gibi ön muhasebe ihtiyaçlarınızı CRM uygulaması ile entegre biçimde Paraşüt üzerinden yürütebilirsiniz.

 Entegrasyon ücreti

Paraşüt - TeamGram Entegrasyonu, TeamGram tarafından geliştirilmiştir ve TeamGram kullanıcıları için ücretsizdir. Henüz bir hesabınız yoksa TeamGram'ı 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt - TeamGram entegrasyon adımları

 1. Paraşüt - TeamGram entegrasyonunu kullanabilmek için aktif bir TeamGram hesabınız olmalıdır.
 2. Entegrasyonu kullanmaya başlamak için TeamGram hesabınıza giriş yapabilir ya da yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.
 3. TeamGram hesabınız içerisinde sol taraftaki menüden sırasıyla Kontrol paneli > Entegrasyonlar ve sonrasında Paraşüt logosuna tıklayın.

 4. Açılan sayfada, Paraşüt entegrasyonu için kullanıcı girişi yapın. bağlantısına tıklayın.

 5. Bağlantıya tıkladıktan sonra Paraşüt kullanıcı giriş ekranına yönlendirileceksiniz. Bu ekrandan Paraşüt'e kullanıcı girişi yapın.
  (Henüz bir Paraşüt hesabınız yoksa Yeni bir hesap mı açmak istiyorsunuz? bağlantısına tıklayarak yeni bir Paraşüt hesabı açabilirsiniz.)

 6. Paraşüt'te kullanıcı girişi yaptıktan sonra yönlendirildiğiniz sayfada TeamGram’a Paraşüt hesabınızdan veri okuma ve yeni veri yazma izni vermek için İzin Ver butonuna tıklayın.

 7. İzin verildikten sonra TeamGram - Paraşüt entegrasyon sayfası yeniden yüklenir ve kod bilgisi (token) çıkar. Bu da entegrasyonun yapılmış olduğunu gösterir.

 8. Bu işlemden sonra artık TeamGram üzerinde oluşturduğunuz siparişlerinizi Paraşüt'e fatura olarak aktarabilirsiniz.

 9. Paraşüt üzerinde istediğiniz departman ve kullanıcıların da fatura oluşturubilmesi için bu kullanıcılara yetki vermeniz gerekmektedir. Bunun için TeamGram hesabınızda Departmanlar sayfasından sağ üstte bulunan Yetkiler sayfasını açın.

 10. Yetkilendirmek istediğiniz departmanı seçin ve ardından Müşteri siparişleri bölümünden bu kullanıcılara Fatura Oluşturabiliryetkisini verip yetkilendirme ayarlarını kaydedin.

Fatura oluşturabilir yetkisi olan departman ve kullanıcılar müşteri siparişlerinde Fatura oluştur bağlantısını kullanarak Paraşüt üzerinde fatura oluşturabilirler. Ayrıca, kişi ve şirket sayfalarında Paraşüt sekmesine gelip müşterinin toplam bakiyesini görüntüleyebilirler.

Müşteri siparişlerini Paraşüt’te fatura olarak kaydetmet için

 1. TeamGram’da oluşturduğunuz bir siparişi görüntüleyip sipariş durumunu Tamamlandı olarak değiştirin. Sipariş Tamamlandıgöründüğünde Fatura oluştur butonu görünür olur, bu butona tıklayın.

 2. Fatura oluştur butonuna tıkladıktan sonra TeamGram sizden faturanın para birimini belirlemenizi ister. Para birimini seçip devam ettiğinizde bu siparişin Paraşüt üzerinde fatura kaydı oluşturulur.

 3. Paraşüt üzerinde fatura kaydı oluştuğunda TeamGram'daki müşteri detay sayfasında Fatura kaydı yapıldı bağlantısı belirir.

 4. Bu bağlantıya tıklayarak Paraşüt üzerinde oluşturduğunuz faturayı görüntüleyebilirsiniz.

 5. Paraşüt üzerinden daha sonra bu faturayı matbu fatura formunuzun üzerine yazdırabileceğiniz gibi, elektronik fatura kullanıyorsanız müşterinize e-fatura veya e-arşiv fatura olarak gönderebilirsiniz.

Müşteri bakiyesini Paraşüt'te görüntülemek için

Bakiyesini görmek istediğiniz müşterinizin sayfasını açın ve sağ tarafta yer alan Paraşüt’te Görbutonuna tıklayın.